Partner serwisu: Trelleborg_Wheels

Kiedy kupować filtry? Claas podpowiada – właśnie teraz zimą

Dodano: 02.02.2024
Zimą Claas proponuje promocje cenowe na filtry do swoich ciągników i maszyn. fot. materiały prasowe
Zimą Claas proponuje promocje cenowe na filtry do swoich ciągników i maszyn. fot. materiały prasowe

Zima to najlepszy czas na serwisowanie sprzętu rolniczego i zaopatrzenie się w części eksploatacyjne, bo są oferowane z upustami. Na przykład Claas proponuje w tym okresie atrakcyjne promocje cenowe na filtry do silników swoich ciągników i maszyn. Wcześniej, czy później i tak trzeba je mieć. Dlatego lepiej kupić teraz oryginał w cenie zamiennika w sezonie wysokim.

Jak duże mogą być różnice w jakości filtrów oryginalnych i ich zamienników? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bo zamiennik zamiennikowi nierówny. Wiadomo jednak, że filtr oryginalny daje pewność, że jego parametry są idealnie dopasowane do ciągnika czy maszyny samojezdnej. Ponadto ma dłuższą trwałość.

Väderstad jest droższy, ale jest wart swojej ceny

Po co kupuje się maszyny rolnicze? Odpowiedź wydaje się banalna, ale w praktyce rolniczej różnie bywa. Najczęściej sprzęt ma po prostu służyć do szybkiego wykonania pracy. Warto jednak zastanowić się co to naprawdę znaczy.  Jak często rolnicy zwracają uwagę na jakość wspartą niezawodnością całej maszyny? Najbardziej świadomi wyboru liczą korzyści z inwestycji w maszyny, opierając się o wiedzę agrotechniczną. Tutaj często wygrywa szwedzki Väderstad, który jest droższy, ale jednocześnie jest wart swojej ceny.
Czytaj dalej

Oryginalny filtr jest trwalszy

Claas od roku 2010 prowadzi testy polowe dla swoich części oraz ich zamienników. W badaniach udział bierze zewnętrzna firma certyfikująca Deula Rendsburg. – Uzyskane wyniki pokazują, że prawdziwa wartość części wychodzi dopiero w przeliczeniu kosztów zakupu takiej części na hektar. Są bowiem bardziej trwałe niż zamienniki, bo wykonane z lepszych materiałów. Oryginalne części pozwalają też zachować stałą gotowość maszyny do osiągania pełnej wydajności i przyczyniają się do zmniejszenia zużycia paliwa – informuje Claas.

 

– Jeśli wymianę filtrów i olejów wykonujesz w swoim warsztacie, to apelujemy o prawidłowe zagospodarowanie zużytych filtrów i olejów. Jednak lepiej zlecić wykonanie wymiany oleju i filtrów autoryzowanemu serwisowi. Wtedy mamy pewność, że zużyte materiały eksploatacyjne zostaną prawidłowo zutylizowane – apeluje Claas Polska.

Producenci sprzętu rolniczego coraz częściej wydłużają w nim okresy serwisów olejowych. W najnowszym ciągniku Claas Xerion wymiana oleju silnikowego może następować co 1000 godzin pracy a przekładniowego w osiach i rolkach jeszcze rzadziej, bo co 2000 godzin. Absolutnie odradzamy trzymania się tych zaleceń stosując zamienniki filtrów oryginalnych. Mają one sens tylko dzięki nowej generacji materiałów filtrujących, z których budowane są filtry oryginalne. Ponadto ich trwałość jest skorelowana z zaleceniami wymiany olejów.

