Partner serwisu: Trelleborg_Wheels

Miernik plonu nawet w starym kombajnie? Ile to kosztuje?

Dodano: 26.07.2023
Nawet w wiekowym kombajnie można zamontować prosty zestaw do pomiaru plonu. Bizon_Rekord_Z 058_Tomasz Kuchta © Traktor.pl
Nawet w wiekowym kombajnie można zamontować prosty zestaw do pomiaru plonu fot. Tomasz Kuchta

Jeszcze do niedawna systemy monitorujące chwilowy plon uchodziły za domenę najnowszych kombajnów, przez co były niedostępne dla większości rolników. Dziś jednak się to zmienia, a na rynku dostępnych jest kilka ciekawych rozwiązań pozwalających na monitoring plonu nawet w leciwych okrętach żniwnych.

Wielowymiarowe korzyści płynące z zastosowania miernika plonu dają nadzieję na wzniesienie naszego gospodarstwa na wyższy poziom dochodowości. Pytanie jednak, czy cena oferowanych urządzeń nie będzie odstraszała rolników?

Usługowy zbiór kombajnem. Jakie stawki na żniwa?

Małe żniwa na ogół już trwają, jednak zbiory pszenicy i rzepaku dopiero przed nami. Ile zatem zapłacimy za usługę zbioru? Czy jest drożej niż przed rokiem?
Czytaj dalej

Miernik plonu – multum korzyści dla rolnika

Łatwo wyobrazić sobie, jak wiele korzyści daje rolnikowi system monitorujący plon. Wszelkiego rodzaju poletka doświadczalne, doświadczenia odmianowe, eksperymenty nawozowe, czy dotyczące środków biologicznych mogą zostać natychmiastowo zweryfikowane, a rolnikowi dać odpowiedź na pytanie, w jakim kierunku powinien zmierzać, by maksymalizować osiągane dochody.

Kolejną zaletą płynącą z wykorzystywania monitoringu plonu jest bieżące opracowywanie map plonu, które dalszej kolejności mogą zostać wykorzystane chociażby przy zmiennym nawożeniu, czy zmiennej dawce wysiewu, a to z kolei generuje znaczące oszczędności w zużyciu środków produkcji.

Miernik plonu w kombajnie – jak to działa?

Jedną z firm posiadających w swojej ofercie miernik plonu jest CHCNAV, a więc koncern zarejestrowany w Szanghaju, posiadający swoje przedstawicielstwa w 132 krajach, obecny na rynku od ok. 15 lat. W naszym kraju rozwiązania te dystrybuuje Navi Polska.

Jak dowiedzieliśmy się od dystrybutora, miernik plonu FarmTRX nie ma żadnych ograniczeń względem wieku, czy konstrukcji kombajnu, w którym miałby zostać zamontowany.

– Schemat działania całego systemu jest bardzo prosty. Na podajniku zbożowym, którym przepływa ziarno instalowane są dwa rozmieszczone po obu jego stronach czujniki optyczne. Po odpowiednim ich skalibrowaniu przekazują one operatorowi informacje o chwilowym plonie – wyjaśnia Przemysław Kowalczewski, prezes Navi Polska.

Przed rozpoczęciem sezonu żniwnego potrzebna będzie kalibracja całego systemu. W tym celu niezbędne będzie zważenie jednego pełnego zbiornika na wadze zewnętrznej.

W skład podstawowego zestawu wchodzą dwa czujniki optyczne, fotokomórka przepływu masy, antena GPS oraz niezbędne przewody. Należy zatem liczyć się z koniecznością wykorzystania własnego smartfona lub tabletu w celu obsługi dostarczonej przez producenta aplikacji.

15 tys. zł netto – 

tyle przyjdzie nam zapłacić za standardowy zestaw do monitorowania plonu FarmTRX.

 

A jak wygląda dokładność pomiarów opisywanego urządzenia?

– Z naszych obserwacji wynika, że miernik FarmTRX osiąga wskazania bardzo zbliżone, do dużo bardziej rozbudowanych rozwiązań wyposażonych w wagę. W praktyce różnice w wynikach wynoszą mniej niż 3 proc., co należy uznać za bardzo dobry i dokładny rezultat – wyjaśnia Przemysław Kowalczewski, prezes Navi Polska.

W skład zestawu FarmTRX wchodzą m.in.: dwa czujniki optyczne, fotokomórka przepływu masy, antena GPS oraz niezbędne przewody
W skład zestawu FarmTRX wchodzą m.in.: dwa czujniki optyczne, fotokomórka przepływu masy, antena GPS oraz niezbędne przewody © CHCNAV

Dodatkowo system może zostać rozbudowany o czujnik wilgotności ziarna, czy chociażby prowadzenie równoległe w oparciu o sygnał GPS.

Ile kosztuje miernik plonu do kombajnu?

Standardowy zestaw do monitorowania plonu FarmTRX kosztuje 15 tys. zł netto. Jeśli zechcielibyśmy system rozbudować o czujnik wilgotności, wówczas do rachunku należy doliczyć 5 tys. zł.

Co ważne, powyższe ceny nie obejmują montażu, jednak według dystrybutora jest on na tyle łatwy do przeprowadzenie, że każdy rolnik powinien sobie z nim poradzić we własnym zakresie. Gdybyśmy jednak chcieli postawić na montaż wykonany przez serwis dystrybutora, to taka usługa będzie nas kosztowała ok. 3 tys. zł.

Drukuj artykuł: print

Filmy @traktor24

Wszystkie >
Ciągnik autonomiczny AgXeed. Zobacz jak pracuje Zbiór kukurydzy na kiszonkę z czujnikiem HarvestLab 3000 Traktorowy majstersztyk ukryty w ciągniku Fendt 209 F Vario Profi+ Film z testu kombajnu Deutz-Fahr C6305 TS Wyjątkowy Ursus. Imponuje trakcją i mocą Test Steyr Absolut 6280 CVT Test przystawki Emmarol EMH 4. W słoneczniku i kukurydzy Kupił nowe opony Trelleborg i napełnił je cieczą McCormick X5.120 w teście redakcyjnym Fendt plus Samson równa się wydajne nawożenie pofermentem