Partner serwisu: Trelleborg_Wheels

Czterorzędowy pneumatyczny siewnik punktowy za 70 tys. zł brutto

Dodano: 18.04.2023
HMS 4F Pinadisc Jumbo_pneumatyczny siewnik punktowy _dystrybutor w Polsce firma Lupus
HMS 4F Pinadisc Jumbo to siewnik 4-rzędowy wyprodukowany przez turecką firmę HMS. Jego importerem jest przedsiębiorstwo Lupus z Ciechanowa © traktor24

Na rynku znajdziemy wielu producentów pneumatycznych siewników punktowych, które pod względem technicznym są do siebie bardzo podobne. Wprawne oko od razu wychwyci, że różnią się detalami nie mającymi wpływu na jakość pracy. Naszą uwagę przyciągnął właśnie taki model siewnika punktowego – HMS 4F Pinadisc Jumbo. Jego importerem jest firma Lupus z Ciechanowa.

80-100 KM – 

tyle wynosi zapotrzebowanie na moc siewnika HMS 4F Pinadisc Jumbo. Podpowiadamy, to ciężka maszyna, dlatego lepiej agregować ją z ciągnikami o mocach od 100 KM wzwyż

Pinadisc Jumbo 4F to siewnik 4-rzędowy produkowany przez turecką firmę HMS. Sprawdziliśmy, jak maszyna ta, która cały czas jest na naszym rynku nowością, radzi sobie podczas siewu słonecznika na tzw. kwiat. Praca ta odbywała się na polu przygotowanym w ramach uprawy bezorkowej. Maszyna miała sekcje rozstawione co 75 cm, obsadę roślin (nasion) ustawioną na 70 tys. na hektar i redlice siewne przygotowane do pracy na głębokości 6 cm.

HMS 4F Pinadisc Jumbo_przekładnia łańcuchowa napędu podsiewacza
Przekładnia łańcuchowa napędu podsiewacza po zdjęciu osłony © traktor24

Podsiewacz nawozów z INOX

Napęd do dwóch skrzyń zamontowanych z lewej i prawej strony zbiornika nawozowego trafia poprzez przekładnię łańcuchową z lewego koła siewnika. Na podstawie tabeli wysiewu nawozu, można orientacyjnie ustawić jego dawkę.

75 cm – 

to rozstaw rzędów w siewniku  HMS 4F Pinadisc Jumbo (4-rzędowym)

Regulacji podlegają najpierw 2 koła łańcuchowe mające 16 i 23 zęby. Zależnie od dawki zamienia się je miejscami. Czynność ta wymaga zwolnienia naciągu łańcucha, co wykonuje się szybko bez dodatkowych narzędzi. Druga regulacja „nawozowa” dotyczy dwóch dźwigni ustalających szczeliny, przez które granule wpadają do redlic. Ich wskaźniki strzałkowe ustawia się nad cyframi, których wartości odczytuje się wcześniej w tabeli. Dla rolników ceniących sobie dokładność, producent podaje sposób, w jaki można przeprowadzić próbę kręconą dla wysiewanego nawozu. Jest on dostępny w instrukcji obsługi.

Aplikacja na telefon producenta maszyn rolniczych HMS
Po otwarciu aplikacji na stronie internetowej kilavuz.hmsagro.com.tr należy wybrać siewniki pneumatyczne. Polecamy w menu przeglądarki ustawić tłumaczenie na język polski, co ułatwia korzystanie z zawartych tam informacji © HMS

W testowanej maszynie, naszą uwagę od razu przykuła skrzynia nawozowa ze stali nierdzewnej o pojemności 800 l. Jest ona podzielona na dwie części, które posiadają sita. To oczywiście zabezpieczenie przed przedostaniem się grud do aparatów wysiewających. Granule nawozu trafiają do redlic dwutalerzowych zamontowanych na łapach sprężystych. Powinny one pracować kilka centymetrów poniżej redlic siewnych. Zmiana głębokości ich pracy jest banalnie prosta, bo wystarczy odkręcić i dokręcić dwie śruby.

Warto skorzystać z aplikacji producenta dostępnej na stronie internetowej kilavuz.hmsagro.com.tr i po jej otwarciu kliknąć w siewniki pneumatyczne. Po wybraniu i podaniu danych oraz kliknięciu w kafelek „oblicz”, zostaną wyświetlone zalecane ustawienia. Otrzymamy, podane jak na tacy, następujące informacje: jak ustawić siewnik pod założoną dawkę podsiewanego nawozu, obsadę roślin (nasion) i jakie powinny być długości ramion znaczników przejazdów. Polecamy w menu przeglądarki wybrać tłumaczenie na język polski, co ułatwia korzystanie z informacji podanych przez producenta siewnika.

