Można śmiało powiedzieć, że dzięki rosnącej świadomości rolników, jak i przepisom unijnym w zakresie ekoschematów siewniki do poplonów cieszą się obecnie dużym zainteresowaniem rynkowym. Dlaczego warto przyjrzeć się z bliska maszynie produkowanej przez firmę Agriwir z okolic Wielunia?
Wydawać by się mogło, iż siewniki do poplonów to na tyle proste urządzenia, że już praktycznie wszystko w nich wymyślono. Jak się jednak okazuje, nic bardziej mylnego. Co zatem wyróżnia produkt Agriwir na tle konkurencji?
– z tego pułapu startują ceny siewnika do poplonów Agriwir o najmniejszej pojemności zbiornika.
– Po pierwsze posiadamy sterownik, który może pracować w trzech trybach, dopasowując dawkę wysiewu do aktualnej prędkości ciągnika. Prędkość ta może być pobierana z nawigacji GPS lub poprzez ISOBUS – wyjaśnia Dominik Brząkała, właściciel firmy Agriwir.
Jak się łatwo domyślić, to niejedyny wyróżnik nagrodzonego siewnika.
– Jako, że siewnik napędzany jest silnikiem elektrycznym, a tego typu maszyny pracują głównie w lecie, przy wyższych temperaturach, to często pojawiał się problem z przegrzewaniem się silnika, co mogło prowadzić do jego awarii. Dlatego też my zaproponowaliśmy system wentylacji silnika podmuchem powietrza generowanym przez wentylator odpowiadający za dystrybucję nasion – dodaje Brząkała.
Taka konstrukcja siewnika zdaniem naszego rozmówcy pozwala łatwo wysiewać poplony na szerokości roboczej do 4 m. Jeśli chcielibyśmy jednak pracować na większej szerokości, wówczas należałoby zastosować dmuchawę hydrauliczną, lub podwójną dmuchawę elektryczną, co pozwala na wygenerowanie o 1/3 więcej powietrza, niż w standardowej dmuchawie.
Agriwir w swojej ofercie posiada siewniki różniące się pojemnością zbiornika w zakresie od 180 do 600 l.
– Jeśli chodzi o maszyny, z jakimi najczęściej agregowane są nasze siewniki do poplonów, to tutaj następują pewne zmiany. Jeszcze dwa lata temu prym wiodły brony talerzowe, z kolei w poprzednim sezonie palmę pierwszeństwa przejęły agregaty podorywkowe – zaznacza Dominik Brząkała, właściciel firmy Agriwir.
Ceny siewników zależą od wielkości wybranego zbiornika na nasiona i rozpoczynają się od pułapu 10,5 tys. zł netto w przypadku najmniejszego modelu. Gdyby interesowała nas maszyna o największym zbiorniku, wówczas zapłacimy za nią 13 tys. zł netto.