Claas Axion 870 Cmatic to traktor o mocy maksymalnej 280 KM, która z systemem CPM w określonych warunkach wzrasta do 295 KM. Ile taki ciągnik zużywa paliwa pracując z kultywatorem do uprawy głębokiej? Claas podał to na dwóch przykładach.
Wiosną 2023 r. Claas zgromadził kilka ciągników różnych marek, które były odpowiednikami modelu Claas Axion 870 Cmatic. Traktory po kolei pracowały z kultywatorami do uprawy głębokiej. Jeden z nich miał szerokość roboczą wynoszącą 4 m i ustawiony został do pracy na głębokości 25 cm. Zagregowany z nim Claas Axion 870 Cmatic, na uprawienie hektara zużył 15,3 l paliwa i osiągnął wydajność 3,13 ha/h. Kultywator drugi miał szerokość roboczą wynoszącą 3 m i ustawiony został do pracy na głębokości 20 cm. W tym przypadku Claas Axion 870 Cmatic uprawił hektar zużywając 11,9 l paliwa i jeżdżąc szybciej zwiększył wydajność do 3,62 ha/h. Kultywatory pracowały na dwóch różnych polach z glebą klasy IV.
W tym miejscu rodzi się pytanie – jakie zużycie paliwa miały ciągniki innych producentów? Niestety nawet nie wiemy jakie to były marki. Za to wiedzę taką mają dealaerzy Claas Polska, których po prostu można o to zapytać. Oczywiście do testów firmowych można podchodzić sceptycznie, ale na pewno warto się z nimi zapoznać. Claas zapewne zorganizował opisany test w celu zebrania rzetelnych danych na własne potrzeby. Naszym zdaniem, skoro wypadł dobrze, to postanowił się nimi podzielić.
Przy okazji informacji o teście zużycia paliwa, Claas Polska podzielił się również opiniami naszych rolników dotyczącymi używanych przez nich traktorów serii Claas Axion.
na tyle godzin lub 5 lat (w zależności od tego co wystąpi pierwsze), w ramach programu Maxi Care Protect Cmatic, udzielana jest ochrona dla przekładni Cmatic zamontowanej w ciągniku Claas Axion.
– W naszym gospodarstwie od kilku lat korzystamy z serii Axion. Maszyny te są bardzo komfortowe i bezawaryjne. Mamy sprzęt różnych marek i widzimy, że ciągniki Claas są bardzo ekonomiczne w użytkowaniu, bo spalają ok. 10% mniej paliwa przy typowych pracach. Mierzymy efektywność prac, wiemy, ile paliwa zostaje w baku. Ciągniki Claas to rzeczywiście oszczędne maszyny – zaznacza Łukasz Haase, jeden z właścicieli gospodarstwa Haase Farm w Barniewicach k. Gdańska.
Nikogo nie powinno dziwić, że producenci ciągników porównują swoje traktory z ich odpowiednikami konkurencji. Robią to jednak w ramach testów wewnętrznych i ich wyniki najczęściej zostawiają dla siebie.
– Wygrałem tytuł Super Rolnika w programie telewizyjnym dzięki Claas Arion 810 ze skrzynią bezstopniową Cmatic. W wyścigach byłem bezkonkurencyjny, mając ciągnik z taką przekładnią. Cechuje się ona doskonałą elastycznością przy zmianie prędkości czy kierunku jazdy przód-tył. Na co dzień maszyna pracuje w 500-ha rodzinnym gospodarstwie. Dzięki tej przekładni mamy znacznie niższe spalanie niż w ciągnikach innych marek – stwierdza Mateusz Nawrot.
Claas Polska informuje, że ciągniki Axion 830 i 870 dostępne są teraz w specjalnych wersjach wyposażenia First Claas i First Claas Plus. Szczegółowe informacje tutaj.
– Ciągnik Axion 870 został celowo wybrany do naszego gospodarstwa. To zwrotna maszyna i przyjazna dla użytkownika. Jest wyposażony w przekładnię bezstopniową Cmatic. Jesteśmy zaskoczeni jego dużą elastycznością w wykorzystaniu mocy i przyspieszeniu, ale też zaskakująco niskim spalaniem, jak na moc – mówi Józef Mika, kierownik Gospodarstwa Rolnego Skolarus.