Partner serwisu: Trelleborg_Wheels

Maszyna plus system 365Active równa się cyfrowa dokumentacja pracy

Dodano: 30.06.2023
365Active_nadajnik ActiveBox może zostać zamontowany na dowolnym sprzęcie © 365FarmNet
Nadajnik ActiveBox może zostać zamontowany na dowolnym sprzęcie rolniczym © 365FarmNet

Nieważne jak stary jest użytkowany w gospodarstwie sprzęt rolniczy, bo każdy po doposażeniu w niewielki nadajnik może zaistnieć w świecie cyfrowym. Gromadzone w nim dane pozwolą uzyskać pełną wiedzę o jego pracy polowej. Możliwość taką dają mobilne moduły automatyki firmy 365FarmNet – konkretnie system 365Active.

System 365Active pozwala na bieżąco śledzić lub/i później analizować przemieszczanie się ciągników oraz maszyn rolniczych po drogach i na polach. Zapisywane są: czas przejazdu na pole, pracy na nim, postoju oraz ścieżki przejazdów roboczych. Wszystko automatycznie zapisywane jest w programie 365FarmNet, do którego można zajrzeć w dowolnym czasie nawet po wielu latach. To archiwum z dokumentacją pracy każdej maszyny rolniczej.

Mają ciągniki John Deere istniejące również w świecie cyfrowym

Dzisiejsza technika rolnicza to już nie tylko ciągniki i maszyny, które podziwiamy w czasie pracy. Wiele z nich istnieje również w świecie cyfrowym, do którego rolnik ma nieograniczony dostęp. Odwiedziliśmy Gospodarstwo Rolne Lewandowscy, w którym odkrywanie możliwości rolnictwa cyfrowego trwa od momentu zakupu ciągnika John Deere 6250R.
Czytaj dalej

Założenie konta poprzez 365FarmNet

– System 365Active jest dostępny pod adresem www.farmnet365.com.pl. Wystarczy podać swoje podstawowe dane, by utworzyć własne konto. To na nim dane, zebrane na przestrzeni dni, miesięcy lub lat, pozwolą użytkownikowi sprawdzać: czas pracy ciągnika i zagregowanych z nim maszyn; rejestrację czasu pracy i przejazdów; trasy przejazdów i pozycję maszyn w czasie rzeczywistym – czytamy w komunikacie prasowym firmy 365FarmNet.

335 euro – 

to koszt zakupu w czerwcu 2023 r. urządzenia LC:Tracker, które rozpoznaje sprzęt rolniczy z nadajnikami ActiveBox.

Informacje zapisane w programie 365FarmNet cenne są nie tylko dla rolników i przedsiębiorców rolnych. Mogą one również być podstawą do rozliczeń pomiędzy usługodawcą rolnym, a jego klientem.

– Poza tym, to bardzo wygodne rozwiązanie, które wychodzi naprzeciw rosnącym wymaganiom ze strony Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. To ona będzie coraz bardziej drobiazgowo rozliczać rolników za realizację zasad Wspólnej Polityki Rolnej, a zwłaszcza zadeklarowanych przez rolnika ekoschematów. Tu każdy zabieg agrotechniczny musi mieć swoje uzasadnienie i stosowną dokumentację. Z systemem 365Active wydruk historii zabiegów na danym polu to pestka – informuje firma 365FarmNet.

365Active ze smartfonem

Zasada działania systemu 365Active opiera się na zbieraniu danych ze sprzętu rolniczego i ich przesyłaniu do chmury działającej w ramach platformy 365FarmNet. Decydując się na korzystanie z tego systemu cyfrowej dokumentacji prac polowych można wybrać jeden z trzech wariantów wyposażenia.

124 euro – 

to koszt zakupu w czerwcu 2023 r. nadajnika ActiveBox, który przypisany jest do danej maszyny lub narzędzia.