Do pracy w ramach uprawy uproszczonej

Siewnik HMS 4F Pinadisc Jumbo ma sporą masę wynoszącą 1150 kg. Dzięki tak solidnej konstrukcji i redlicom talerzowym maszyna może pracować w ramach uprawy uproszczonej. Z drugiej strony solidne sekcje wysiewające wymagają użycia sporej siły fizycznej podczas ich zabezpieczania na czas transportu i odbezpieczania przed siewem. Służy do tego pręt ze specjalnie ukształtowanym zakończeniem. To ważna czynność i nie należy jej lekceważyć. Podejście typu – to niedaleko i powoli przejadę na drugie pole może skończyć się poważną awarią, włącznie z oberwaniem sekcji. Dlatego przed jazdą transportową, należy bezwzględnie wszystkie sekcje unieruchomić.

HMS 4F Pinadisc Jumbo_dłuto i rozgarniacze zamontowane przed redlicą dwutalerzową
Dłuto należy ustawić na równi z głębokością pracy redlicy dwutalerzowej a ekrany rozgarniające na wysokości 2 cm nad powierzchnią gleby © traktor24

Każda jednostka siewna zamontowana jest na równoległoboku, co pozwala jej kopiować powierzchnię pola. Pomaga w tym docisk sprężynowy regulowany za pomocą śruby. Znajduje się przy niej wyraźna skala z cyframi, co ułatwia ich jednakowe ustawienie. Ważnym elementem każdej sekcji jest dłuto i znajdujące się tuż za nim dwa ekrany rozgarniające. Rolą dłuta jest odpychanie na boki kamieni, przed wgryzającą się w glebę redlicą dwutalerzową. Natomiast ekrany rozgarniające mają za zadanie usunąć przed kołami kopiującymi redlicy siewnej wszelkie przeszkody takie jak np. zbite w kępy resztki pożniwne. Dzięki temu koła kopiujące redlic nie są podbijane, co powodowałoby zmniejszanie głębokości siewu. Dłuto należy ustawić na równi z głębokością pracy redlicy dwutalerzowej a ekrany rozgarniające na wysokości 2 cm nad powierzchnią gleby.

HMS 4F Pinadisc Jumbo_tarcze wysiewające do słonecznika i kukurydzy
Na liście wyposażenia standardowego siewnika znajduje się komplet dwóch tarcz wysiewających – do słonecznika i kukurydzy © traktor24

Podciśnieniowy system wysiewu nasion

Testowany przez nas HMS 4F Pinadisc Jumbo, to klasyczny siewnik punktowy oparty na pneumatycznym systemie wysiewu nasion. Wentylator napędzany z WOM ciągnika (540 obr./min.) wytwarza podciśnienie, które w aparacie wysiewającym przytrzymuje nasiona w otworach tarczy. Nagły brak tego ssania (w odpowiednim miejscu) powoduje cykliczne odpadnięcia nasion, które trafiają do gleby. Układ ten wymaga utrzymywania stałego podciśnienia, którego wartość odczytywana na wakuometrze powinna mieścić się w przedziale minus 40-60 mbar. Podczas pracy należy o tym bezwzględnie pamiętać. Każde wyłączenie wałka WOM spowoduje utratę podciśnienia w układzie i odpadnięcie nasion od tarcz. Z tego powodu na uwrociach nie należy wyłączać napędu wentylatora, bo jego włączenie tuż przed opuszczeniem siewnika do pracy spowoduje zbyt późne rozpoczęcie siewu.

HMS 4F Pinadisc Jumbo_regulacja głębokosci siewu nasion
Do ustawiania głębokości siewu służy pokrętło. Zakres zmiany jest od razu widoczny dzięki wyraźnej skali © traktor24

Pracując taką maszyną należy zwracać uwagę na poprawne pojedynkowania nasion. Służy do tego dźwigienka selektora, która poprawnie ustawiona pozwala wysiewać nasiona pojedynczo a nie podwójnie. Posiada ona skalę, gdzie cyfra 1 oznacza ustawienie najbardziej agresywne – nos selektora jest wtedy maksymalnie wysunięty.

800 litrów – 

taka jest pojemność skrzyni nawozowej siewnika HMS 4F Pinadisc Jumbo

Na liście wyposażenia standardowego siewnika znajduje się komplet dwóch tarcz wysiewających. Wersja z 26 otworami o średnicach 4,8 mm służy do wysiewu nasion kukurydzy. Natomiast tarcza z 20 precyzyjnymi nawierceniami 3-milimetrowymi przeznaczona jest do nasion słonecznika. Na życzenie dostępny jest szereg innych tarcz służących do wysiewu np. nasion buraków, soi lub rzepaku. Podczas wymiany tarcz należy pamiętać, aby robić to przy układzie pozbawionym nasion. Inaczej wylecą na ziemię i trzeba będzie je zbierać. W przypadku konieczności wymiany tarcz po napełnieniu nimi zbiorników, rozwiązaniem jest ich spuszczenie poprzez otwór znajdujący się u podstawy aparatu wysiewającego.

