Partner serwisu: Trelleborg_Wheels

Znamy wyniki zużycia paliwa dla ciągnika Claas Axion 870 Cmatic

Dodano: 10.03.2024
Publikujemy wyniki zużycia paliwa, jakie otrzymaliśmy od firmy Claas Polska. Dotyczą one ciągnika Axion 870 Cmatic fot. materiały prasowe
Publikujemy wyniki zużycia paliwa, jakie otrzymaliśmy od firmy Claas Polska. Dotyczą one ciągnika Axion 870 Cmatic fot. materiały prasowe

Porównywanie zużycia paliwa przez ciągniki rolnicze z powodu zmienności wykonywanych prac, jest bardzo trudne. Z drugiej strony temat ten jest tak ważny, że zawsze warto go podjąć. Dlatego publikujemy wyniki zużycia paliwa, jakie otrzymaliśmy od firmy Claas Polska. Dotyczące one testu z roku 2023 i ciągnika Claas Axion 870 Cmatic.

Kompaktowy Horsch Leeb VT ze zmiennym rozstawem osi

Horsch stara się wpisać w potrzeby różnych klientów. Dlatego wprowadza na rynek najmniejszy opryskiwacz samojezdny w swojej historii. To Horsch Leeb VT, który powstał na bazie maszyn serii PT i VN. Nowy kompaktowy opryskiwacz wyróżnia zmienny rozstaw osi, co pozwala wykonywać nim prace w różnych uprawach. Przyglądając się tej maszynie, uwagę zwraca nowa kabina.
Czytaj dalej

Claas Axion 870 Cmatic to traktor o mocy maksymalnej 280 KM, która z systemem CPM w określonych warunkach wzrasta do 295 KM. Ile taki ciągnik zużywa paliwa pracując z kultywatorem do uprawy głębokiej? Claas podał to na dwóch przykładach.

Testy wewnętrzne Claas

Wiosną 2023 r. Claas zgromadził kilka ciągników różnych marek, które były odpowiednikami modelu Claas Axion 870 Cmatic. Traktory po kolei pracowały z kultywatorami do uprawy głębokiej. Jeden z nich miał szerokość roboczą wynoszącą 4 m i ustawiony został do pracy na głębokości 25 cm. Zagregowany z nim Claas Axion 870 Cmatic, na uprawienie hektara zużył 15,3 l paliwa i osiągnął wydajność 3,13 ha/h. Kultywator drugi miał szerokość roboczą wynoszącą 3 m i ustawiony został do pracy na głębokości 20 cm. W tym przypadku Claas Axion 870 Cmatic uprawił hektar zużywając 11,9 l paliwa i jeżdżąc szybciej zwiększył wydajność do 3,62 ha/h. Kultywatory pracowały na dwóch różnych polach z glebą klasy IV.

Jak wypadła konkurencja?

W tym miejscu rodzi się pytanie – jakie zużycie paliwa miały ciągniki innych producentów? Niestety nawet nie wiemy jakie to były marki. Za to wiedzę taką mają dealaerzy Claas Polska, których po prostu można o to zapytać. Oczywiście do testów firmowych można podchodzić sceptycznie, ale na pewno warto się z nimi zapoznać. Claas zapewne zorganizował opisany test w celu zebrania rzetelnych danych na własne potrzeby. Naszym zdaniem, skoro wypadł dobrze, to postanowił się nimi podzielić.

Opinie polskich rolników

Przy okazji informacji o teście zużycia paliwa, Claas Polska podzielił się również opiniami naszych rolników dotyczącymi używanych przez nich traktorów serii Claas Axion.

5000 – 

na tyle godzin lub 5 lat (w zależności od tego co wystąpi pierwsze), w ramach programu Maxi Care Protect Cmatic, udzielana jest ochrona dla przekładni Cmatic zamontowanej w ciągniku Claas Axion.

– W naszym gospodarstwie od kilku lat korzystamy z serii Axion. Maszyny te są bardzo komfortowe i bezawaryjne. Mamy sprzęt różnych marek i widzimy, że ciągniki Claas są bardzo ekonomiczne w użytkowaniu, bo spalają ok. 10% mniej paliwa przy typowych pracach. Mierzymy efektywność prac, wiemy, ile paliwa zostaje w baku. Ciągniki Claas to rzeczywiście oszczędne maszyny – zaznacza Łukasz Haase, jeden z właścicieli gospodarstwa Haase Farm w Barniewicach k. Gdańska.

 

Nikogo nie powinno dziwić, że producenci ciągników porównują swoje traktory z ich odpowiednikami konkurencji. Robią to jednak w ramach testów wewnętrznych i ich wyniki najczęściej zostawiają dla siebie.

– Wygrałem tytuł Super Rolnika w programie telewizyjnym dzięki Claas Arion 810 ze skrzynią bezstopniową Cmatic. W wyścigach byłem bezkonkurencyjny, mając ciągnik z taką przekładnią. Cechuje się ona doskonałą elastycznością przy zmianie prędkości czy kierunku jazdy przód-tył. Na co dzień maszyna pracuje w 500-ha rodzinnym gospodarstwie. Dzięki tej przekładni mamy znacznie niższe spalanie niż w ciągnikach innych marek – stwierdza Mateusz Nawrot.

 

Claas Polska informuje, że ciągniki Axion 830 i 870 dostępne są teraz w specjalnych wersjach wyposażenia First Claas i First Claas Plus. Szczegółowe informacje tutaj.

– Ciągnik Axion 870 został celowo wybrany do naszego gospodarstwa. To zwrotna maszyna i przyjazna dla użytkownika. Jest wyposażony w przekładnię bezstopniową Cmatic. Jesteśmy zaskoczeni jego dużą elastycznością w wykorzystaniu mocy i przyspieszeniu, ale też zaskakująco niskim spalaniem, jak na moc – mówi Józef Mika, kierownik Gospodarstwa Rolnego Skolarus.

Łukasz Haase, jeden z właścicieli gospodarstwa Haase Farm w Barniewicach k. Gdańska  fot. materiały prasowe
Łukasz Haase, jeden z właścicieli gospodarstwa Haase Farm w Barniewicach k. Gdańska fot. materiały prasowe
Mateusz Nawrot z miejscowości Kruszyna k. Częstochowyfot. materiały prasowe
Mateusz Nawrot z miejscowości Kruszyna k. Częstochowy fot. materiały prasowe
Józef Mika, kierownik Gospodarstwa Rolnego Skolarus fot. materiały prasowe
Józef Mika, kierownik Gospodarstwa Rolnego Skolarus fot. materiały prasowe
Drukuj artykuł: print

Filmy @traktor24

Wszystkie >
Ciągnik autonomiczny AgXeed. Zobacz jak pracuje Zbiór kukurydzy na kiszonkę z czujnikiem HarvestLab 3000 Traktorowy majstersztyk ukryty w ciągniku Fendt 209 F Vario Profi+ Film z testu kombajnu Deutz-Fahr C6305 TS Wyjątkowy Ursus. Imponuje trakcją i mocą Test Steyr Absolut 6280 CVT Test przystawki Emmarol EMH 4. W słoneczniku i kukurydzy Kupił nowe opony Trelleborg i napełnił je cieczą McCormick X5.120 w teście redakcyjnym Fendt plus Samson równa się wydajne nawożenie pofermentem