Partner serwisu: Trelleborg_Wheels

Jak ciąć koszty produkcji rolnej?

Dodano: 10.07.2023
John Deere 6120M © Traktor24.pl
Czy ja kiedyś kupię taki ciągnik? Takie pytania zadaje sobie wielu rolników. Niestety w ostatnim czasie, po lawinowym wzroście kosztów produkcji rolnej, większość przestaje w to wierzyć. Nie ma jednak innej drogi, jak stosowanie nowoczesnych technologii, bo to one pozwalają przy odpowiedniej skali ciąć wydatki na środki produkcji © Traktor24.pl

Opłacalność produkcji rolnej w ostatnim czasie spadła, co potwierdzają badania Głównego Urzędu Statycznego przeprowadzone w grudniu 2022 r. oraz zwykła rozmowa z praktycznie każdym rolnikiem. Jak więc ciąć koszty? Warto szukać oszczędności podczas wykonywania prac polowych, bo właśnie na tym – nomen omen polu – jest sporo do urwania.

John Deere_7R330 transport
Na czas transportu należy odstawić przedni obciążnik, bo jak wykazały badania każda dodatkowa tona, to litr paliwa więcej co godzinę © John Deere

Ile można zyskać? Wykonywanie zabiegów w ramach rolnictwa precyzyjnego połączone z automatyzacją pracy ciągników i maszyn tnie koszty polowej produkcji rolnej na poziomie od kilku do kilkunastu procent.

O tym, że mniejsze zużycie paliwa przez ciągnik można uzyskać dzięki prawidłowemu ustawieniu zagregowanego z nim sprzętu pamięta większość rolników. Natomiast o prawidłowym balastowaniu i doborze ciśnienia w oponach traktora podczas jazdy drogą i po polu, nadal niewielu.

Tona ładunku jak litr paliwa

W 2021 r. zostało przeanalizowane zużycie paliwa w ciągniku John Deere serii 7R po przepracowaniu przez niego 400 godzin. Było to możliwe dzięki aplikacji JDLink Dashboard, która pozwala śledzić dane spływające z traktora w czasie rzeczywistym. Aplikacja ta dostępna jest na platformie MyJohnDeere.

Każda przewożona tona oznacza dodatkowy spalony litr paliwa więcej na godzinę. Przez redukcję masy ciągnika możemy zmniejszyć zużycia paliwa w transporcie. Korzystając z John Deere Operations Center, rolnik ma większą kontrolę nad wykonywaną pracą i dostęp do spływających na bieżąco analiz – np. zużycia paliwa – informuje John Deere.

Mają ciągniki John Deere istniejące również w świecie cyfrowym

Dzisiejsza technika rolnicza to już nie tylko ciągniki i maszyny, które podziwiamy w czasie pracy. Wiele z nich istnieje również w świecie cyfrowym, do którego rolnik ma nieograniczony dostęp. Odwiedziliśmy Gospodarstwo Rolne Lewandowscy, w którym odkrywanie możliwości rolnictwa cyfrowego trwa od momentu zakupu ciągnika John Deere 6250R.
Czytaj dalej

Amerykański producent z logo skaczącego jelenia podkreśla, że na oszczędności paliwa wpłynęła praca przekładni hydromechanicznej AutoPowr. – Przekładnia automatycznie reaguje na zmieniające się obciążenie, a gdy zostanie osiągnięta maksymalna prędkość jazdy na drodze, prędkość obrotowa silnika automatycznie spada do minimalnego niezbędnego poziomu. Traktor zużywa przez to mniej paliwa, a w kabinie jest ciszej – wyjaśnia Szymon Kaczmarek, specjalista ds. produktu John Deere.

Informacje w chmurze, ale pod ręką

Stosowanie nowoczesnych technologii wymaga równie nowoczesnych metod ich dokumentacji z możliwością łatwego i szybkiego odczytu oraz prowadzenia analiz. W świecie cyfrowym taką rolę spełniają chmury danych.

– Aby nakierować rolników na nowoczesne technologie, ważne jest edukowanie ich na temat korzyści i możliwości, jakie niesie za sobą ich stosowanie. Warto przedstawiać te zalety na konkretach. Przykładem jest cyfrowa platforma John Deere Operations Center będąca wsparciem na polach na wielu płaszczyznach. Właściciel w czasie rzeczywistym otrzymuje informacje o postępie prac. Narzędzie wykrywa wszelkie nieprawidłowości, które pojawiły się w czasie ich wykonywania na polu – podkreśla Bogdan Kazimierczak, Product Sales Specialist John Deere.

John Deere_7R330 praca polowa
Mniejsze zużycie paliwa przez ciągnik można uzyskać dzięki prawidłowemu balastowaniu i doborze ciśnienia w oponach. Niestety niewielu rolników o tym pamięta © John Deere
Drukuj artykuł: print

Filmy @traktor24

Wszystkie >
Siewnik Lemken Solitair DT. Zobacz jak pracuje Test Steyr 4120 Multi. Zobacz jak pracuje Ciągnik autonomiczny AgXeed. Zobacz jak pracuje Zbiór kukurydzy na kiszonkę z czujnikiem HarvestLab 3000 Traktorowy majstersztyk ukryty w ciągniku Fendt 209 F Vario Profi+ Film z testu kombajnu Deutz-Fahr C6305 TS Wyjątkowy Ursus. Imponuje trakcją i mocą Test Steyr Absolut 6280 CVT Test przystawki Emmarol EMH 4. W słoneczniku i kukurydzy Kupił nowe opony Trelleborg i napełnił je cieczą