Partner serwisu: Trelleborg_Wheels

Kosiarka SaMASZ XT 340W. Napęd zespolony kondycjonera robi różnicę

Dodano: 22.01.2024

Kosiarki dyskowe SaMASZ serii XT cenione są przez rolników za wysoką jakość koszenia i wygodną pozycję transportową. Najnowsza ich wersja zyskała kondycjoner walcowy napędzany z przekładni zespolonej. Rozwiązanie to gwarantuje wydajną pracę nawet przy dużej ilości koszonego materiału.

Modelem wyposażonym w kondycjoner walcowy i przekładnię zespoloną jest kosiarka SaMASZ XT 340W o szerokości roboczej 3,4 m. To maszyna idealnie wpisująca się w potrzeby gospodarstw wykorzystujących na paszę rośliny motylkowe takie jak lucerna. Sprawdzi się również podczas zbioru roślin o twardych łodygach np. sorga sudańskiego.

Inteligentne opryskiwanie pulsacyjne PrecisionSpray

Opryskiwaczy mających możliwość prowadzenia oprysku pulsacyjnego przybywa z roku na rok. Do grona tego w 2023 r. dołącza Horsch Leeb. Inżynierowie tego producenta skrupulatnie zintegrowali ich oprogramowania z technologią PWM, czyli wspomnianego opryskiwania pulsacyjnego.
Czytaj dalej

Walce gumowe lub metalowe

Zastosowanie kondycjonera z walcami gumowymi podczas zbioru zielonek roślin motylkowych przynosi wymierne korzyści. Posiada on profil w kształcie litery V, co wzmaga jego oddziaływanie na łodygi gniecionych roślin. Dzięki temu można przyspieszyć czas schnięcia zbieranego materiału o blisko 25%. Ponadto w przeciwieństwie do kondycjonera bijakowego, jego wersja z walcami nie powoduje utraty delikatnych listków roślin zawierających dużo cennego białka.

Inne zalety posiada kondycjoner metalowy z profilem zębatym. To rozwiązanie doskonale sprawdza się podczas zbioru roślin o szczególnie twardych łodygach (wspomniane sorgo). Proces przesychania zielonki również ulega znacznemu przyspieszeniu, a kondycjonowany materiał zachowuje wartości odżywcze.

SaMASZ XT 340W poradzi sobie z najtęższym pokosem

W kosiarce SaMASZ XT 340W zastosowano przekładnię zespoloną, z której napęd trafia do kondycjonera i listwy tnącej PerfectCUT. Ten rodzaj napędu zapewnia stabilną pracę maszyny nawet podczas zbioru wysoko plonujących roślin. Wystarczy dostosować docisk do objętości przepuszczanego przez kondycjoner materiału, a aktywny napęd walca górnego i dolnego skutecznie wykona swoją pracę. Dzięki regulowanym zgarniaczom, szerokość odkładanego wału pokosu może być zmieniana w zakresie 1,4-2,2 m.

Zastosowanie napędu zespolonego pozwoliło zmniejszyć masę kosiarki z kondycjonerem. Dla modelu SaMASZ XT 340W wynosi ona 1600 kg.

Samasz kosiarka XT 340W © TRAKTOR24.pl
W kosiarce SaMASZ XT 340W zastosowano przekładnię zespoloną, z której napęd trafia do kondycjonera i listwy tnącej PerfectCUT © TRAKTOR24.pl

Wygodna zmiana odciążenia listwy

Kosiarka SaMASZ XT 340W może być wyposażona w system odciążenia hydropneumatycznego listwy tnącej PerfectCUT. Rozwiązanie to wyróżnia się możliwością bezstopniowej regulacji nacisku wywieranego przez zespół tnący na podłoże. Zmiany tego parametru dokonuje się z poziomu kabiny ciągnika.

