Partner serwisu: Trelleborg_Wheels

Opony Trelleborg z bieżnikiem ProgressiveTraction zakotwiczającym się w glebie

Dodano: 11.06.2023
Opony Trelleborg z bieżnikiem ProgressiveTraction_widoczny schodek
Podwójna krawędź klocka zwiększa przyczepność opony do podłoża, bo jest jakby drugim stopniem pozwalającym jej lepiej zaprzeć się w glebie © Traktor24.pl

Opony ciągników rolniczych mają podobne bieżniki pozostawiające charakterystyczny odcisk jodełki. Nie są jednak jednakowe i producenci stosują różne sposoby, aby zwiększyć ich zaparcie w glebie podczas pracy polowej. Firma Trelleborg stosuje technologię ProgressiveTraction.

Opony Trelleborg z bieżnikiem ProgressiveTraction_przestrzenie dachówkowe pozwalajace szybciej oczyszczać miejsca pomiedzy klockami bieżnika
Przestrzenie “dachówkowe” pozwalają szybciej oczyszczać miejsca pomiędzy klockami bieżnika © Traktor24.pl

Dzięki niej powstaje bieżnik schodkowy, który można powiedzieć zakotwicza na chwilę oponę w glebie. Technologia ProgressiveTraction zwiększa więc nie tylko nie tylko szerokość bieżnika, ale i jego właściwości pozwalające osiągnąć lepszą trakcję ciągnika.

Co dwie krawędzie, to nie jedna

Podwójna krawędź klocka zwiększa przyczepność opony do podłoża, bo jest jakby drugim stopniem pozwalającym jej lepiej zaprzeć się w glebie. Działają one po sobie w krótkim odstępie czasu, co na bieżąco wzmacnia trakcję opony.

– Rozwiązanie to ma zaletę również w transporcie drogowym, bo bieżnik jest bardziej usztywniony i dzięki temu mniej podatny na drgania. Solidna podstawa schodkowego klocka znacznie redukuje wibracje, co zwiększa komfort jazdy – dodaje Piotr Makuch, Marketing Manager East Europe Yokohama TWS.

Opony niskociśnieniowe z oznaczeniami IF lub VF

Producenci rolniczych opon niskociśnieniowych umieszczają na nich oznaczenia IF lub VF. W porównaniu do ogumienia tradycyjnego pozwala to na polu pracować z dużym ugięciem boków (efekt gąsienicowy). Zmniejsza to ugniatanie gleby i zwiększa trakcję. Warto jednak sprawdzić w danych technicznych, jakie właściwie maksymalne obciążenie dana opona może bezpiecznie przenosić przy danym ciśnieniu i prędkości jazdy.
Czytaj dalej

Oczywiście technologia ProgressiveTraction traci swoje zalety podczas pracy na glebie nasiąkniętej wodą. Wtedy każda opona się podda i żaden bieżnik nie jest w stanie poradzić sobie z przyklejającą się glebą. W tak skrajnych warunkach pracy pomóc mogą tylko gąsienice. Ponadto najlepiej unikać uprawy gleby nadmiernie wilgotnej, bo jej struktura może zostać zniszczona nawet na lata.

Samooczyszczanie pomiędzy klockami bieżnika

Ciągnikowe opony rolnicze marki Trelleborg budowane są w taki sposób, aby posiadały zdolność do samooczyszczania przestrzeni pomiędzy klockami bieżnika. Dlatego w tych miejscach można zauważyć podział podobny do ułożenia dachówek.

Dzięki temu podczas pracy opony przestrzenie te w pewnym stopniu poruszają się względem siebie i następuje szybsze usuwanie zgromadzonej tam gleby.

W standardzie VF

Technologia bieżnika ProgressiveTraction stosowana jest podczas produkcji opon Trelleborg serii TM1000 w standardzie VF. Skrót VF na oponie rolniczej oznacza produkt z wyższej półki jakościowej, który pozwala obniżyć ciśnienie o 40% zachowując obciążenie, lub zwiększyć je o 40% pozostając przy tym samym ciśnieniu.

Opony Trelleborg z bieżnikiem ProgressiveTraction_przestrzenie dachówkowe pozwalajace szybciej oczyszczać miejsca pomiedzy klockami bieżnika (2)
ProgressiveTraction oznacza rodzaj bieżnika, a TM 1000 to rodzaj serii opon © Traktor24.pl
Drukuj artykuł: print

Filmy @traktor24

Wszystkie >
Siewnik Lemken Solitair DT. Zobacz jak pracuje Test Steyr 4120 Multi. Zobacz jak pracuje Ciągnik autonomiczny AgXeed. Zobacz jak pracuje Zbiór kukurydzy na kiszonkę z czujnikiem HarvestLab 3000 Traktorowy majstersztyk ukryty w ciągniku Fendt 209 F Vario Profi+ Film z testu kombajnu Deutz-Fahr C6305 TS Wyjątkowy Ursus. Imponuje trakcją i mocą Test Steyr Absolut 6280 CVT Test przystawki Emmarol EMH 4. W słoneczniku i kukurydzy Kupił nowe opony Trelleborg i napełnił je cieczą