Wystarczy prosty, ale inteligentnie dobrany zestaw nasadek, szybkozłączy, zaworu kulowego i profesjonalnego ciśnieniomierza rolniczego. Przygotowała go firma Grasdorf i oferuje pod nazwą Airbooster Plus. W Polsce jej przedstawicielem jest spółka o tej samej nazwie z siedzibą w Krapkowicach.
Podstawą wygodnej obsługi zestawu do szybkiej regulacji ciśnienia Airbooster Plus, jest nasadka wkręcana na standardowy metalowy zawór koła traktora. Robi się to po wykręceniu jego wkładu (wentyla), który już nie będzie potrzebny.
tyle w październiku 2023 r. kosztuje zestaw Airbooster Plus w sklepie internetowym firmy Grasdorf z siedzibą w Krapkowicach. To mała walizeczka zawierające inteligentnie dobrany zestaw do zmiany ciśnienia w kołach ciągnika.
Nasadka ma wbudowany zawór zapobiegający wydostaniu się sprężonego powietrza z koła. Najważniejsze jest jednak to, że jej średnica jest spora, co po nałożeniu szybkozłącza z przewodem pozwala na szybki przepływ powietrza.
Dzięki temu jego spuszczanie trwa wielokrotnie krócej niż poprzez poluzowany wentyl. Oczywiście pompowanie również przebiega szybciej, ale wiadomo wąskim gardłem jest tutaj sprężarka powietrza.
Po nakręceniu nasadek można już, nie wahamy się użyć tego określenia, w wygodny sposób przeprowadzać szybką zmianę ciśnienia w kołach. Wystarczy zdjąć gumową osłonę zamontowanej nakładki i wcisnąć szybkozłącze z krótkim przewodem doposażonym w profesjonalny ciśnieniomierz rolniczy i zawór kulowy. Jego otwarcie spowoduje spuszczanie powietrza z koła. Po zamknięciu wskazówka ciśnieniomierza od razu wskaże aktualną wartość ciśnienia. Nie tracimy więc czasu na jego sprawdzanie. Dotyczy to również procesu pompowania koła.
Ten link kieruje do sklepu internetowego, w którym można kupić zestaw Airbooster Plus.
Właśnie w celu napompowania koła, w szybkozłącze zaworu kulowego wystarczy wczepić końcówkę przewodu pneumatycznego o długości 8 m. Jej drugi koniec ze złączem wpięty w układ pneumatyczny ciągnika pozwala koło napompować.
Warto zwrócić uwagę, że w zestawie Airbooster Plus znajduje się profesjonalny ciśnieniomierz rolniczy, który wyskalowany jest do zaledwie 4 bar. Dlaczego to takie ważne? Zmiany ciśnienia w kołach rolniczych powinny być prowadzone z dużą dokładnością. Podczas pracy polowej każde 0,1 bar ma znaczenie. Nie ma więc większego sensu używanie ciśnieniomierza wyskalowanego do kilkunastu barów, bo nie jest dokładny i wskazania obarczone są błędem kilku dziesiątych bara. Niestety właśnie takie są najczęściej w sprzedaży w sklepach rolniczych, bo są uniwersalne i można używać ich do oceny ciśnienia w np. kołach ciężarówek.
do maksymalnie tego poziomu powinien być wyskalowany ciśnieniomierz rolniczy.
Zachęcamy więc do zakupu ciśnieniomierza wyskalowanego do 4-5 barów. Jego dokładność pomiaru nie zniweczy naszych starań związanych z regulacją ciśnienia w kołach ciągnika. Może do tego doprowadzić ciśnieniomierz wyskalowany do kilkunastu barów.