Pierwszego czerwca 2023 r. w Rolniczo – Sadowniczym Gospodarstwie Doświadczalnym Przybroda Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu rozmawiano o otwarciu polskiej przestrzeni powietrznej dla rolniczych dronów opryskowych. Przy okazji zaprezentowano jeden z nich. To węgierski ABZ Innovation L10.
Technologia opryskiwania z dronów jest już gotowa i sprzęt potrzebny do jej zastosowania również jest już produkowany. Jednym z nich jest nowy dron opryskowy L10 węgierskiej marki ABZ Innovation dystrybuowany w Polsce przez firmę aeroMind.
– Dzięki obecności Wiceministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Sekretarza Stanu Lecha Kołakowskiego, Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa, dystrybutorów sprzętu rolniczego, producentów środków ochrony roślin i nawozów, rolników i przedstawicieli branży dronowej istniała możliwość szerokiej dyskusji nad zakresami i sposobami wdrożeń tej nowej technologii. Spotkanie miało u podstaw podjęcie tematu zbudowania ram prawnych do nalotów opryskowych w polskim rolnictwie, które dadzą możliwość wykorzystania potencjału nowych technologii dronowych przez krajowe gospodarstwa rolne – czytamy w komunikacie prasowym.
Spotkanie w gospodarstwie Przybroda było też okazją do uroczystego podpisania umowy o współpracy pomiędzy Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu i firmą aeroMind. W jej ramach istotną rolę mają odegrać badania naukowo-wdrożeniowe dla potrzeb ustawodawczych. Ponadto wspólne prace mają doprowadzić do praktycznych wdrożeń dronów opryskowych w polskim rolnictwie.
– Innowacyjność jest kluczowym priorytetem dla Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Staramy się odgrywać istotną rolę w generowaniu nowej wiedzy, prowadzeniu badań, rozwijaniu technologii i wprowadzaniu innowacji w różnych dziedzinach. Inwestujemy w nowoczesne laboratoria, zapewniamy naszym naukowcom dostęp do nowych technologii i narzędzi badawczych oraz zachęcamy pracowników naukowych do prowadzenia pionierskich badań. Współpracujemy także z przemysłem i instytucjami zewnętrznymi, aby przenosić swoje badania na rynek i wpływać na rozwój społeczno-gospodarczy, stąd nasze partnerstwo w tym przedsięwzięciu – wyjaśnia rektor UPP prof. dr hab. Krzysztof Szoszkiewicz.
Badania skuteczności opryskiwania roślin z drona już trwają. Zastępuje się w nich środek ochrony roślin barwnikiem na bazie wody, który reaguje na światło UV. Jest wtedy fluorescencyjny i można ocenić wzory oprysków na różnych powierzchniach.
– Wzory oprysków pokazują, ile liści i łyków jest pokrytych oraz ile substancji dociera do celu. Badania monitorują liczbę kropel docierających do celu i czy jest ponadto wystarczająca do zapewnienia wysokiego poziomu ochrony upraw – informują naukowcy.
Opryskiwanie z drona ABZ Innovation L10 zostało już zarejestrowane i certyfikowane na Węgrzech.