Partner serwisu: Trelleborg_Wheels

Technologia długiego cięcia sieczkarnią John Deere

Dodano: 28.06.2023
John Deere sieczkarnia samojezdna
John Deere ma w ofercie sieczkarnie samojezdne serii 8000 i 9000. Maszyny te mogą ciąć kukurydzę na odcinki o długości od 3 do 52 mm © John Deere

W gospodarstwie rolnym rodziny Snelów w Baszkowie k. Krotoszyna w woj. wielkopolskim przeprowadzono ciekawe badania dotyczące żywienia krów mlecznych. Stosowanie kiszonki z kukurydzy przygotowanej w technologii długiego cięcia pozwoliło osiągnąć wzrost produkcji mleka wynoszący ok. 1,5 l od sztuki na dzień.

Mają ciągniki John Deere istniejące również w świecie cyfrowym

Dzisiejsza technika rolnicza to już nie tylko ciągniki i maszyny, które podziwiamy w czasie pracy. Wiele z nich istnieje również w świecie cyfrowym, do którego rolnik ma nieograniczony dostęp. Odwiedziliśmy Gospodarstwo Rolne Lewandowscy, w którym odkrywanie możliwości rolnictwa cyfrowego trwa od momentu zakupu ciągnika John Deere 6250R.
Czytaj dalej

Badania prowadził zespół pod kierownictwem prof. dr hab. inż. Adam Cieślak z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Do zbioru kukurydzy na kiszonkę wykorzystano sieczkarnię samojezdną marki John Deere.

Więcej mleka i mniej metanu

– Hipoteza badania zakładała, że stosowanie kiszonki z kukurydzy przygotowanej w technologii długiego cięcia w żywieniu wysokowydajnych krów mlecznych ma pozytywny wpływ na wydajność mleka, jego skład i zmniejszenie emisji metanu. Wyniki potwierdziły hipotezę. Redukcja metanu wyniosła 9%. Odnotowano także wzrost produkcji mleka wynoszący około 1,5 l mleka od sztuki na dzień – mówi prof. dr hab. inż. Adam Cieślak.

1,5 l – 

tyle wyniósł wzrost produkcji mleka od krowy dziennie po zastosowaniu sieczki z kukurydzy pozyskanej w technologii długiego cięcia

TMR bez słomy

– Kolejną ważnym tematem wartym uwagi jest wykorzystanie słomy w żywieniu krów. Przy tradycyjnej dawce, żeby ją zbilansować, trzeba było dodawać słomę pociętą na odpowiednie odcinki. Za to zastosowanie długiej kiszonki z kukurydzy zapewnia właściwą strukturę TMR i nie trzeba dodawać słomy, co zaoszczędza też rolnikom czas – przekonuje Mateusz Janicki, specjalista produktowy John Deere Polska.

John Deere przepływ materiału w sieczkarni serii 9000
Przepływ materiału w sieczkarni samojezdnej John Deere ProStream z unowocześnioną głowicą tnącą © John Deere

Sieczkarnie John Deere

John Deere ma w ofercie sieczkarnie samojezdne serii 8000 i 9000. Maszyny te mogą ciąć kukurydzę na odcinki o długości od 3 mm do 52 mm. Planując zbiór kukurydzy w technologii długiego cięcia należy zastosować walce zgniatacza ziarna XStream KP. Ich cechą charakterystyczną jest różna prędkość. Jeden z nich obraca się dwa razy szybciej od drugiego, co skutkuje skutecznym zgniataniem ziarna przy każdej długości cięcia materiału.

John Deere oferuje dwie serie sieczkarni i każda z nich ma możliwość konfiguracji z różną liczbą noży. Mamy maszyny przystosowane do produkcji sieczki o różnej długości, w zależności od potrzeb klienta – komentuje Mateusz Janicki.

John Deere sieczkarnia z czujnikiem HarvestLab
W czasie pracy sieczkarni można prowadzić analizę jakości zbieranego materiału. Służy do tego czujnik HarvestLab © John Deere
Drukuj artykuł: print

Filmy @traktor24

Wszystkie >
Siewnik Lemken Solitair DT. Zobacz jak pracuje Test Steyr 4120 Multi. Zobacz jak pracuje Ciągnik autonomiczny AgXeed. Zobacz jak pracuje Zbiór kukurydzy na kiszonkę z czujnikiem HarvestLab 3000 Traktorowy majstersztyk ukryty w ciągniku Fendt 209 F Vario Profi+ Deutz-Fahr 5 Keyline. Zobacz jak pracuje Film z testu kombajnu Deutz-Fahr C6305 TS Wyjątkowy Ursus. Imponuje trakcją i mocą Test Steyr Absolut 6280 CVT Test przystawki Emmarol EMH 4. W słoneczniku i kukurydzy