Partner serwisu: Trelleborg_Wheels

Wsparcie na rolnictwo 4.0. Ile wniosków wpłynęło do ARiMR?

Dodano: 07.12.2023
Kuhn Axis rolnictwo 4.0
Ile wniosków wpłynęło do ARiMR w ramach wsparcia inwestycji w rolnictwo 4.0? fot. mat. prasowe

Nabór wniosków na wsparcie w zakresie rolnictwa 4.0 cieszył się na tyle dużym zainteresowaniem rolników, że został przedwcześnie zakończony po zaledwie trzech dobach. Postanowiliśmy zapytać ARiMR, ile wniosków w ramach tego działania złożyli rolnicy.

Na ile wniosków powinno wystarczyć finansowania? Czy jest szansa, że ARiMR zwiększy pulę środków przeznaczonych na wsparcie programu rolnictwo 4.0? Sprawdźmy to.

Rolnictwo 4.0 w leciwym ciągniku i maszynie. Tak, to możliwe

Na ogół myśląc o bardzo precyzyjnych, oszczędnych i nowoczesnych maszynach wpisujących się w realia rolnictwa precyzyjnego do głowy przychodzi nam jedynie nowy i drogi sprzęt. A gdyby tak stare, używane maszyny dało się unowocześnić w ramach rolnictwa 4.0 i dać im drugie życie. Tak, to możliwe.
Czytaj dalej

Wsparcie rolnictwa 4.0 w ramach KPO

Nabór wniosków o wsparcie inwestycji w zakresie rolnictwa 4.0 wystartował 15 listopada i miał potrwać przez miesiąc. W razie gdyby wnioskowa przez rolników kwota przekroczyła 150 proc. zakładanego na to działanie budżetu, ARiMR miała przedwcześnie zakończyć przyjmowanie wniosków.

162 mln zł – 

tyle wyniósł zakładany budżet na wsparcie inwestycji w rolnictwo 4.0. Przy pełnej kwocie wsparcia wystarczy on na sfinansowanie zaledwie 820 wniosków.

Zaraz po północy 15 listopada okazało się, że zainteresowanie rolników składaniem wniosków było na tyle duże, że serwery agencyjne chwilowo odmawiały posłuszeństwa. To tylko ukazywało, jak wielu farmerów postanowiło skorzystać z tego wsparcia.

Już 17 listopada Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa poinformowała, że wnioskowana przez rolników kwota wsparcia przekroczyła zakładany limit, przez co nabór zostanie zakończony tego samego dnia o północy.

Pojawiło się wówczas sporo pytań o to, ile właściwie wniosków zostało złożonych.

Ile złożono wniosków w ramach rolnictwa 4.0?

Dokładnie tej samej treści pytanie postanowiliśmy zadać rzecznikowi prasowemu ARiMR, oto odpowiedź, jaką otrzymaliśmy.

 

10,3 tys. wniosków wpłynęło do ARiMR w ramach wsparcia inwestycji w rolnictwo 4.0

– Uprzejmie informujemy, że w ramach przeprowadzonego przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa naboru wniosków na inwestycje w zakresie rolnictwa 4.0 z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności zarejestrowano 10,3 tys. wniosków – czytamy w odpowiedzi Biura Prasowego ARiMR.

Test przystawki Emmarol EMH 4. W słoneczniku i kukurydzy

W żniwa kukurydziano-słonecznikowe 2023 roku dokładnie przetestowaliśmy 4-rzędową przystawkę do zbioru kukurydzy Emmarol EMH 4. To polski producent ze Słupska posiadający kilkunastoletnie doświadczenie w tej dziedzinie.
Czytaj dalej

Biorąc pod uwagę fakt, iż budżet przeznaczony na to działanie miał wynieść 164 mln zł, to przy założeniu, że każdy wnioskodawca wykorzystałby pełny limit 200 tys. zł zwrotu, to kwota ta wystarczyłaby na sfinansowanie zaledwie 820 wniosków.

Z pewnością nie każdy rolnik wnioskował o maksymalną kwotę zwrotu, więc spokojnie możemy przyjąć, że realnie wsparcie otrzyma być może 1500-2000 beneficjentów. To jednak wciąż zaledwie 15-20 proc. wszystkich wnioskujących.

Postanowiliśmy zatem zapytać Biuro Prasowe ARiMR, czy planowane jest w związku z tym zwiększenie budżetu przeznaczonego na ten program.

– Zgodnie z zapisami Regulaminu wyboru przedsięwzięć do objęcia wsparciem z KPOiZO decyzja o wysokości puli środków i ewentualnych jej zmianach na dany nabór należy do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi – czytamy w odpowiedzi Biura Prasowego ARiMR.

Drukuj artykuł: print

Filmy @traktor24

Wszystkie >
Horsch Maestro 6 TX. Zobacz jak pracuje Deutz-Fahr 5 Keyline. Zobacz jak pracuje Siewnik Lemken Solitair DT. Zobacz jak pracuje Test Steyr 4120 Multi. Zobacz jak pracuje Ciągnik autonomiczny AgXeed. Zobacz jak pracuje Zbiór kukurydzy na kiszonkę z czujnikiem HarvestLab 3000 Traktorowy majstersztyk ukryty w ciągniku Fendt 209 F Vario Profi+ Film z testu kombajnu Deutz-Fahr C6305 TS Wyjątkowy Ursus. Imponuje trakcją i mocą Test Steyr Absolut 6280 CVT