Partner serwisu: Trelleborg_Wheels

Posezonowy serwis przystawki do kukurydzy Emmarol EMH 4

Dodano: 01.05.2024
Serwis przystawki Emmarol fot. Tomasz Kuchta
Jaki zakres czynności wchodzi w skład posezonowego serwisu przystawki Emmarol? fot. Tomasz Kuchta

Za nami pierwszy sezon pracy polską przystawką do zbioru kukurydzy Emmarol EMH 4. Producent ze Słupska oferuje wykonanie przeglądu, który nie tylko pozwala na utrzymanie maszyny w idealnym stanie technicznym, ale też przedłuża gwarancję na przystawkę.

Jaki jest zakres takiego przeglądu serwisowego? Czy warto skorzystać z takiej usługi? W jakim stanie są poszczególne podzespoły przystawki? Sprawdźmy to.

Przystawka Emmarol EMH 4 przy zbiorze kukurydzy

W redakcyjnym teście polskiej przystawki Emmarol EMH 4 przyszła wreszcie pora na podsumowanie naszych doświadczeń z pracy przy zbiorze kukurydzy ziarnowej. Jak spisała się przystawka ze Słupska?
Czytaj dalej

Emmarol EMH 4 – pierwszy sezon za nami

W ubiegłym sezonie mieliśmy okazję pracować przy zbiorze kukurydzy ziarnowej przystawką 4-rzędową Emmarol EMH 4. Łącznie przy jej wykorzystaniu zebraliśmy 35 ha kukurydzy. O tym, jak przystawka spisywała się w pracy już pisaliśmy.

35 ha kukurydzy – 

taki areał do tej pory zebraliśmy przystawką Emmarol EMH 4.

Teraz weźmy na warsztat przyjrzenie się pracy serwisanta, który ma zweryfikować stan techniczny maszyny oraz przede wszystkim przygotować ją do bezawaryjnej eksploatacji w kolejnym sezonie.

Pierwszy rzut oka na przystawkę jasno ukazał nam, że jej stan jest naprawdę dobry. Nie odnotowaliśmy wycieków oleju z żadnej z przekładni, a najważniejsze elementy eksploatacyjne takie jak noże docinacza, czy noże wciągające nie noszą żadnych śladów zużycia.

Serwis przystawki Emmarol EMH 4

W czasie wizyty autoryzowanego serwisu dokonano przesmarowania wszystkich punktów smarnych oraz łańcuchów. Przy okazji sprawdzono i wyregulowano napinacz napędu głównego oraz napędu ślimaka.

Serwis przystawki Emmarol 11 fot. Tomasz Kuchta
Pierwszym krokiem do bezawaryjnej eksploatacji przystawki jest jej dokładne wyczyszczenie po zbiorach fot. Tomasz Kuchta

Przeprowadzona została także regulacja pasków klinowych napędzających ślimaki boczne, a także zweryfikowano swobodną pracę napinaczy łańcuchów wciągających.

Następnie serwisant przeszedł do sprawdzenia najważniejszych połączeń śrubowych – noży wciągających, docinaczy oraz kół łańcuchowych w napędach. Jak się okazało, żadne z tych połączeń nie wymagało dokręcenia.

Na koniec spuszczono olej z przekładni głównych oraz wyssano olej z przekładni kątowych. Co ważne, w spuszczonym oleju nie zauważyliśmy żadnych opiłków, czy innych zanieczyszczeń.

Serwis przystawki Emmarol 3 fot. Tomasz Kuchta
Spuszczamy olej z przekładni głównych fot. Tomasz Kuchta

Wszystkie przekładnie zostały następnie uzupełnione olejem przekładniowym w ilości ok. 1,7 l w przekładni głównej oraz w przekładni kątowej łącznie 1 l (0,7 l w przedniej komorze, 0,3 l w tylnej komorze).

Producent zaleca, by następne wymiany oleju wykonywać co 400 godzin pracy maszyny. Biorąc pod uwagę, że w naszych warunkach przystawka przepracowuje w sezonie ok. 50 godzin, to będziemy chcieli tę wymianę wykonywać co 2 sezony.

