Partner serwisu: Trelleborg_Wheels

John Deere z Bednarem sięgnęli po rekord uprawy 24-godzinnej

Dodano: 01.09.2023
Ciągnik John Deere 9RX 640 zagregowany z prototypową broną talerzową Bednar Swifterdisc XE o szerokości roboczej 18,4 m pracował bez przerw przez 24 godziny i uprawił 769,4 ha
Ciągnik John Deere 9RX 640 zagregowany z broną talerzową Bednar Swifterdisc XE pracował przez 24 godziny i uprawił 769,4 ha © John Deere

Ciągnik John Deere 9RX 640 zagregowany z prototypową broną talerzową Bednar Swifterdisc XE o szerokości roboczej 18,4 m pracował w Rumunii przez 24 godziny. Po upływie tego czasu powierzchnia uprawionego pola wyniosła 769,4 ha.

Wynik ten oznacza, że John Deere i Bednar ustanowiły nowy rekord uprawy podczas pracy non-stop przez dobę. Dotychczasowy z roku 2007 został pobity o 125,4 ha.

Kombajn John Deere z czujnikiem HarvestLab tworzy mapy plonów białka, skrobi i tłuszczu

W roku 2007 w sieczkarniach samojezdnych John Deere pojawił się czujnik HarvestLab. Z czasem rozszerzono jego zastosowanie o wozy asenizacyjne. W 2023 r. w naszym kraju pracował już kombajn zbożowy doposażony w ten wyjątkowy skaner. Co on potrafi? Podczas pracy maszyny na bieżąco mierzy zawartość tego, co najistotniejsze w danym materiale. Przykładowo w pszenicy określa zawartość białka, w rzepaku tłuszczu, a w gnojowicy NPK.
Czytaj dalej

Jedno tankowanie w drodze do rekordu

– Dzięki zużyciu paliwa na poziomie 3,1 litra na hektar i zbiornikowi paliwa o pojemności 1490 litrów, konieczne było tylko jedno tankowanie, co znacznie skróciło ostateczny czas pracy. Dzięki wydajności na poziomie 32,6 hektara na godzinę i prędkości do 21 km/h, wyniki współpracy obu maszyn okazały się imponujące – czytamy w komunikacie prasowym.

32,6 ha – 

tyle wyniosła wydajność godzinowa podczas bicia rekordu.

Rezultat byłby jeszcze lepszy, gdyby nie mały wyciek oleju z brony talerzowej Bednar. W przypadku sprzętu prototypowego to się po prostu zdarza. Na szczęście ta tzw. choroba wieku dziecięcego, nie spowodowała dużej straty czasu.

Jeden operator i siedem osób do pomocy

– Bardzo czekaliśmy na to wyzwanie i byliśmy pewni, że wspólnie z Bednarem uda nam się pobić rekord. Jednocześnie nasz nowy rekord udowodnił najwyższą siłę uciągu ciągnika 9RX i jego niskie zużycie paliwa w pracach polowych – mówi Marcus Luchmann, Kierownik Marketingu ds. Dużych Ciągników John Deere.

W akcji bicia rekordu wzięło udział 8 osób z firm Bednar i John Deere, a także rumuńskiego dealera John Deere firmy IPSO.

Nowy rekord osiągnięto przy pomocy posiadającego moc 691 KM ciągnika John Deere 9RX 640 oraz prototypowej brony Bednar Swifterdisc XE o szerokości roboczej 18,4 m.
Nowy rekord pobito ciągnikiem o moc 691 KM oraz prototypową broną talerzową o szerokości roboczej 18,4 m © John Deere
Drukuj artykuł: print

Filmy @traktor24

Wszystkie >
Deutz-Fahr 5 Keyline. Zobacz jak pracuje Siewnik Lemken Solitair DT. Zobacz jak pracuje Test Steyr 4120 Multi. Zobacz jak pracuje Ciągnik autonomiczny AgXeed. Zobacz jak pracuje Zbiór kukurydzy na kiszonkę z czujnikiem HarvestLab 3000 Traktorowy majstersztyk ukryty w ciągniku Fendt 209 F Vario Profi+ Film z testu kombajnu Deutz-Fahr C6305 TS Wyjątkowy Ursus. Imponuje trakcją i mocą Test Steyr Absolut 6280 CVT Test przystawki Emmarol EMH 4. W słoneczniku i kukurydzy