Partner serwisu: Trelleborg_Wheels

Siewy kukurydzy idą pełną parą

Dodano: 30.04.2024
siew kukurydzy fot. Tomasz Kuchta
Warunki sprzyjają, dlatego siewy idą pełną parą fot. Tomasz Kuchta

Końcówka kwietnia 2024 wreszcie przyniosła oczekiwane ocieplenie. Dalsze prognozy także są pod tym względem pozytywne, dlatego nie dziwi fakt, że na polach zaroiło się od siewników punktowych i siewy kukurydzy idą pełną parą.

Nieco wcześniejszy siew, to szansa na wcześniejsze zbiory, z drugiej jednak strony wiąże się to z ryzykiem przymrozków, które często doświadczają rolników nawet do połowy maja. Dlatego siewy kukurydzy to loteria.

Horsch Maestro TX w szybkim siewie buraka

Siewnik punktowy Maestro TX to maszyna przystosowana do precyzyjnego siewu nawet przy wyższych prędkościach roboczych. Jak Maestro TX sprawdził się przy siewie buraka?
Czytaj dalej

Pogoda sprzyja – siewy kukurydzy w pełni

Rekordowo ciepły początek wiosny spowodował, że gleba w niektórych miejscach nagrzała się do wymagany do siewu kukurydzy 8-10 st. Celsjusza już początkiem kwietnia.

8-10 st. Celsjusza – 

taką temperaturę na głębokości siewu powinna osiągnąć gleba, by kukurydza miała optymalne warunki do kiełkowania.

W związku z tym pierwsze siewy wystartowały przed połową kwietnia. Niestety mocne ochłodzenie, z którym mieliśmy do czynienia przez kolejne dwa tygodnie spowodowały, że próżno było szukać wschodów roślin, bowiem nasiona po tym czasie ledwo zaczynały kiełkować.

Utrzymujące się od kilku dni temperatury powyżej 20 st. Celsjusza w ciągu dnia i ok. 10 st. Celsjusza nocą spowodowały, że temperatura gleby przekracza 8-10 st. Celsjusza nawet na cięższych, wolniej nagrzewających się stanowiskach.

Na polach robi się obecnie tłoczno od siewników punktowych fot. Traktor24.pl
Na polach robi się obecnie tłoczno od siewników punktowych fot. Traktor24.pl

Jest to zatem jasny sygnał, że można przystąpić do siewu kukurydzy, tym bardziej że kolejne dni też powinny przynieść ciepłą oraz słoneczną pogodę.

Warunki do siewu niemal idealne

Tegoroczne siewy kukurydzy w południowo-wschodniej części kraju przebiegają w warunkach prawie idealnych. Ziarno trafia zarówno w ogrzaną, jak i w dobrze uwilgotnioną glebę.

Może to skutkować tym, że pierwsze wschody pojawią się już nawet po tygodniu od terminu siewu. Wydaje się zatem możliwe, że plantacje siane pod koniec kwietnia mogą „przegonić” te wysiewane przed połową kwietnia.

Z jednej strony to bardzo dobra sytuacja dla roślin, bo nie będą one narażone na warunki stresowe, z drugiej jednak wystawione będą na potencjalne ryzyko przymrozków.

Jak to zwykle bywa w rolnictwie, dopiero po czasie będziemy w stanie powiedzieć, która strategia związana z wyborem terminu siewu okaże się najlepsza. W tej sytuacji dobrze sprawdza się popularne powiedzenie: „analiza wsteczna, zawsze jest skuteczna”.

Drukuj artykuł: print

Filmy @traktor24

Wszystkie >
Siewnik Lemken Solitair DT. Zobacz jak pracuje Test Steyr 4120 Multi. Zobacz jak pracuje Ciągnik autonomiczny AgXeed. Zobacz jak pracuje Zbiór kukurydzy na kiszonkę z czujnikiem HarvestLab 3000 Traktorowy majstersztyk ukryty w ciągniku Fendt 209 F Vario Profi+ Deutz-Fahr 5 Keyline. Zobacz jak pracuje Film z testu kombajnu Deutz-Fahr C6305 TS Wyjątkowy Ursus. Imponuje trakcją i mocą Test Steyr Absolut 6280 CVT Test przystawki Emmarol EMH 4. W słoneczniku i kukurydzy