Badania prowadził zespół pod kierownictwem prof. dr hab. inż. Adam Cieślak z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Do zbioru kukurydzy na kiszonkę wykorzystano sieczkarnię samojezdną marki John Deere.
– Hipoteza badania zakładała, że stosowanie kiszonki z kukurydzy przygotowanej w technologii długiego cięcia w żywieniu wysokowydajnych krów mlecznych ma pozytywny wpływ na wydajność mleka, jego skład i zmniejszenie emisji metanu. Wyniki potwierdziły hipotezę. Redukcja metanu wyniosła 9%. Odnotowano także wzrost produkcji mleka wynoszący około 1,5 l mleka od sztuki na dzień – mówi prof. dr hab. inż. Adam Cieślak.
tyle wyniósł wzrost produkcji mleka od krowy dziennie po zastosowaniu sieczki z kukurydzy pozyskanej w technologii długiego cięcia
– Kolejną ważnym tematem wartym uwagi jest wykorzystanie słomy w żywieniu krów. Przy tradycyjnej dawce, żeby ją zbilansować, trzeba było dodawać słomę pociętą na odpowiednie odcinki. Za to zastosowanie długiej kiszonki z kukurydzy zapewnia właściwą strukturę TMR i nie trzeba dodawać słomy, co zaoszczędza też rolnikom czas – przekonuje Mateusz Janicki, specjalista produktowy John Deere Polska.
John Deere ma w ofercie sieczkarnie samojezdne serii 8000 i 9000. Maszyny te mogą ciąć kukurydzę na odcinki o długości od 3 mm do 52 mm. Planując zbiór kukurydzy w technologii długiego cięcia należy zastosować walce zgniatacza ziarna XStream KP. Ich cechą charakterystyczną jest różna prędkość. Jeden z nich obraca się dwa razy szybciej od drugiego, co skutkuje skutecznym zgniataniem ziarna przy każdej długości cięcia materiału.
– John Deere oferuje dwie serie sieczkarni i każda z nich ma możliwość konfiguracji z różną liczbą noży. Mamy maszyny przystosowane do produkcji sieczki o różnej długości, w zależności od potrzeb klienta – komentuje Mateusz Janicki.