Partner serwisu: Trelleborg_Wheels

Najnowszy siewnik Horsch Pronto 7 DC ma 7,2-m. Dlaczego?

Dodano: 04.09.2023
Horsch Pronto 7 DC o szerokości roboczej 7,2 m pozwala w trzecim przejeździe wyłączać siew w miejscach przeznaczonych na koła maszyn, które będą pracować w 36-metrowej ścieżce technologicznej © Horsch
Horsch Pronto 7 DC o szerokości roboczej 7,2 m pozwala w trzecim przejeździe wyłączać siew w miejscach przeznaczonych na koła maszyn, które będą pracować w 36-metrowej ścieżce technologicznej © Horsch

Czy najbardziej znana i już kultowa maszyna firmy Horsch może nadal zaskakiwać? Okazuje się, że oczywiście tak. Tym razem model Pronto 7 DC, produkowany dotychczas w szerokości roboczej 7,5 m, będzie teraz dostępny w wersji 7,2-metrowej. Pięć przejazdów tej maszyny przekłada się na 36 m, czyli wpisuje w taką ścieżkę technologiczną.

Obecnie najbardziej popularną szerokością belek polowych opryskiwaczy Horsch Leeb jest 36 m. Dlatego posiadanie siewnika pozwalającego zakładać ślady pod takie ścieżki technologiczne w jednym przejeździe jest wielką zaletą. Pozwala na to najnowszy Horsch Pronto 7 DC.

Horsch Cura to rozwiązanie dla patrzących w przyszłość

Zwalczenie chwastów z pomocą chemii będzie coraz trudniejsze, bo w tym kierunku zmierza polityka Unii Europejskiej. W efekcie rolnicy już niedługo mogą mieć problemy z odnalezieniem się w nowych realiach. Dlatego już teraz warto zrobić kroki wyprzedzające. Jednym z nich jest poznanie brony posiewnej o nazwie Horsch Cura.
Czytaj dalej

Ścieżka w trzecim przejeździe

Horsch Pronto 7 DC o szerokości roboczej 7,2 m pozwala w trzecim przejeździe wyłączać siew w miejscach przeznaczonych na koła maszyn, które będą pracować w 36-metrowej ścieżce technologicznej. Dzięki temu nie trzeba się gimnastykować podczas przygotowywania siewnika do pracy. Taka sytuacja występuje w przypadku podzielenia szerokości ścieżki technologicznej przez szerokość roboczą siewnika i uzyskania wyniku z resztą np. 36 : 7,5 = 4,8.

Na polu z ścieżkami technologicznymi oddalonymi od siebie o 36 m, praca siewnikiem 7,2-metrowym w porównaniu do wykonywania tej samej roboty maszyną 6-metrową, redukuje liczbę przejazdów o 20%. Warto więc rozważyć zamianę tych maszyn. Tym bardziej, że nie trzeba będzie zmieniać ciągnika.

Horsch Pronto 7 DC mocowo jak 6 DC

Horsch Pronto 7 DC (7,2 m) jest lżejszy niż poprzednia generacja (7,5 m). Nie wynika to tylko z mniejszej szerokości roboczej. Masę maszyny pozwoliła zmniejszyć nowa koncepcja ramy.

Horsch podaje, że dzięki tej zmianie z siewnikiem Pronto 7 DC o szerokości roboczej 7,2 m poradzi sobie ciągnik pracujący do tej pory z maszyną Pronto 6 DC, czyli 6-metrową. W praktyce rolniczej na polach płaskich z glebą lekką powinien wystarczyć traktor o mocy 160-170 KM. Natomiast w warunkach przeciwstawnych potrzeby jest ciągnik nawet 250-konny.

Zbiornik 4000 lub 5000 l

Horsch Pronto 7 DC (7,2 m) dostępny jest ze zbiornikiem pojedynczym o pojemności 4000 l lub dzielonym 5000 l. – System podwójnych zbiorników G&F służy do jednoczesnego wysiewu nasion i nawozu. Składniki są dozowane oddzielnie i przez wieżę rozdzielczą razem transportowane do redlic siewnych. Dzięki temu nawóz jest bezpośrednio dostępny dla młodej rośliny i przyczynia się do jej szybkiego wzrostu. Ale nie tylko materiał siewny i nawóz, ale także dwie różne odmiany nasion mogą być oddzielnie dozowane, transportowane i wysiewane – informuje Horsch.

Horsch Pronto 7 DC, produkowany dotychczas w szerokości roboczej 7,5 m, będzie teraz dostępny w wersji 7,2-metrowej. Zbiornik może mieć pojemność 4000 (pojedynczy)  lub 5000 l (dzielony)© Traktor24
Horsch Pronto 7 DC, produkowany dotychczas w szerokości roboczej 7,5 m, będzie teraz dostępny w wersji 7,2-metrowej. Zbiornik może mieć pojemność 4000 (pojedynczy) lub 5000 l (dzielony) © Traktor24

Redlica TurboDisc lub ParaDisc

Horsch Pronto 7 DC (7,2 m) jest standardowo wyposażany w redlicę siewną TurboDisc. Opcjonalnie dostępna jest redlica ParaDisc. Ma ona większy nacisk wynoszący 150 kg, czyli o 25 kg więcej niż TurboDisc. Dzięki temu jest lepiej przystosowana do pracy na glebach ciężkich z dużymi prędkościami. Redlice ParaDisc nie wpadają szybko w drgania. Redlice tego typu są obecnie stosowane tylko w maszynach Horsch Pronto 7 DC (7,2 m).

150 kg – 

tyle wynosi nacisk redlicy ParaDisc, która obecnie jest stosowana tylko w maszynach Horsch Pronto 7 DC (7,2 m).

Najnowsza linia maszyn Pronto 7 DC może być wyposażona w siewnik MiniDrill o pojemności zbiornika 400 l. Może on być używany jako drugi lub trzeci zbiornik na nasiona, nawóz lub granulat.

Drukuj artykuł: print

Filmy @traktor24

Wszystkie >
Siewnik Lemken Solitair DT. Zobacz jak pracuje Test Steyr 4120 Multi. Zobacz jak pracuje Ciągnik autonomiczny AgXeed. Zobacz jak pracuje Zbiór kukurydzy na kiszonkę z czujnikiem HarvestLab 3000 Traktorowy majstersztyk ukryty w ciągniku Fendt 209 F Vario Profi+ Deutz-Fahr 5 Keyline. Zobacz jak pracuje Film z testu kombajnu Deutz-Fahr C6305 TS Wyjątkowy Ursus. Imponuje trakcją i mocą Test Steyr Absolut 6280 CVT Test przystawki Emmarol EMH 4. W słoneczniku i kukurydzy