Partner serwisu: Trelleborg_Wheels

Powstaje ładowarka bez kabiny Bobcat RogueX

Dodano: 10.04.2023
Bobcat RogueX to maszyna na dwóch gąsienicach przypominająca ładowarkę Skid-Steer, ale bez kabiny i stanowiska dla operatora © Bobcat
Bobcat RogueX to maszyna na dwóch gąsienicach przypominająca ładowarkę Skid-Steer, ale bez kabiny i stanowiska dla operatora © Bobcat

Maszyna na dwóch gąsienicach przypominająca ładowarkę o sterowaniu burtowym Skid-Steer, ale bez kabiny i stanowiska dla operatora. Tak prezentuje się Bobcat RogueX, czyli maszyna posiadająca funkcje autonomiczne, którą można sterować zdalnie.

Maszyna koncepcyjna RogueX posiada elektryczny układ napędowy © Bobcat
Maszyna koncepcyjna RogueX posiada elektryczny układ napędowy © Bobcat

Amerykańska firma Bobcat należąca do południowokoreańskiego koncernu Doosan podaje, że ładowarka Bobcat RogueX powstaje z myślą o potrzebach klientów przyszłości. Jak przewiduje Doosan Bobcat, będą to osoby poszukujące maszyn, które cechuje łatwość użytkowania i obsługa zdalna.

Sterowanie na odległość

Załadunek materiałów poprzez sterowanie zdalne pozwala wykonywać wymagające prace w miejscach niedostępnych dla ludzi. Ponadto całkowite wyeliminowanie stanowiska operatora z maszyny, gruntownie zmniejsza jego zmęczenie. Dzięki obsłudze zdalnej wydajność pracy zostaje zwiększona w każdych warunkach pracy, nie tylko ekstremalnych. – Ładowarka Bobcat RogueX posiada funkcje autonomiczne, jest oszczędna i pozwala operatorom zrobić jak najwięcej jedną maszyn – mówi Joel Honeyman, wiceprezes ds. globalnych innowacji w Doosan Bobcat.

Zasilanie ładowarki obsługiwanej zdalnie pochodzi z akumulatora litowo-jonowego © Bobcat
Zasilanie ładowarki obsługiwanej zdalnie pochodzi z akumulatora litowo-jonowego © Bobcat

Napęd elektryczny i zaawansowana kinematyka

Maszyna koncepcyjna RogueX posiada elektryczny układ napędowy. Zasilanie pochodzi z akumulatora litowo-jonowego. Rozwiązanie to pozwoliło całkowicie wyeliminować hydraulikę.

Doosan Bobcat podaje, że ładowarka Bobcat RogueX pozwala na podnoszenie ładunków po ścieżce pionowej i promieniowej. Funkcje te udało się połączyć dzięki wyeliminowaniu kabiny i stanowiska operatora.

– Po sukcesie, jakim było opracowanie całkowicie elektrycznej ładowarki Bobcat T7X, chcieliśmy myśleć odważniej, szerzej i wykonać skok w daleką przyszłość. Nasz specjalny zespół podjął śmiały krok i zaprojektował maszynę, która łamie wszelkie zasady. RogueX wyznacza ramy tego, co możliwe, a nasz zespół dopiero zaczyna poznawać, co może nieść ze sobą przyszłość – zdradza Matt Sagaser, dyrektor ds. przyspieszonych innowacji w Bobcat.

© Bobcat
Drukuj artykuł: print

Filmy @traktor24

Wszystkie >
Deutz-Fahr 5 Keyline. Zobacz jak pracuje Siewnik Lemken Solitair DT. Zobacz jak pracuje Test Steyr 4120 Multi. Zobacz jak pracuje Ciągnik autonomiczny AgXeed. Zobacz jak pracuje Zbiór kukurydzy na kiszonkę z czujnikiem HarvestLab 3000 Traktorowy majstersztyk ukryty w ciągniku Fendt 209 F Vario Profi+ Film z testu kombajnu Deutz-Fahr C6305 TS Wyjątkowy Ursus. Imponuje trakcją i mocą Test Steyr Absolut 6280 CVT Test przystawki Emmarol EMH 4. W słoneczniku i kukurydzy