Firma Krone peleciarkę Premos 5000 zaprezentowała w 2015 r. Minęło 8 lat i w Europie pracuje 40 tych maszyn. Liczby te dobitnie pokazują, że nie jest to produkt dla każdego. Premos 5000 użytkowany jest głównie na zasadach wynajmu przez firmy usługowe.
tyle wynosi ciężar nasypowy peletu powstałego ze słomy. Natomiast zagęszczenie słomy sprasowanej w duże kostki to ok. 220 kg/m³. Pelet wymaga więc mniejszych przestrzeni magazynowych i łatwiej go przewozić niż słomę w kostkach.
Pelet produkowany z różnych materiałów roślinnych może być również stosowany jako pasza lub ściółka dla zwierząt. W pierwszym przypadku może powstawać z podsuszonej lucerny, a w drugim po prostu ze słomy. Jeden kilogram takiego granulatu wchłania 4 litry wody, po czym ulega rozpadowi. W dobie wysokich cen energii, pelet powstały ze słomy jest jednak najczęściej używany jako paliwo służące do ogrzewania. Powstały z suchej i twardej słomy ma wartość opałową 14-15 MJ/kg. Dla porównania wartości opałowa węgla zależnie od jego rodzaju mieści się w przedziale 18,8 – 29,3 MJ/kg.
Czytaj dalej
Krone Premos 5000 zbierając słomę bezpośrednio z pola produkuje powstający z niej pelet najtaniej. Słomy nie trzeba prasować, zwozić i przechowywać. Do pracy z peleciarką potrzebny jest traktor o mocy 400-450 KM i WOM-em ustawionym na 1000 obr./min. Prędkość robocza wynosi do 5 km/h a wydajność produkcji peletu sięga 5 t/h. Według danych Krone, na wyprodukowanie tony peletu ze słomy suchej ciągnik zużywa ok. 15 l oleju napędowego.
Powstały pelet magazynowany jest w zbiorniku o ładowności 5 t (ok. 9 m3). Jego rozładunek na przyczepę może nastąpić w dowolnym momencie po uruchomieniu taśmy podającej. Zbierana słoma powinna mieć wilgotność w przedziale 10 – 16%. Przy niższej należy spryskiwać ją wodą, do czego maszyna jest przystosowana. Oprócz 500-litrowego zbiornika na wodę ma również drugi o pojemności 100 litrów na olej np. techniczny, rzepakowy, słonecznikowy. Spryskana nim słoma lepiej się skleja, co zwiększy jakość produkowanego peletu. Podawanie oleju odbywa się tymi samymi dyszami, jakimi wypryskiwana jest woda. Peletu nie powinno się produkować ze słomy o wilgotności powyżej 16%.
Peleciarka mobilna Krone Premos 5000 doposażona w podajnik do dużych kostek słomy i walce może produkować pelet stacjonarnie. Zanim balot trafi do maszyny jego sznurkami zajmuje się urządzenie do automatycznego ich usuwania. Nóż trójkątny je przecina, hak wciąga i przekazuje do obracającej się głowicy, z której opadają do pojemnika. Następnie zbita w kostce słoma traktowana jest przez zespół czterech walców z łapami zakończonymi ząbkowaniem. Rozluźniona przez nie słoma przechodzi dalej identyczną drogę, jak podczas produkcji peletu na polu.
Stół podający można hydraulicznie złożyć co pozwala uzyskać szerokość peleciarki poniżej 3 m i w ramach przepisów przemieszczać się z nią po drogach publicznych.
Krone Premos 5000 wygląda jak duża prasa kostkująca ze zbiornikiem. Ma podbieracz o szerokości roboczej 2,35 m. Umieszczony przed nim wał zębowy wyrównuje strumień podbieranego materiału. Następnie podawany jest on z pomocą bębna na przenośnik taśmowy o szerokości 800 mm. Zespół tnący słomę nie jest potrzebny, bo do produkcji peletu z pokosów wystarcza jej rozluźnienie. Najważniejszym elementem peleciarki są dwa walce matrycowe o średnicy 1000 mm i szerokości 800 mm. Słoma podawana przenośnikiem taśmowym trafia pomiędzy te bębny. Umieszczone na nich zęby wciskają materiał w otwory o średnicy 16 mm, co powoduje jego zagęszczanie i powstawanie peletu wpadającego do wnętrza walców. W czasie tego procesu temperatura może wynosić nawet 100°C, a ciśnienie wzrastać do 2000 barów. Długość peletów jest regulowana w zakresie od 15 do 40 mm. Natomiast ich średnica jest stała i wynosi 16 mm.
Przenośniki ślimakowe zamontowane we wnętrzu każdego z walców podają pelety do zbiornika pośredniego, skąd pobierane są przenośnikiem kubełkowym. Następnie trafiają do bębna sitowego, gdzie następuje oddzielenie pyłu i odsianie drobnych zanieczyszczeń. Ostatecznie składowane są w wspomnianym zbiorniku o ładowności 5 t.