Partner serwisu: Trelleborg_Wheels

Kudła Grizli GR300R Plus. Ile kosztuje najtańszy agregat strip-till na rynku?

Dodano: 13.05.2024
Kudła Grizli strip-till fot. Tomasz Kuchta
Agregaty do technologii strip-till Kudła Grizli to propozycja dla średniej wielkości gospodarstw fot. Tomasz Kuchta

Technologia uprawy i siewu pasowego kojarzy nam się przede wszystkim z dużym i drogim sprzętem przeznaczonym głównie dla największych gospodarstw. Na rynku są jednak także obecni producenci oferujący mniejsze maszyny stworzone z myślą o średniej wielkości gospodarstwach. Przykładem takiej firmy jest Kudła z siedzibą w Mielcu.

Agregaty Grizli występują w nietypowych szerokościach roboczych, przez co sprawdzą się przy pracy z nieco słabszymi ciągnikami. Kolejnym wyróżnikiem tej firmy jest atrakcyjna cena oferowanych agregatów. Za ile zatem kupimy przykładowe maszyny Kudła oraz jakie nasiona nimi wysiejemy?

Deutz-Fahr 5 Keyline trafia w dziesiątkę polskiego rynku ciągników 75-106 KM

Marce Deutz-Fahr takiego traktora brakowało. Wpisuje się on pomiędzy serie 5 i 5D Keyline łącząc zalety tych ciągników, ale co ważne jest mu bliżej do serii bogatszej. Na nasz test trafił model Deutz-Fahr 5095 Keyline o masie wysyłkowej 4 ton, z silnikiem 4-cylindrowym, rewersem elektrohydraulicznym, przekładnią z biegiem Powershift i obszerną kabiną 4-słupkową. Tak wyposażony traktor ma dobrą cenę, co ostatecznie może zadecydować o jego wyborze.
Czytaj dalej

Strip-till dla mniejszych gospodarstw

Już przy pierwszym spojrzeniu na agregaty Grizli zauważymy, iż są one oferowane w nietypowych szerokościach roboczych: 2,1; 2,4; 2,7 oraz 3 m. Dzięki temu najwęższy wariant maszyny bazujący na sześciu sekcjach roboczych zdaniem producenta wymaga ciągnika o mocy zaledwie 100 KM. Oczywiście, jeśli będzie on w stanie podnieść ten ważący w przybliżeniu 2,1 t agregat.

3-metrowy agregat Kudła Grizli – 

to maszyna wymagająca do współpracy ciągnika o mocy ok. 150 KM. Przyda się także spory udźwig tylnego podnośnika, bowiem na pusto waży ok. 2,8 t.

Najbardziej standardowa, 3-metrowa wersja maszyny GR300R Plus Grizli może być wyposażona w 8 lub 9 elementów roboczych. W takiej kompletacji będzie ona ważyła ok. 2,8 t na pusto, a do współpracy potrzebny będzie traktor o mocy ok. 150 KM.

Kudła wyróżnia się na tle konkurencji

Jak dowiedzieliśmy się od pracownika tego mieleckiego producenta maszyn rolniczych, firma na rynku istnieje od 3 lat. Co ciekawe, pierwszy agregat został skonstruowany już 5 lat temu i zanim został zaoferowany do sprzedaży, przechodził intensywne testy w gospodarstwie należącym do właściciela firmy.

Kudła Grizli strip-till 2 fot. Tomasz Kuchta
Konstrukcja redlic uprawowych pozwala na głębokie spulchnienie pola bez wyciągania ziemi na jego powierzchnię fot. Tomasz Kuchta

Z informacji przekazanych przez producenta wynika, że dotychczas sprzedanych zostało już ponad 15 agregatów Grizli.

– Na tle konkurencji chcemy wyróżniać się niższą ceną. Aktualnie w kwocie poniżej 300 tys. zł netto możemy zaoferować maszynę, która wysieje zarówno zboża, rzepak, jak i kukurydzę – twierdzi Mateusz Grzelak, przedstawiciel firmy Kudła.

Dodaje on także, że aktualne trendy w rolnictwie jasno pokazują, że zainteresowanie technologią uprawy i siewu pasowego stale rośnie.

