Partner serwisu: Trelleborg_Wheels

Gdy wielu hamuje, Samasz się rozpędza

Dodano: 05.07.2023
Samasz_uroczystość otwarcia hali magazynowo-laserowej Lipiec 2023 © Traktor24.pl
Uroczystość otwarcia hali magazynowo-laserowej firmy Samasz odbyła się 4 lipca 2023 © Traktor24.pl

W latach 2021-2023 Samasz wydał na inwestycje 62 mln zł. Najnowszą z nich jest hala magazynowo-laserowa, której uroczyste otwarcie odbyło się 4 lipca 2023 r. Niezależnie od powiększania mocy produkcyjnych, w zabłudowskiej fabryce trwa transformacja cyfrowa. Wszystko to odbywa się w okresie powszechnego wyhamowania rynku. Uwaga – nie dotyczy to jednak firmy Samasz, która w pierwszym półroczu 2023 r. odnotowała sprzedaż o wartości 208 mln zł, wobec 354 mln zł w całym roku 2022.

Antoni Stolarski, prezes firmy Samasz © Traktor24.pl
Antoni Stolarski, prezes firmy Samasz © Traktor24.pl

– W roku 2024 będziemy obchodzić jubileusz 40-lecia istnienia. W tym czasie wyprodukowaliśmy blisko 200 tysięcy maszyn. Obecnie fabryka zatrudnia około 1000 pracowników – mówił na wstępie uroczystości Antoni Stolarski, prezes firmy Samasz.

Hale zajmują 3 hektary

Najnowsza hala magazynowo-laserowa zajmuje powierzchnię 4 tys. metrów. kwadratowych. Znajduje się w niej magazyn blach i systemy wycinania laserowego, które pozwoliły wysoce zautomatyzować procesy obróbki stali.

40 – 

to liczba projektów w realizacji Ośrodka Badawczo-Rozwojowego firmy Samasz.

W sumie całkowita powierzchnia wszystkich hal produkcyjnych fabryki Samasz w Zabłudowie k. Białegostoku wynosi 3 hektary.

Leszek Szulc, dyrektor ds. technicznych i produkcji, członek zarządu Samasz © Traktor24.pl
Leszek Szulc, dyrektor ds. technicznych i produkcji firmy Samasz © Traktor24.pl

Transformacja cyfrowa

– Jesteśmy w trakcie transformacji cyfrowej i realizacji koncepcji Przemysłu 4.0 i 5.0 będących jej częścią. Główne filary tych działań obejmują ludzi, procesy i technologie – wyjaśnia Leszek Szulc, dyrektor ds. technicznych i produkcji firmy Samasz. W ramach tych ostatnich działań Samasz korzysta z rozwiązań sztucznej inteligencji, analizy danych, chmury obliczeniowej, Internetu Rzeczy i automatyzacji procesów.

300 – 

tyle modeli maszyn ma w ofercie firma Samasz.

– Dbamy o to, aby kultura organizacyjna była w naszej firmie na jak najwyższym poziomie. Rozwijamy umiejętności cyfrowe pracowników i skupiamy się na ich potrzebach oraz oczekiwaniach. Pamiętając o ludziach budujemy fabrykę inteligentną – dodaje Leszek Szulc.

Sławomir Dobrzański, szef OBR firmy Samasz © Traktor24.pl
Sławomir Dobrzański, szef OBR firmy Samasz © Traktor24.pl

Projekty w realizacji

W Ośrodku Badawczo-Rozwojowym (OBR) firmy Samasz pracuje obecnie 80 osób, w tym 30 konstruktorów. Zajmują się oni ulepszaniem dotychczasowych oraz projektowaniem i budowaniem nowych prototypów maszyn. Takich projektów w realizacji jest obecnie 40. Obejmują one prace nad systemem monitorującym w czasie rzeczywistym ilości zbieranego plonu, systemem geolokacyjnego mapowania pola z uwzględnieniem informacji dotyczącej plonu, systemem zarządzającym pracą maszyn opartym na magistrali LOADSENS/ISOBUS, systemem monitorującym parametry pracy maszyn oraz autodiagnostyką informującą o zużywających się elementów eksploatacyjnych.

Jak się dowiedzieliśmy kilka z nich ujrzy światło dzienne na targach Agritechnica 2023 w Hanowerze, gdzie firma Samasz będzie miała swoje stoisko o powierzchni ponad 800 metrów kwadratowych.

– Budujemy system PLM, co po przetłumaczeniu tego angielskiego skrótu, oznacza system zarządzania cyklem życia produktu. Chcemy mieć pod kontrolą, co dzieje się z danym produktem, od momentu jego powstania do naturalnej śmierci. Dzięki temu wszystkie informacje o maszynach będziemy mieli w jednym środowisku cyfrowym – wyjaśnia Sławomir Dobrzański, szef OBR firmy Samasz.

Karol Wdziękoński, dyrektor sprzedaży i marketingu firmy Samasz © Traktor24.pl
Karol Wdziękoński, dyrektor sprzedaży i marketingu firmy Samasz © Traktor24.pl

Samasz trafia do 70 krajów

W strukturze sprzedaży firmy Samasz, maszyny zielonkowe stanowią 78%, maszyny komunalne 13% i maszyny w ramach tzw. techniki zimowej (pługi odśnieżne, posypywarki) 9%. Trafiają one na 70 rynków całego świata.

78% – 

tyle w strukturze sprzedaży firmy Samasz stanowią maszyny zielonkowe.

– Nie da się wyprzedzić kilkunastu kierowców, kiedy świeci słońce, ale da się, gdy pada deszcz. Te słowa kierowcy wyścigowego Ayrtona Senna, dobrze oddają nasze obecne działania inwestycyjne w czasach powszechnego wyhamowania rynku. Chcemy nie tylko utrzymać pozycję lidera w maszynach zielonkowych w Polsce, ale również zamierzamy dogonić zachodnią konkurencję na rynkach całego świata – zapowiada Karol Wdziękoński, dyrektor sprzedaży i marketingu firmy Samasz.

Samasz_otwarcie hali magazynowo-laserowej lipiec 2023 © Traktor24.pl
Które to już uroczyste przecięcie wstęgi w fabryce Samasz? Trudno zliczyć, bo firma rozwija się w tempie geometrycznym… © Traktor24.pl
Samasz_hala magazynowo-laserowa © Traktor24.pl
Hala magazynowo-laserowa w fabryce firmy Samasz w Zabłudowie k. Białegostoku © Traktor24.pl
Drukuj artykuł: print

Filmy @traktor24

Wszystkie >
Deutz-Fahr 5 Keyline. Zobacz jak pracuje Siewnik Lemken Solitair DT. Zobacz jak pracuje Test Steyr 4120 Multi. Zobacz jak pracuje Ciągnik autonomiczny AgXeed. Zobacz jak pracuje Zbiór kukurydzy na kiszonkę z czujnikiem HarvestLab 3000 Traktorowy majstersztyk ukryty w ciągniku Fendt 209 F Vario Profi+ Film z testu kombajnu Deutz-Fahr C6305 TS Wyjątkowy Ursus. Imponuje trakcją i mocą Test Steyr Absolut 6280 CVT Test przystawki Emmarol EMH 4. W słoneczniku i kukurydzy