HMS 4F Pinadisc Jumbo_śruba służąca do zmainy docisku sekcji wysiewajacej
Do zmiany docisku sekcji wysiewającej służy śruba na klucz 19. Rozmiar ten pozwala wykonać wszystkie regulacje w siewniku © traktor24

Logiczne i proste ustawienia obsady roślin (nasion)

Najważniejszą czynnością do wykonania w siewniku punktowym jest ustawienie obsady roślin (nasion). W maszynie HMS 4F Pinadisc Jumbo nie jest to trudne. Pierwszym krokiem jest odczytanie w tabeli informacji, jaka powinna być odległość pomiędzy nasionami w rzędzie dla ich oczekiwanej obsady na hektarze. Dla ok. 70 tys., przy rozstawie rzędów 75 cm, jest to ok. 19 cm.

4×42 litry – 

taka jest pojemność zbiorników na nasiona siewnika HMS 4F Pinadisc Jumbo

HMS 4F Pinadisc Jumbo_wakuometr i oczko do ustawiania siewnika
Wakuometr w siewniku podciśnieniowym to standard, ale oczko do ustawiania siewnika w płaszczyźnie poprzecznej i wzdłużnej to dodatkowa ciekawa propozycja tureckiego producenta © traktor24

Następnie przechodzimy do ustawienia odpowiedniego przełożenia w skrzyni z przekładnią łańcuchową. Znajduje się ona dokładnie na środku siewnika pomiędzy sekcjami. Po otwarciu osłony można szybko ustalić, jakie przełożenie ustawić. Nic nie szkodzi, że brak języka polskiego, bo tabela jest przedstawiona bardzo intuicyjnie. Znając odległość nasion w rzędzie (w naszym przypadku ok. 19 cm) i wiedząc z jakimi tarczami wysiewającymi będzie prowadzony siew (ile mają otworów), odczytujemy jakie przełożenie ustawić. W tabeli dla tarczy z 20 otworami najbliższy wartości 19 cm jest zapis 19,3. Obok niego w tym samym wierszu tabeli po jej lewej skrajnej stronie, znajduje się wartość liczbowa 23-21. Pierwsza oznacza górne a druga dolne koło łańcuchowe. To na nie, po zwolnieniu napinacza zakładamy łańcuch napędowy. Na tym kończy się cała procedura ustawienia obsady nasion. Oczywiście przed zamknięciem osłony skrzyni, trzeba pamiętać o ponownym napięciu łańcucha.

Sterownik z odczytem informacji z fotokomórek

Jak przystało na nowoczesny siewnik punktowy, HMS 4F Pinadisc Jumbo ma w standardzie zamontowane fotokomórki. Jeżeli w jednej z sekcji wystąpi problem z utrzymaniem założonej obsady wysiewu nasion, to operator ciągnika od razu otrzyma komunikat. Będzie to sygnał dźwiękowy i świetlny przy słupku sekcji, w której wystąpił zator lub zabrakło nasion.

HMS 4F Pinadisc Jumbo_sterownik Dorado 12000 firmy MC Electronics
Do sterownika docierają informacje z fotokomórek, co pozwala kontrolować wysiew nasion © traktor24

Na obsługę fotokomórek pozwala komputer włoskiej marki MC Electronics. To sterownik Dorado 12000, na którego kolorowym ekranie wyświetlane są informacje dotyczące siewnika i parametrów jego pracy. Oprócz wspomnianego monitorowania przepływu nasion w poszczególnych sekcjach, informuje on o aktualnej liczbie wysiewanych nasion i odstępach pomiędzy nimi. Ponadto pozwala sumować obsiany areał w ramach licznika cząstkowego i całkowitego.

Kółko hamująco-dogniatające robi różnicę

Wróćmy jeszcze do systemu wysiewu nasion. Po ich odpadnięciu od tarczy wysiewającej wpadają do gleby w bruzdkę przygotowaną przez redlice dwutalerzowe. Trafiają tam pod „opiekę” gumowego kółka hamująco-dogniatającego, które je zatrzymuje, dociska i w efekcie powoduje wstępne zasypanie glebą. Kółko to posiada prostą sprężynową regulację docisku. Można ustawić jego wartość słabszą lub mocniejszą. To często niedoceniane wyposażenie siewnika punktowego, które robi przysłowiową różnicę. Poprawna regulacja pozwala podczas szybkiego siewu zachować jego precyzję. Producent zaleca wykonywać siew z prędkością do 8 km/h. Z praktyki wiadomo jednak, że dobrze ustawiona maszyna tego typu również przy 10 km/h zachowuje jakość pracy na wysokim poziomie.

