Partner serwisu: Trelleborg_Wheels

Maszyna plus system 365Active równa się cyfrowa dokumentacja pracy

Dodano: 30.06.2023
365Active_nadajnik ActiveBox może zostać zamontowany na dowolnym sprzęcie © 365FarmNet
Nadajnik ActiveBox może zostać zamontowany na dowolnym sprzęcie rolniczym © 365FarmNet

Nieważne jak stary jest użytkowany w gospodarstwie sprzęt rolniczy, bo każdy po doposażeniu w niewielki nadajnik może zaistnieć w świecie cyfrowym. Gromadzone w nim dane pozwolą uzyskać pełną wiedzę o jego pracy polowej. Możliwość taką dają mobilne moduły automatyki firmy 365FarmNet – konkretnie system 365Active.

System 365Active pozwala na bieżąco śledzić lub/i później analizować przemieszczanie się ciągników oraz maszyn rolniczych po drogach i na polach. Zapisywane są: czas przejazdu na pole, pracy na nim, postoju oraz ścieżki przejazdów roboczych. Wszystko automatycznie zapisywane jest w programie 365FarmNet, do którego można zajrzeć w dowolnym czasie nawet po wielu latach. To archiwum z dokumentacją pracy każdej maszyny rolniczej.

Mają ciągniki John Deere istniejące również w świecie cyfrowym

Dzisiejsza technika rolnicza to już nie tylko ciągniki i maszyny, które podziwiamy w czasie pracy. Wiele z nich istnieje również w świecie cyfrowym, do którego rolnik ma nieograniczony dostęp. Odwiedziliśmy Gospodarstwo Rolne Lewandowscy, w którym odkrywanie możliwości rolnictwa cyfrowego trwa od momentu zakupu ciągnika John Deere 6250R.
Czytaj dalej

Założenie konta poprzez 365FarmNet

– System 365Active jest dostępny pod adresem www.farmnet365.com.pl. Wystarczy podać swoje podstawowe dane, by utworzyć własne konto. To na nim dane, zebrane na przestrzeni dni, miesięcy lub lat, pozwolą użytkownikowi sprawdzać: czas pracy ciągnika i zagregowanych z nim maszyn; rejestrację czasu pracy i przejazdów; trasy przejazdów i pozycję maszyn w czasie rzeczywistym – czytamy w komunikacie prasowym firmy 365FarmNet.

335 euro – 

to koszt zakupu w czerwcu 2023 r. urządzenia LC:Tracker, które rozpoznaje sprzęt rolniczy z nadajnikami ActiveBox.

Informacje zapisane w programie 365FarmNet cenne są nie tylko dla rolników i przedsiębiorców rolnych. Mogą one również być podstawą do rozliczeń pomiędzy usługodawcą rolnym, a jego klientem.

– Poza tym, to bardzo wygodne rozwiązanie, które wychodzi naprzeciw rosnącym wymaganiom ze strony Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. To ona będzie coraz bardziej drobiazgowo rozliczać rolników za realizację zasad Wspólnej Polityki Rolnej, a zwłaszcza zadeklarowanych przez rolnika ekoschematów. Tu każdy zabieg agrotechniczny musi mieć swoje uzasadnienie i stosowną dokumentację. Z systemem 365Active wydruk historii zabiegów na danym polu to pestka – informuje firma 365FarmNet.

365Active ze smartfonem

Zasada działania systemu 365Active opiera się na zbieraniu danych ze sprzętu rolniczego i ich przesyłaniu do chmury działającej w ramach platformy 365FarmNet. Decydując się na korzystanie z tego systemu cyfrowej dokumentacji prac polowych można wybrać jeden z trzech wariantów wyposażenia.

124 euro – 

to koszt zakupu w czerwcu 2023 r. nadajnika ActiveBox, który przypisany jest do danej maszyny lub narzędzia.