Na łąkach o słabej lub podmokłej darni, należy adekwatnie do zastanych warunków i kondycji roślin zwiększyć odciążenie w układzie hydropneumatycznym. Niewielki nacisk listwy tnącej ułatwi kopiowanie nierówności podłoża. Za to na łące suchej i twardej, planując kosić z wyższymi prędkościami, układ odciążenia hydropneumatycznego powinien być ustawiony na minimalną wartość ciśnienia, aby w znikomym stopniu oddziaływać na listwę tnącą.

Wygodna pozycja transportowa

Kosiarkę serii XT wyróżnia pozycja transportowa. Po złożeniu zespołu roboczego do pionu, zostaje on pochylony o kąt 125° w kierunku środka ciągnika. Pozwala to wycentrować ciężar maszyny, co poprawia stabilność całego zestawu. Ponadto operator ciągnika w prawym lusterku nie ma zasłoniętego pola widzenia. Taka sytuacja występuje przy tradycyjnym pionowym sposobie transportu kosiarki.

W położeniu transportowym szerokość kosiarki SaMASZ XT 340W wynosi 2,35 m, a wysokość 3,85 m. Z tak złożoną maszyną łatwiej i bezpieczniej poruszać się po drogach publicznych.

Samasz XT 340W © TRAKTOR24.pl
Po zakończonej pracy kosiarki SaMASZ XT 340W, można ją odstawić na stopy podporowe pozostawiając jej pozycję transportową © TRAKTOR24.pl

Mistrzowski zakres ochrony

Konstruktorzy kosiarki serii XT, wysoko podnieśli poprzeczkę jej ochrony przed uszkodzeniem poprzez najechanie na przeszkodę w czasie koszenia. Mechanizmem zabezpieczającym jest bezpiecznik hydrauliczny. W przypadku kontaktu z przeszkodą, zespół tnący odchyla się już na pierwszym dysku o 50 cm, równocześnie unosząc się o 30 cm. Po jej pokonaniu samodzielnie powraca do pozycji roboczej. To największy zakres odchylenia listwy tnącej dostępny na rynku.

Użytkownicy kosiarek SaMASZ XT 340W mogą więc spać spokojnie.  Dzięki tak mistrzowskiemu zabezpieczeniu, prawdopodobieństwo kosztownych uszkodzeń kosiarki podczas kolizji z przeszkodą jest znikome.

Niuanse dopracowane w szczegółach

W poprawnym przygotowaniu kosiarki SaMASZ XT 340W, pomagają czerwone wskaźniki sygnalizujące prawidłowe ustawienie wysokości zaczepu. Są one dobrze widoczne z poziomu fotela ciągnika.

Po zakończonej pracy kosiarki SaMASZ XT 340W, można ją odstawić na stopy podporowe pozostawiając jej pozycję transportową. W porównaniu do klasycznego sposobu przechowywania kosiarki w pozycji poziomej, oszczędza się sporo miejsca.

Kosiarka SaMASZ XT 340W może być agregowana z ciągnikami mającymi ramiona TUZ kategorii II lub III, czyli w praktyce ze średnimi i dużymi ciągnikami. Minimalna moc ciągnika przeznaczonego do pracy z kosiarką SaMASZ XT 340W wynosi 120 KM.

Drukuj artykuł: print

Filmy @traktor24

Wszystkie >
Horsch Maestro 6 TX. Zobacz jak pracuje Deutz-Fahr 5 Keyline. Zobacz jak pracuje Siewnik Lemken Solitair DT. Zobacz jak pracuje Test Steyr 4120 Multi. Zobacz jak pracuje Ciągnik autonomiczny AgXeed. Zobacz jak pracuje Zbiór kukurydzy na kiszonkę z czujnikiem HarvestLab 3000 Traktorowy majstersztyk ukryty w ciągniku Fendt 209 F Vario Profi+ Film z testu kombajnu Deutz-Fahr C6305 TS Wyjątkowy Ursus. Imponuje trakcją i mocą Test Steyr Absolut 6280 CVT