Cała wizyta serwisu trwała ok. 4 godzin.

Czy warto postawić na autoryzowany serwis?

Wydaje nam się, że dobrym rozwiązaniem dla nowych użytkowników przystawek Emmarol jest skorzystanie z posezonowego przeglądu wykonywanego przez autoryzowany serwis.

Po pierwsze zyskujemy wówczas pewność należytego stanu technicznego przystawki, a tym samym minimalizujemy ryzyko przestoju w czasie żniw.

Serwis przystawki Emmarol 2 fot. Tomasz Kuchta
Wykonanie przeglądu przez autoryzowany serwis pozwala na przedłużenie gwarancji o kolejny sezon. Mowa naturalnie o przystawkach, którym dopiero co skończyła się podstawowa gwarancja fot. Tomasz Kuchta

Po drugie, nawet jako niewprawieni operatorzy mamy wtedy możliwość podejrzenia pracy wyspecjalizowanego serwisanta, który krok po kroku pokaże nam, jak w przyszłości powinniśmy zadbać o naszą przystawkę, by móc jak najdłużej utrzymać ją w pełnej sprawności.

Po trzecie, być może najważniejsze, po wykonaniu pierwszego posezonowego serwisu przez autoryzowany serwis firmy Emmarol otrzymujemy przedłużenie gwarancji obowiązujące na cały kolejny sezon żniwny. Możemy zatem ze spokojem przystępować do kolejnych żniw, bowiem nawet w sytuacji jakiejkolwiek awarii powstałej nie w wyniku działań operatora, mamy pewność, że serwis szybko i nieodpłatnie ją usunie.

Serwis przystawki Emmarol 8 fot. Tomasz Kuchta
Wysysamy olej z przekładni kątowych. Co ważne, w oleju nie zauważyliśmy żadnych opiłków metalu fot. Tomasz Kuchta
Serwis przystawki Emmarol 9 fot. Tomasz Kuchta
Przekładnie główne oraz kątowe uzupełniamy nowym olejem przekładniowym. Jego poziom łatwo zweryfikujemy na bagnetach przymocowanych do korków fot. Tomasz Kuchta
Serwis przystawki Emmarol 4 fot. Tomasz Kuchta
Serwisant smaruje wszystkie punkty smarne na maszynie fot. Tomasz Kuchta
Serwis przystawki Emmarol 7 fot. Tomasz Kuchta
Serwisant weryfikuje swobodną pracę napinaczy łańcuchów wciągających przy użyciu specjalnego klucza fot. Tomasz Kuchta
Serwis przystawki Emmarol 5 fot. Tomasz Kuchta
Sprawdzenie połączeń śrubowych na kołach łańcuchowych fot. Tomasz Kuchta
Serwis przystawki Emmarol 6 fot. Tomasz Kuchta
Fabryczne dokręcenie noży rozdrabniających również zostaje sprawdzone – żadne z połączeń śrubowych nie wymagało dokręcenia fot. Tomasz Kuchta
Serwis przystawki Emmarol 10 fot. Tomasz Kuchta
Na deser pozostało jeszcze zweryfikować działanie napinaczy łańcuchów napędowych fot. Tomasz Kuchta
Przystawka Emmarol EMH 4 8 fot. Tomasz Kuchta
Po takim serwisie z dużym spokojem możemy wyczekiwać kolejnych żniw kukurydzianych fot. Tomasz Kuchta
Drukuj artykuł: print

Filmy @traktor24

Wszystkie >
Siewnik Lemken Solitair DT. Zobacz jak pracuje Test Steyr 4120 Multi. Zobacz jak pracuje Ciągnik autonomiczny AgXeed. Zobacz jak pracuje Zbiór kukurydzy na kiszonkę z czujnikiem HarvestLab 3000 Traktorowy majstersztyk ukryty w ciągniku Fendt 209 F Vario Profi+ Deutz-Fahr 5 Keyline. Zobacz jak pracuje Film z testu kombajnu Deutz-Fahr C6305 TS Wyjątkowy Ursus. Imponuje trakcją i mocą Test Steyr Absolut 6280 CVT Test przystawki Emmarol EMH 4. W słoneczniku i kukurydzy