Partner serwisu: Trelleborg_Wheels

Czy dron opryskowy będzie mógł legalnie pracować?

Dodano: 01.06.2023
dron opryskowy ABZ Innovation L10
Technologia opryskiwania z dronów jest już gotowa i sprzęt potrzebny do jej zastosowania również jest już produkowany © Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Pierwszego czerwca 2023 r. w Rolniczo – Sadowniczym Gospodarstwie Doświadczalnym Przybroda Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu rozmawiano o otwarciu polskiej przestrzeni powietrznej dla rolniczych dronów opryskowych. Przy okazji zaprezentowano jeden z nich. To węgierski ABZ Innovation L10.

Opryskiwanie z drona ABZ Innovation L10 z wydajnością 10 ha/h

Profesjonalny dron do opryskiwania ABZ Innovation L10 przy szerokości roboczej wynoszącej 6 m, zużywa na hektar zaledwie 12 l cieczy roboczej. Producent podaje, że wydajność opryskiwania wynosi 10 ha/h. Brzmi zachęcająco.
Czytaj dalej

Technologia opryskiwania z dronów jest już gotowa i sprzęt potrzebny do jej zastosowania również jest już produkowany. Jednym z nich jest nowy dron opryskowy L10 węgierskiej marki ABZ Innovation dystrybuowany w Polsce przez firmę aeroMind.

Najpierw ramy prawne

– Dzięki obecności Wiceministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Sekretarza Stanu Lecha Kołakowskiego, Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa, dystrybutorów sprzętu rolniczego, producentów środków ochrony roślin i nawozów, rolników i przedstawicieli branży dronowej istniała możliwość szerokiej dyskusji nad zakresami i sposobami wdrożeń tej nowej technologii. Spotkanie miało u podstaw podjęcie tematu zbudowania ram prawnych do nalotów opryskowych w polskim rolnictwie, które dadzą możliwość wykorzystania potencjału nowych technologii dronowych przez krajowe gospodarstwa rolne – czytamy w komunikacie prasowym.

Badania wdrożeniowe oprysków z drona

Spotkanie w gospodarstwie Przybroda było też okazją do uroczystego podpisania umowy o współpracy pomiędzy Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu i firmą aeroMind. W jej ramach istotną rolę mają odegrać badania naukowo-wdrożeniowe dla potrzeb ustawodawczych. Ponadto wspólne prace mają doprowadzić do praktycznych wdrożeń dronów opryskowych w polskim rolnictwie.

Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego prof. dr hab. Krzysztof Szoszkiewicz oraz prezes zarządu aeroMind Justyna Siekierczak podpisali umowę o współpracy
Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego prof. dr hab. Krzysztof Szoszkiewicz oraz prezes zarządu aeroMind Justyna Siekierczak podpisali umowę o współpracy © Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

– Innowacyjność jest kluczowym priorytetem dla Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Staramy się odgrywać istotną rolę w generowaniu nowej wiedzy, prowadzeniu badań, rozwijaniu technologii i wprowadzaniu innowacji w różnych dziedzinach. Inwestujemy w nowoczesne laboratoria, zapewniamy naszym naukowcom dostęp do nowych technologii i narzędzi badawczych oraz zachęcamy pracowników naukowych do prowadzenia pionierskich badań. Współpracujemy także z przemysłem i instytucjami zewnętrznymi, aby przenosić swoje badania na rynek i wpływać na rozwój społeczno-gospodarczy, stąd nasze partnerstwo w tym przedsięwzięciu – wyjaśnia rektor UPP prof. dr hab. Krzysztof Szoszkiewicz.

Badania z pomocą barwnika

Badania skuteczności opryskiwania roślin z drona już trwają. Zastępuje się w nich środek ochrony roślin barwnikiem na bazie wody, który reaguje na światło UV. Jest wtedy fluorescencyjny i można ocenić wzory oprysków na różnych powierzchniach.

– Wzory oprysków pokazują, ile liści i łyków jest pokrytych oraz ile substancji dociera do celu. Badania monitorują liczbę kropel docierających do celu i czy jest ponadto wystarczająca do zapewnienia wysokiego poziomu ochrony upraw – informują naukowcy.

Opryskiwanie z drona ABZ Innovation L10 zostało już zarejestrowane i certyfikowane na Węgrzech.

Polska ma być jednym z pierwszy krajów w Europie, który opryskiwanie z dronów wdroży na szeroką skalę w sposób zalegalizowany.
Polska ma być jednym z pierwszy krajów w Europie, który opryskiwanie z dronów wdroży na szeroką skalę w sposób zalegalizowany © Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
Drukuj artykuł: print

Filmy @traktor24

Wszystkie >
Zbiór kukurydzy na kiszonkę z czujnikiem HarvestLab 3000 Traktorowy majstersztyk ukryty w ciągniku Fendt 209 F Vario Profi+ Film z testu kombajnu Deutz-Fahr C6305 TS Wyjątkowy Ursus. Imponuje trakcją i mocą Test Steyr Absolut 6280 CVT Test przystawki Emmarol EMH 4. W słoneczniku i kukurydzy Kupił nowe opony Trelleborg i napełnił je cieczą McCormick X5.120 w teście redakcyjnym Fendt plus Samson równa się wydajne nawożenie pofermentem Ile mocy potrzebuje 3-metrowy kultywator do głębokiej uprawy bezorkowej?