Claas od roku 2010 prowadzi testy polowe dla swoich części oraz ich zamienników. W badaniach udział bierze zewnętrzna firma certyfikująca Deula Rendsburg. fot, materiały prasowe
Claas od roku 2010 prowadzi testy polowe dla swoich części oraz ich zamienników. W badaniach udział bierze zewnętrzna firma certyfikująca Deula Rendsburg. fot, materiały prasowe

– Czy wiesz też, że moduł hydrauliczny maszyn Claas wyposażonych w przekładnie Cmatic jest zasilony tym samym olejem, który krąży w obiegu siłowym ciągnika i napędza doczepiane maszyny? Dlaczego zdecydowano się na takie rozwiązanie, a nie na zamknięty, osobny obwód tylko dla CVT? Bo praca w jednym systemie olejowym upraszcza serwis i uzupełnianie ubytków oleju. Łatwiej też wtedy sprzęgać ciągnik z innym sprzętem. Tego rodzaju rozwiązania są możliwe dzięki nowej generacji materiałów filtrujących. Czy zaryzykujesz trwałość przekładni bezstopniowej oszczędzając na filtrach? Filtry, jeśli są oryginałami, wykluczają możliwość wystąpienia poważnej awarii w układach od nich zależnych – czytamy w komunikacie prasowym.

Ryzyko utraty gwarancji i rękojmi

Zapewne nie dziwi, że zastosowanie zamiennika filtra oryginalnego grozi utratą prawa do gwarancji. Za to niewiele osób zdaje sobie sprawę, że dotyczy to również okresu pogwarancyjnego, w czasie trwania rękojmi. Wybranie części nieoryginalnych, w tym filtra-zamiennika może kosztować utratę również tego prawa.

– Ważnym aspektem jest również możliwość zgłoszenia ewentualnej usterki jakościowej oryginalnego filtra czy wadliwie wykonanej usługi serwisu olejowego. Na pewno łatwiej i szybciej uzyska się odpowiedź na reklamację, co w przypadku zamiennika już nie jest takie oczywiste – informuje Claas.

– Warto ocenić ryzyko użycia zamiennika w maszynie, ponieważ jest ona tak dobra, jak najsłabszy jej element – podaje Claas Polska. fot. materiały prasowe
– Warto ocenić ryzyko użycia zamiennika w maszynie, ponieważ jest ona tak dobra, jak najsłabszy jej element – podaje Claas Polska. fot. materiały prasowe

Dlaczego płacić za prostą wymianę oleju i filtrów?

Profesjonalny serwis kosztuje, ale jest wart swojej ceny. Dlaczego? Odpowiedź znajdziemy w tzw. świętym spokoju związanym z gwarancją za wykonane prace i na zastosowane części. Ponadto podczas wymiany oleju i filtrów serwisant może wychwycić wycieki oleju i inne nieprawidłowości w ciągniku lub maszynie. Z tych powodów warto rozważyć możliwość zawarcia umowy serwisowej, co jest finansowo korzystnym rozwiązaniem.

Wymiany olejów i filtrów zgodne z zaleceniami producenta w jego autoryzowanym dealera spowodują również powstanie historii serwisowej naszego sprzętu. Dzięki niej jego sprzedaż powinna odbyć się szybciej i za wyższą cenę. Nie bez znaczenia jest także postrzeganie rolnika przez serwis. Ten, który regularnie korzysta z jego usług, w czasie nagłej awarii zapewne zostanie obsłużony w pierwszej kolejności.

Drukuj artykuł: print

Filmy @traktor24

Wszystkie >
Horsch Maestro 6 TX. Zobacz jak pracuje Deutz-Fahr 5 Keyline. Zobacz jak pracuje Siewnik Lemken Solitair DT. Zobacz jak pracuje Test Steyr 4120 Multi. Zobacz jak pracuje Ciągnik autonomiczny AgXeed. Zobacz jak pracuje Zbiór kukurydzy na kiszonkę z czujnikiem HarvestLab 3000 Traktorowy majstersztyk ukryty w ciągniku Fendt 209 F Vario Profi+ Film z testu kombajnu Deutz-Fahr C6305 TS Wyjątkowy Ursus. Imponuje trakcją i mocą Test Steyr Absolut 6280 CVT