Najprostszy polega na wykorzystaniu własnego telefonu komórkowego z dostępem do Internetu. Smartfon jest wtedy sprzężony z systemem 365Active. W tym przypadku za każdym razem trzeba wprowadzać wszystkie dane oraz klikać rozpoczęcie i zakończenie zabiegu. To rozwiązanie raczej dla małych gospodarstw, gdzie rolnik może poświęcić na to swój czas i przede wszystkim wykonuje małą liczbę prac polowych.

365Active_Nadajnik ActiveBox należy zamontować na danej maszynie lub narzędziu i do niej przyporządkować © 365FarmNet
Nadajnik ActiveBox należy zamontować na danej maszynie lub narzędziu i do niej przyporządkować © 365FarmNet

365Active ze smartfonem i nadajnikiem ActiveBox

Drugi wariant użytkowania systemu 365Active polega na korzystaniu nadal z własnego smartfonu, ale już połączonego z niewielkim nadajnikiem ActiveBox. Jest on umieszczony w niewielkiej, wodoodpornej obudowie w kolorze żółtym. ActiveBox mocowany jest na maszynie lub narzędziu przeznaczonym do pracy z ciągnikiem. – W tym rozwiązaniu, po uruchomieniu aplikacji w smartfonie rozpoznaje ona nadajnik ActiveBox przyporządkowany do danej maszyny. Gdy ją podczepimy i wyjedziemy do pracy, smartfon automatycznie będzie ją zapisywał. Przykład: podczepiamy rozsiewacz do nawozu, wybieramy na smartfonie wysiewany produkt i wyjeżdżamy na pole. Po powrocie do domu – w dokumentacji systemu pojawia się wykonana praca do zaksięgowania. Wystarczy potwierdzić tak powstałą historię zabiegu i gotowe – informuje firma 365FarmNet.

365Active z urządzeniem LC:Tracker i nadajnikiem ActiveBox

Najbardziej zaawansowany wariant użytkowania systemu 365Active oparty jest na wykorzystaniu urządzenia LC:Tracker, który zastępuje smartfon. Ten komputer-odbiornik montuje się w ciągniku lub maszynie samojezdnej. Rozpoznaje on sprzęt rolniczy z nadajnikami ActiveBox.

– To najwygodniejsze rozwiązanie. Urządzenie LC:Tracker montowane jest na ciągniku i wpięte w jego układ elektryczny. Po uruchomieniu silnika cały zapis pracy zachodzi automatycznie. System zapisuje, do jakiej maszyny z ActiveBox został podłączony ciągnik – czytamy w komunikacie prasowym.

 

Urządzenie LC:Tracker w czerwcu 2023 r. kosztowało 335 euro plus 58 euro za roczny abonament internetowy. Natomiast za jedną sztukę nadajnika ActiveBox trzeba był zapłacić 124 euro. Doposażenie ciągnika pracującego z np. 3 maszynami w najbardziej zaawansowany wariant systemu 365Active, kosztowało więc 765 euro z rocznym abonamentem za Internet. Rezygnując z odbiornika LC:Tracker i wybierając własny smartfon z dostępem do Internetu, byłoby taniej i cena wyniosłaby 496 euro.

365Active_czarny odbiornik LCTracker montuje się w ciągniku, a żółty nadajnik 365Active na maszynie
Czarny odbiornik LC:Tracker montuje się w ciągniku, a żółty nadajnik 365Active (ten z napisem 365FarmNet) na maszynie © 365FarmNet
Drukuj artykuł: print

Filmy @traktor24

Wszystkie >
Horsch Maestro 6 TX. Zobacz jak pracuje Deutz-Fahr 5 Keyline. Zobacz jak pracuje Siewnik Lemken Solitair DT. Zobacz jak pracuje Test Steyr 4120 Multi. Zobacz jak pracuje Ciągnik autonomiczny AgXeed. Zobacz jak pracuje Zbiór kukurydzy na kiszonkę z czujnikiem HarvestLab 3000 Traktorowy majstersztyk ukryty w ciągniku Fendt 209 F Vario Profi+ Film z testu kombajnu Deutz-Fahr C6305 TS Wyjątkowy Ursus. Imponuje trakcją i mocą Test Steyr Absolut 6280 CVT