Jak skonstruowany jest agregat Kudła Grizli?

Pierwszymi elementami maszyny jest rząd talerzy wstępnych, których zadaniem jest nacięcie gleby oraz resztek pożniwnych. Tuż za talerzami znajdziemy sekcję zębową służącą do głębokiej uprawy, a także do zaaplikowania nawozu w głąb gleby.

Kudła Grizli strip-till 3 fot. Tomasz Kuchta
W wariancie 3-metrowym maszyna może być wyposażona w 8 lub 9 redlic. Oznacza to, że rozstawa rzędów wyniesie 33 lub 37 cm fot. Tomasz Kuchta

Za utrzymywanie głębokości pracy, jak również za zagęszczenie gleby odpowiada wał oponowy. Za nim zaś znajdują się sekcje wysiewające występujące w trzech rodzajach. Dzięki temu możliwy ma być wysiew zarówno rzepaku w rozstawie rzędów co 33 cm, jak i zbóż w rozstawie co 16-18 cm. Aby móc skorzystać z możliwości wysiewu zbóż w takim rozstawie należy zastosować specjalne, szerokie redlice. Całość wieńczy sekcja z grabkami, mająca za zadanie wyrównać stanowisko po siewie.

Za dystrybucję nasion odpowiada dmuchawa napędzana hydraulicznie, z kolei sam napęd sekcji wysiewających realizowany jest elektrycznie.

Producent chwali się także tym, iż we własnym zakresie wykonuje sporą część podzespołów.

Kudła Grizli strip-till 5 fot. Tomasz Kuchta
Producent oferuje także własny siewnik 4-rzędowy do kukurydzy w cenie ok. 80 tys. zł netto fot. Tomasz Kuchta

– Z zewnątrz kupujemy m.in. koła, piasty, sprężyny, czy chociażby siłowniki. Zdecydowaną większość elementów projektowana jest przez właściciela marki Kudła, a następnie wykonywana przez zaprzyjaźnioną firmę – dodaje Mateusz Grzelak, przedstawiciel firmy Kudła.

Na koniec warto wspomnieć, że zbiornik nawozowo/nasienny dzielony jest na dwie komory, a każda z nich charakteryzuje się pojemnością ok. 800 l.

Kudła Grizli – ile to kosztuje?

Przyjrzyjmy się jeszcze cenie agregatu do uprawy i siewu pasowego Kudła Grizli w wersji o szerokości roboczej 3 m.

Za taką maszynę należy aktualnie zapłacić ok. 170 tys. zł netto. W tej kwocie otrzymujemy maszynę umożliwiającą wysiew zarówno zbóż, jak i rzepaku. Oferujemy także w sprzedaży własny siewnik 4-rzędowy do siewu kukurydzy w cenie ok. 80 tys. zł netto. W efekcie w cenie poniżej 300 tys. zł netto możemy zaproponować wszechstronną maszynę umożliwiającą wysiew rzepaku, zbóż, a także kukurydzy – podsumowuje Mateusz Grzelak, przedstawiciel firmy Kudła.

Kudła Grizli strip-till 4 fot. Tomasz Kuchta
Firma Kudła sprzedała na ten moment już ponad 15 agregatów do uprawy i siewu pasowego Grizli fot. Tomasz Kuchta
Drukuj artykuł: print

Filmy @traktor24

Wszystkie >
Deutz-Fahr 5 Keyline. Zobacz jak pracuje Siewnik Lemken Solitair DT. Zobacz jak pracuje Test Steyr 4120 Multi. Zobacz jak pracuje Ciągnik autonomiczny AgXeed. Zobacz jak pracuje Zbiór kukurydzy na kiszonkę z czujnikiem HarvestLab 3000 Traktorowy majstersztyk ukryty w ciągniku Fendt 209 F Vario Profi+ Film z testu kombajnu Deutz-Fahr C6305 TS Wyjątkowy Ursus. Imponuje trakcją i mocą Test Steyr Absolut 6280 CVT Test przystawki Emmarol EMH 4. W słoneczniku i kukurydzy