HMS 4F Pinadisc Jumbo_kółko hamująco-dogniatająca pomiędzy tarczami redlicy siewnej
Po wpadnięciu nasiona w bruzdkę utworzoną przez redlicę dwutalerzową, zostaje ono zatrzymane i dociśnięte przez kółko hamująco-dogniatające © traktor24

Ostatnim elementem roboczym siewnika HMS 4F Pinadisc Jumbo są kółka zagarniające ustawione pod kątem. Można go oczywiście zmieniać za pomocą dźwigienki, co wpływa na kształt i wielkość usypanego pasa gleby nad wysianymi nasionami. Regulacji podlega również docisk tych kółek. Służy do tego ramię pozwalające zwiększać lub zmniejszać naciąg sprężyn.

Maszyny dostępne od ręki

Naszym zdaniem siewnik HMS 4F Pinadisc Jumbo to maszyna godna uwagi. Ma wszystko co powinien mieć nowoczesny pneumatyczny siewnik punktowy w ramach jego wersji budżetowej. Maszyna jest solidnie wykonana, ma zbiornik nawozowy ze stali nierdzewnej i powinna posłużyć przez długie lata. Dodając do tego cenę zakupu wynoszącą w połowie kwietnia 2023 r. 70 tys. zł brutto oraz dostępność od ręki z placu firmy Lupus w Ciechanowie, to obecnie jedna z najlepszych propozycji na rynku wśród siewników punktowych.

W ofercie firmy Lupus, oprócz 4-rzędowego siewnika punktowego HMS znajdują się również ich modele 6-rzędowe. To maszyny bez podsiewacza nawozów oraz z podsiewaczem (1000 l) na ramie półteleskopowej lub teleskopowej. Wersje na pełnym teleskopie pozwalają uzyskiwać rozstawy rzędów wynoszące: 45, 50, 55, 60, 65, 70 i 75 cm.

HMS 4F Pinadisc Jumbo_ siewnik punktowy z Turcji
Naszym zdaniem siewnik HMS 4F Pinadisc Jumbo to maszyna godna uwagi. Ma wszystko co powinien mieć nowoczesny pneumatyczny siewnik punktowy w ramach jego wersji budżetowej © traktor24
HMS 4F Pinadisc Jumbo_blokada sekcji wysiewajacej i wałpozwalający rozłączyć jej napęd
Każdy wał napędowy sekcji wysiewającej można łatwo rozłączyć i tym samym wyłączyć ją z pracy © traktor24
HMS 4F Pinadisc Jumbo_pręt służący do zmiany ustawienia blokady sekcji wysiewającej
Pręt służący do zmiany ustawienia blokady sekcji wysiewającej warto używać za każdym razem przed rozpoczęciem jazdy transportowej. Uchroni to nas przed jej uszkodzeniem © traktor24
Siewniki punktowe HMS produkowane są w wersajch ze zbiornikami nawozowymi malowanymi i ze stali nierdzewnej
Cena siewnika HMS 4F Pinadisc Jumbo ze zbiornikiem na nawóz wykonanym ze stali nierdzewnej, w połowie kwietnia 2023 r., wynosiła w firmie Lupus 70 tys. zł brutto. Maszyny w różnych wersjach stały na placu i były dostępne od ręki. Wśród nich znajdowały się również siewniki ze skrzyniami nawozowymi malowanymi proszkowo, których cena zakupu jest oczywiście niższa © Lupus
 

Historia tureckiej firmy HMS sięga roku 1977 r., ale gwałtowny rozwój trwa od 2018 r., w którym przeniesiono produkcję do nowej lokalizacji. – Na rodzimym rynku, firma HMS postrzegana jest obecnie jako marka premium, która stale podwyższa standardy swoich produktów. W Turcji siewniki pneumatyczne HMS mają opinię najlepszych na rynku. Obecnie fabryka zatrudnia ponad 800 osób – mówi Kamil Wilk, specjalista ds. sprzedaży w firmie Lupus

Drukuj artykuł: print

Filmy @traktor24

Wszystkie >
Siewnik Lemken Solitair DT. Zobacz jak pracuje Test Steyr 4120 Multi. Zobacz jak pracuje Ciągnik autonomiczny AgXeed. Zobacz jak pracuje Zbiór kukurydzy na kiszonkę z czujnikiem HarvestLab 3000 Traktorowy majstersztyk ukryty w ciągniku Fendt 209 F Vario Profi+ Film z testu kombajnu Deutz-Fahr C6305 TS Wyjątkowy Ursus. Imponuje trakcją i mocą Test Steyr Absolut 6280 CVT Test przystawki Emmarol EMH 4. W słoneczniku i kukurydzy Kupił nowe opony Trelleborg i napełnił je cieczą