Poplony to nieodłączny element zmianowania, zapewniający stabilizację plonów w okresie wieloletnim. Są one obecnie także jednym z obowiązkowych działań rolników występujących o dopłaty obszarowe.
Od kilkunastu lat konstrukcje maszyn austriackiego producenta oferują coraz lepsze rozwiązania siewu poplonów. Łączą one w sobie kryteria oszczędności zużycia energii oraz pracy ludzkiej.
Wychodzą one też naprzeciw wymaganiom prośrodowiskowym w ramach ekoschematu – Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi, gdzie dobrze wpisują się w praktyki uproszczonych systemów uprawy oraz wymieszania słomy z glebą.
Koncepcja siewu poplonów ścierniskowych Pöttingera jest oparta na połączeniu w agregat Tegosem uniwersalnych maszyn do płytkiej uprawy ścierniska i/lub mieszania słomy z glebą z uniwersalnym siewnikiem pneumatycznym do poplonów.
Dodajmy, że tu przy okazji realizowana jest praktyka o nazwie „Wymieszanie słomy z glebą”.
Maszyną podstawową w agregacie Tegosem mogą być brony talerzowe zawieszane lub przyczepiane z różnymi sekcjami wałów ugniatająco-wyrównujących albo kultywatory ścierniskowe zawieszane lub przyczepiane z sekcjami wałów.
Siewnik pneumatyczny do poplonów jest nabudowywany na dyszlu lub ramie maszyny podstawowej, a napęd sekcji wysiewających, w zależności od szerokości roboczej, jest elektryczny lub hydrauliczny z ciągnika.
Nasiona poplonów są przenoszone przewodami w strumieniu powietrza i rzucane w mulcz przy pomocy deflektorów – wylotów z płytą rozdzielczą, rozmieszczonych przed sekcją wałów. Dzięki temu materiał siewny jest równomiernie rozmieszczony poprzecznie. Nasiona są dobrze wymieszane i dociśnięte glebą, co zapewnia im właściwe warunki kiełkowania.
Dawkowanie nasion poplonów jest sterowane z kabiny ciągnika przy pomocy specjalnego terminalu firmowego lub uniwersalnych rozwiązań Isobus.
Agregat Tegosem z powodzeniem może być użyty do siewu poplonów w tradycyjnie uprawioną rolę. Zalet zastosowania takiej maszyny zdaniem producenta jest naprawdę wiele, a spośród nich należy wymienić m.in.:
– zabieg jednoprzejazdowy – duża wydajność, oszczędność paliwa i pracy, skrócenie okresu agrotechnicznego;
– utrzymanie równej powierzchni pola;
– płytka uprawa zgodnie z wymogami prośrodowiskowymi;
– dobre wymieszanie mulczu z glebą;
– zapewnienie dobrych warunków wzrostu poplonów;
-oszczędność wody glebowej;
– ochrona powierzchni gleby przed wysychaniem do czasu pokrycia roślinami poplonowymi;
– ograniczenie wzrostu chwastów.
Użycie agregatu Tegosem pozwala nie tylko na siew poplonów. Posiadanie wbudowanej brony talerzowej lub kultywatora przyda się do wielu innych prac w gospodarstwie. Przyniesie to generalnie zmniejszenie kosztów użycia tej maszyny do uprawy roli.