Partner serwisu: Trelleborg_Wheels

Czy dron opryskowy będzie mógł legalnie pracować?

Dodano: 01.06.2023
dron opryskowy ABZ Innovation L10
Technologia opryskiwania z dronów jest już gotowa i sprzęt potrzebny do jej zastosowania również jest już produkowany © Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Pierwszego czerwca 2023 r. w Rolniczo – Sadowniczym Gospodarstwie Doświadczalnym Przybroda Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu rozmawiano o otwarciu polskiej przestrzeni powietrznej dla rolniczych dronów opryskowych. Przy okazji zaprezentowano jeden z nich. To węgierski ABZ Innovation L10.

Opryskiwanie z drona ABZ Innovation L10 z wydajnością 10 ha/h

Profesjonalny dron do opryskiwania ABZ Innovation L10 przy szerokości roboczej wynoszącej 6 m, zużywa na hektar zaledwie 12 l cieczy roboczej. Producent podaje, że wydajność opryskiwania wynosi 10 ha/h. Brzmi zachęcająco.
Czytaj dalej

Technologia opryskiwania z dronów jest już gotowa i sprzęt potrzebny do jej zastosowania również jest już produkowany. Jednym z nich jest nowy dron opryskowy L10 węgierskiej marki ABZ Innovation dystrybuowany w Polsce przez firmę aeroMind.

Najpierw ramy prawne

– Dzięki obecności Wiceministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Sekretarza Stanu Lecha Kołakowskiego, Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa, dystrybutorów sprzętu rolniczego, producentów środków ochrony roślin i nawozów, rolników i przedstawicieli branży dronowej istniała możliwość szerokiej dyskusji nad zakresami i sposobami wdrożeń tej nowej technologii. Spotkanie miało u podstaw podjęcie tematu zbudowania ram prawnych do nalotów opryskowych w polskim rolnictwie, które dadzą możliwość wykorzystania potencjału nowych technologii dronowych przez krajowe gospodarstwa rolne – czytamy w komunikacie prasowym.

Badania wdrożeniowe oprysków z drona

Spotkanie w gospodarstwie Przybroda było też okazją do uroczystego podpisania umowy o współpracy pomiędzy Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu i firmą aeroMind. W jej ramach istotną rolę mają odegrać badania naukowo-wdrożeniowe dla potrzeb ustawodawczych. Ponadto wspólne prace mają doprowadzić do praktycznych wdrożeń dronów opryskowych w polskim rolnictwie.

Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego prof. dr hab. Krzysztof Szoszkiewicz oraz prezes zarządu aeroMind Justyna Siekierczak podpisali umowę o współpracy
Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego prof. dr hab. Krzysztof Szoszkiewicz oraz prezes zarządu aeroMind Justyna Siekierczak podpisali umowę o współpracy © Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

– Innowacyjność jest kluczowym priorytetem dla Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Staramy się odgrywać istotną rolę w generowaniu nowej wiedzy, prowadzeniu badań, rozwijaniu technologii i wprowadzaniu innowacji w różnych dziedzinach. Inwestujemy w nowoczesne laboratoria, zapewniamy naszym naukowcom dostęp do nowych technologii i narzędzi badawczych oraz zachęcamy pracowników naukowych do prowadzenia pionierskich badań. Współpracujemy także z przemysłem i instytucjami zewnętrznymi, aby przenosić swoje badania na rynek i wpływać na rozwój społeczno-gospodarczy, stąd nasze partnerstwo w tym przedsięwzięciu – wyjaśnia rektor UPP prof. dr hab. Krzysztof Szoszkiewicz.

Badania z pomocą barwnika

Badania skuteczności opryskiwania roślin z drona już trwają. Zastępuje się w nich środek ochrony roślin barwnikiem na bazie wody, który reaguje na światło UV. Jest wtedy fluorescencyjny i można ocenić wzory oprysków na różnych powierzchniach.

– Wzory oprysków pokazują, ile liści i łyków jest pokrytych oraz ile substancji dociera do celu. Badania monitorują liczbę kropel docierających do celu i czy jest ponadto wystarczająca do zapewnienia wysokiego poziomu ochrony upraw – informują naukowcy.

Opryskiwanie z drona ABZ Innovation L10 zostało już zarejestrowane i certyfikowane na Węgrzech.

Polska ma być jednym z pierwszy krajów w Europie, który opryskiwanie z dronów wdroży na szeroką skalę w sposób zalegalizowany.
Polska ma być jednym z pierwszy krajów w Europie, który opryskiwanie z dronów wdroży na szeroką skalę w sposób zalegalizowany © Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
Drukuj artykuł: print

Filmy @traktor24

Wszystkie >
Mzuri Pro-Til 4Tx – zobacz jak pracuje Horsch Maestro 6 TX. Zobacz jak pracuje Deutz-Fahr 5 Keyline. Zobacz jak pracuje Siewnik Lemken Solitair DT. Zobacz jak pracuje Test Steyr 4120 Multi. Zobacz jak pracuje Pielnik międzyrzędowy APV. Zobacz jak pracuje Kultywator Pöttinger Terria 5040. Zobacz jak pracuje Valtra T175e Mint Green okiem kobiety, czyli nietypowe spojrzenie na ciągnik w teście długodystansowym Ciągnik autonomiczny AgXeed. Zobacz jak pracuje Zbiór kukurydzy na kiszonkę z czujnikiem HarvestLab 3000