Trzybelkowy kultywator Amazone Cenio 4000-2 może być agregowany z ciągnikami o mocach w zakresie 105-275 KM. Skąd tak duża rozbieżność? Dolna granica mocy dotyczy płytkich uprawek pożniwnych. Natomiast górna pozwala pracować tym narzędziem na maksymalnej głębokości 30 cm na glebach ciężkich dużym traktorem bez obawy uszkodzenia kultywatora. To ważne, bo uzyskanie w takich warunkach zadowalającej prędkości kilkunastu km/h wymaga ciągnika o mocy ponad 250 KM.
Rozstaw zębów Amazone Cenio 4000-2 wynosi 30 cm. Dodając do tego ich rozmieszczenie na 3 belkach ryzyko zapychania kultywatora podczas pracy przy dużych ilościach resztek pożniwnych jest niskie. Ponadto układ ten pozwala uzyskiwać równomiernie wymieszanie z glebą materii organicznej.
tyle wynosi siła wyzwalania sprężynowego zabezpieczenia przeciążeniowego kultywatora Amazone Cenio 4000-2.
– Cenio w wersji Special jest wyposażony w zabezpieczenie przeciążeniowe ze sworzniami ścinanymi. W wersji wyposażenia Super posiada sprężynowe zabezpieczenie przeciążeniowe o sile wyzwalania 500 kg. Dzięki tej ochronie przed przeciążeniami Cenio jest optymalnie zabezpieczony na glebach kamienistych, a zęby nawet w najtrudniejszych warunkach utrzymują ustawioną głębokość roboczą – czytamy w komunikacie prasowym.
Amazone Cenio 4000-2 wyposażony jest w redlice systemu C-Mix 3. Do uprawy pożniwnej ścierniska przeznaczone są gęsiostopki o szerokości 320 mm lub redlice skrzydełkowe C-Mix o szerokości 360 mm. Uprawa gleby na głębokość kilkunastu centymetrów może być prowadzona redlicami C-Mix o szerokości 100 lub 80 mm, a głęboka na 30 cm redlicami C-Mix o szerokości 40 mm.
Jedną z największych zalet kultywatora Cenio jest możliwość zmiany głębokości roboczej z poziomu kabiny ciągnika z nim zagregowanego. Regulacja hydrauliczna pozwala dowolnie dostosowywać ten parametr do warunków glebowych. Pomaga w tym czytelna skala liczbowa.
Po pracy zębów rozmieszczonych na 3 belkach gleba jest układana przez rząd drobno ząbkowanych talerzy o średnicy 410 mm. Ich łożyskowanie jest bezobsługowe. Ważne jest to, że ich regulacja następuje automatycznie przy zmianie głębokości roboczej. – Dzięki zawieszeniu pola talerzy na równoległoboku, głębokość robocza zespołu równającego dopasowuje się automatycznie po zmianie głębokości roboczej zębów. Dlatego jakość równania pozostaje niezmienna pomimo zmiany głębokości roboczej – informuje producent.
Ostatecznie gleba konsolidowana jest przez jeden z siedmiu rodzajów wałów. Tak bogaty wybór pozwala dobrać odpowiedni do warunków pól gospodarstwa. – W przypadku znacznych różnic w charakterystyce gruntu w ramach jednej farmy można szybko wymienić wał bez dużych nakładów pracy. Pozwala na to system szybkiej wymiany. Ponadto wały w ramach wyposażenia specjalnego można uzupełnić o jednorzędowy system zagarniaczy – czytamy w komunikacie prasowym.