Na ile wniosków powinno wystarczyć finansowania? Czy jest szansa, że ARiMR zwiększy pulę środków przeznaczonych na wsparcie programu rolnictwo 4.0? Sprawdźmy to.
Nabór wniosków o wsparcie inwestycji w zakresie rolnictwa 4.0 wystartował 15 listopada i miał potrwać przez miesiąc. W razie gdyby wnioskowa przez rolników kwota przekroczyła 150 proc. zakładanego na to działanie budżetu, ARiMR miała przedwcześnie zakończyć przyjmowanie wniosków.
tyle wyniósł zakładany budżet na wsparcie inwestycji w rolnictwo 4.0. Przy pełnej kwocie wsparcia wystarczy on na sfinansowanie zaledwie 820 wniosków.
Zaraz po północy 15 listopada okazało się, że zainteresowanie rolników składaniem wniosków było na tyle duże, że serwery agencyjne chwilowo odmawiały posłuszeństwa. To tylko ukazywało, jak wielu farmerów postanowiło skorzystać z tego wsparcia.
Już 17 listopada Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa poinformowała, że wnioskowana przez rolników kwota wsparcia przekroczyła zakładany limit, przez co nabór zostanie zakończony tego samego dnia o północy.
Pojawiło się wówczas sporo pytań o to, ile właściwie wniosków zostało złożonych.
Dokładnie tej samej treści pytanie postanowiliśmy zadać rzecznikowi prasowemu ARiMR, oto odpowiedź, jaką otrzymaliśmy.
10,3 tys. wniosków wpłynęło do ARiMR w ramach wsparcia inwestycji w rolnictwo 4.0
– Uprzejmie informujemy, że w ramach przeprowadzonego przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa naboru wniosków na inwestycje w zakresie rolnictwa 4.0 z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności zarejestrowano 10,3 tys. wniosków – czytamy w odpowiedzi Biura Prasowego ARiMR.
Biorąc pod uwagę fakt, iż budżet przeznaczony na to działanie miał wynieść 164 mln zł, to przy założeniu, że każdy wnioskodawca wykorzystałby pełny limit 200 tys. zł zwrotu, to kwota ta wystarczyłaby na sfinansowanie zaledwie 820 wniosków.
Z pewnością nie każdy rolnik wnioskował o maksymalną kwotę zwrotu, więc spokojnie możemy przyjąć, że realnie wsparcie otrzyma być może 1500-2000 beneficjentów. To jednak wciąż zaledwie 15-20 proc. wszystkich wnioskujących.
Postanowiliśmy zatem zapytać Biuro Prasowe ARiMR, czy planowane jest w związku z tym zwiększenie budżetu przeznaczonego na ten program.
– Zgodnie z zapisami Regulaminu wyboru przedsięwzięć do objęcia wsparciem z KPOiZO decyzja o wysokości puli środków i ewentualnych jej zmianach na dany nabór należy do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi – czytamy w odpowiedzi Biura Prasowego ARiMR.