Partner serwisu: Trelleborg_Wheels

Siewniki do poplonów Agriwir doceniane nie tylko przez klientów

Dodano: 24.01.2024
Siewniki do poplonów Agriwir zostały nagrodzone Złotym Medalem Grupy MTP Targów Rolniczych Polagra Premiery 2024  fot. Tomasz Kuchta
Siewniki do poplonów Agriwir zostały nagrodzone Złotym Medalem Grupy MTP Targów Rolniczych Polagra Premiery 2024 fot. Tomasz Kuchta

Wśród nagrodzonych Złotym Medalem Grupy MTP Targów Rolniczych Polagra Premiery 2024 znalazł się ciekawy siewnik do poplonów firmy Agriwir. Czym charakteryzuje się ta maszyna i jak przyjęła się na polskim rynku?

Amazone Catros – koniec z regulacją głębokości poprzez łącznik górny

Dla wielu polskich rolników, kompaktowe brony talerzowe Amazone Catros są już synonimem narzędzia do szybkiej uprawy pożniwnej. Tym bardziej warto trzymać rękę na pulsie zmian jakim podlegają. W roku modelowym 2024 będą one produkowane z nowym rozwiązaniem pod nazwą Smart Frame System. Eliminuje ono potrzebę regulacji długości łącznika górnego w celu zmiany głębokości roboczej.
Czytaj dalej

Można śmiało powiedzieć, że dzięki rosnącej świadomości rolników, jak i przepisom unijnym w zakresie ekoschematów siewniki do poplonów cieszą się obecnie dużym zainteresowaniem rynkowym. Dlaczego warto przyjrzeć się z bliska maszynie produkowanej przez firmę Agriwir z okolic Wielunia?

Siewnik do poplonów zaprojektowany na nowo

Wydawać by się mogło, iż siewniki do poplonów to na tyle proste urządzenia, że już praktycznie wszystko w nich wymyślono. Jak się jednak okazuje, nic bardziej mylnego. Co zatem wyróżnia produkt Agriwir na tle konkurencji?

Od 10,5 tys. zł netto 

– z tego pułapu startują ceny siewnika do poplonów Agriwir o najmniejszej pojemności zbiornika.

– Po pierwsze posiadamy sterownik, który może pracować w trzech trybach, dopasowując dawkę wysiewu do aktualnej prędkości ciągnika. Prędkość ta może być pobierana z nawigacji GPS lub poprzez ISOBUS – wyjaśnia Dominik Brząkała, właściciel firmy Agriwir.

Autorski sterownik pozwala m.in. na dopasowanie dawki wysiewu do aktualnej prędkości roboczej fot. Tomasz Kuchta
Autorski sterownik pozwala m.in. na dopasowanie dawki wysiewu do aktualnej prędkości roboczej fot. Tomasz Kuchta

Jak się łatwo domyślić, to niejedyny wyróżnik nagrodzonego siewnika.

– Jako, że siewnik napędzany jest silnikiem elektrycznym, a tego typu maszyny pracują głównie w lecie, przy wyższych temperaturach, to często pojawiał się problem z przegrzewaniem się silnika, co mogło prowadzić do jego awarii. Dlatego też my zaproponowaliśmy system wentylacji silnika podmuchem powietrza generowanym przez wentylator odpowiadający za dystrybucję nasion – dodaje Brząkała.

Taka konstrukcja siewnika zdaniem naszego rozmówcy pozwala łatwo wysiewać poplony na szerokości roboczej do 4 m. Jeśli chcielibyśmy jednak pracować na większej szerokości, wówczas należałoby zastosować dmuchawę hydrauliczną, lub podwójną dmuchawę elektryczną, co pozwala na wygenerowanie o 1/3 więcej powietrza, niż w standardowej dmuchawie.

Jak wygląda sprzedaż?

Agriwir w swojej ofercie posiada siewniki różniące się pojemnością zbiornika w zakresie od 180 do 600 l.

Siewnik posiada system wentylacji silnika elektrycznego, co ogranicza ryzyko jego przegrzania się podczas pracy przy wysokiej temperaturze fot. Tomasz Kuchta
Siewnik posiada system wentylacji silnika elektrycznego, co ogranicza ryzyko jego przegrzania się podczas pracy przy wysokiej temperaturze fot. Tomasz Kuchta

– Jeśli chodzi o maszyny, z jakimi najczęściej agregowane są nasze siewniki do poplonów, to tutaj następują pewne zmiany. Jeszcze dwa lata temu prym wiodły brony talerzowe, z kolei w poprzednim sezonie palmę pierwszeństwa przejęły agregaty podorywkowe – zaznacza Dominik Brząkała, właściciel firmy Agriwir.

Ceny siewników zależą od wielkości wybranego zbiornika na nasiona i rozpoczynają się od pułapu 10,5 tys. zł netto w przypadku najmniejszego modelu. Gdyby interesowała nas maszyna o największym zbiorniku, wówczas zapłacimy za nią 13 tys. zł netto.

Drukuj artykuł: print

Filmy @traktor24

Wszystkie >
Horsch Maestro 6 TX. Zobacz jak pracuje Deutz-Fahr 5 Keyline. Zobacz jak pracuje Siewnik Lemken Solitair DT. Zobacz jak pracuje Test Steyr 4120 Multi. Zobacz jak pracuje Ciągnik autonomiczny AgXeed. Zobacz jak pracuje Zbiór kukurydzy na kiszonkę z czujnikiem HarvestLab 3000 Traktorowy majstersztyk ukryty w ciągniku Fendt 209 F Vario Profi+ Film z testu kombajnu Deutz-Fahr C6305 TS Wyjątkowy Ursus. Imponuje trakcją i mocą Test Steyr Absolut 6280 CVT