Najprostszy polega na wykorzystaniu własnego telefonu komórkowego z dostępem do Internetu. Smartfon jest wtedy sprzężony z systemem 365Active. W tym przypadku za każdym razem trzeba wprowadzać wszystkie dane oraz klikać rozpoczęcie i zakończenie zabiegu. To rozwiązanie raczej dla małych gospodarstw, gdzie rolnik może poświęcić na to swój czas i przede wszystkim wykonuje małą liczbę prac polowych.

365Active_Nadajnik ActiveBox należy zamontować na danej maszynie lub narzędziu i do niej przyporządkować © 365FarmNet
Nadajnik ActiveBox należy zamontować na danej maszynie lub narzędziu i do niej przyporządkować © 365FarmNet

365Active ze smartfonem i nadajnikiem ActiveBox

Drugi wariant użytkowania systemu 365Active polega na korzystaniu nadal z własnego smartfonu, ale już połączonego z niewielkim nadajnikiem ActiveBox. Jest on umieszczony w niewielkiej, wodoodpornej obudowie w kolorze żółtym. ActiveBox mocowany jest na maszynie lub narzędziu przeznaczonym do pracy z ciągnikiem. – W tym rozwiązaniu, po uruchomieniu aplikacji w smartfonie rozpoznaje ona nadajnik ActiveBox przyporządkowany do danej maszyny. Gdy ją podczepimy i wyjedziemy do pracy, smartfon automatycznie będzie ją zapisywał. Przykład: podczepiamy rozsiewacz do nawozu, wybieramy na smartfonie wysiewany produkt i wyjeżdżamy na pole. Po powrocie do domu – w dokumentacji systemu pojawia się wykonana praca do zaksięgowania. Wystarczy potwierdzić tak powstałą historię zabiegu i gotowe – informuje firma 365FarmNet.

365Active z urządzeniem LC:Tracker i nadajnikiem ActiveBox

Najbardziej zaawansowany wariant użytkowania systemu 365Active oparty jest na wykorzystaniu urządzenia LC:Tracker, który zastępuje smartfon. Ten komputer-odbiornik montuje się w ciągniku lub maszynie samojezdnej. Rozpoznaje on sprzęt rolniczy z nadajnikami ActiveBox.

– To najwygodniejsze rozwiązanie. Urządzenie LC:Tracker montowane jest na ciągniku i wpięte w jego układ elektryczny. Po uruchomieniu silnika cały zapis pracy zachodzi automatycznie. System zapisuje, do jakiej maszyny z ActiveBox został podłączony ciągnik – czytamy w komunikacie prasowym.

 

Urządzenie LC:Tracker w czerwcu 2023 r. kosztowało 335 euro plus 58 euro za roczny abonament internetowy. Natomiast za jedną sztukę nadajnika ActiveBox trzeba był zapłacić 124 euro. Doposażenie ciągnika pracującego z np. 3 maszynami w najbardziej zaawansowany wariant systemu 365Active, kosztowało więc 765 euro z rocznym abonamentem za Internet. Rezygnując z odbiornika LC:Tracker i wybierając własny smartfon z dostępem do Internetu, byłoby taniej i cena wyniosłaby 496 euro.

365Active_czarny odbiornik LCTracker montuje się w ciągniku, a żółty nadajnik 365Active na maszynie
Czarny odbiornik LC:Tracker montuje się w ciągniku, a żółty nadajnik 365Active (ten z napisem 365FarmNet) na maszynie © 365FarmNet
Drukuj artykuł: print

Filmy @traktor24

Wszystkie >
Mzuri Pro-Til 4Tx – zobacz jak pracuje Horsch Maestro 6 TX. Zobacz jak pracuje Deutz-Fahr 5 Keyline. Zobacz jak pracuje Siewnik Lemken Solitair DT. Zobacz jak pracuje Test Steyr 4120 Multi. Zobacz jak pracuje Pielnik międzyrzędowy APV. Zobacz jak pracuje Kultywator Pöttinger Terria 5040. Zobacz jak pracuje Valtra T175e Mint Green okiem kobiety, czyli nietypowe spojrzenie na ciągnik w teście długodystansowym Ciągnik autonomiczny AgXeed. Zobacz jak pracuje Zbiór kukurydzy na kiszonkę z czujnikiem HarvestLab 3000