Partner serwisu: Trelleborg_Wheels

Zawór EGR w ciągniku warto czyścić

Dodano: 22.07.2023
Ciągniki rolnicze
Recyrkulacja spalin oparta na zaworze EGR, to temat dotykający wielu traktorów różnych producentów © Traktor24.pl

Nie wiemy dlaczego, ale żaden producent ciągników dotychczas nie wprowadził obowiązku serwisowania zaworu EGR. Za to my zdecydowanie zalecamy okresowe proste czyszczenie tego niedużego elementu. Dzięki temu wydłużymy jego trwałość i unikniemy pogorszenia się pracy silnika. W skrajnych przypadkach nawet jego zniszczenia.

Kiedy załączyć wypalanie filtra DPF w ciągniku Deutz-Fahr?

Użytkując ciągnik z filtrem cząstek stałych nie warto czekać do samego końca z jego regeneracją. Jak system zgłasza taką potrzebę, to najlepiej przeprowadzić ten proces tego samego lub kolejnego dnia, po zakończeniu pracy przez traktor. Prześledźmy na przykładzie ciągników Deutz-Fahr jak to wygląda od strony operatora traktora.
Czytaj dalej

To naprawdę dziwne, że w procedurach serwisowych “zapomniano”, o tym tak bardzo narażonym na osadzanie się substancji smolistych miejscu. W praktyce rolniczej wygląda to tak, że jak zawór EGR jest już całkowicie zapchany, to jest wymieniany na nowy.

Zatrzymuje lub przepuszcza spaliny

Po co zawór EGR w silniku? Jego pojawienie się związane było z normami emisji spalin. Jednym ze sposobów zmniejszania ich toksyczności jest układ recyrkulacji spalin, którego działanie oparte jest właśnie na zaworze EGR. Jego rola polega na otwieraniu lub zamykaniu przepływu spalin z kolektora wydechowego do dolotowego świeżego powietrza trafiającego do silnika. Dzięki temu procesowi spada temperatura spalania, a tym samym ilość szkodliwych dla środowiska tlenków azotu.

Za sterowanie tym procesem odpowiada elektronika silnika, bo praca zaworu EGR jest wpisana w tzw. mapę silnika. Najczęściej jest on otwierany w zakresie średnich obrotów jednostki napędowej, a przy najniższych i najwyższych zamykany.

Całkowita blokada klapy gaszącej

Z czasem praca zaworu EGR ulega pogorszeniu. Wpływa na to wysoka temperatura spalin, sadza i substancje smoliste. Problem narasta lawinowo w przypadku awarii m.in. układu wtryskowego paliwa, turbosprężarki i nadmiernego zużycia oleju silnikowego. Ostatecznie, gdy w zaworze EGR nagromadzi się bardzo dużo osadów, to staje się nieszczelny, a nawet następuje mechaniczna blokada klapy gaszącej (przepustnicy).

Ciągnik rolniczy_zawór EGR © 44tuning.pl
Tak wygląda nieczyszczony zawór EGR będący sercem układu recyrkulacji spalin © Tuning44.pl

Jak będziemy mieli pecha, to uwięzienie przepustnicy EGR nastąpi w jej położeniu otwartym. Wtedy spaliny będą kierowane do komór spalania nieustannie. W efekcie jednostka napędowa nie będzie pracowała poprawnie. Ociąganie się z naprawą będzie miało katastrofalne skutki dla całego silnika i w skrajnych przypadkach może nawet doprowadzić do jego zniszczenia. O problemie z zaworem EGR powinna informować kontrolka chek engine. Czy jednak zawsze się zapali?

Wystarczy systematyczne czyszczenie

Wiedząc jakie problemy niesie ze sobą blokada klapy gaszącej zaworu EGR, lepiej go systematycznie czyścić. Wymaga to poświęcenia kilku godzin – zależnie od jego umiejscowienia – ale warto. Najgorzej jak zawór jest nie ruszany od nowości, bo jest wtedy jak przyspawany i samo jego wyciągniecie graniczy często z cudem. Natomiast czyszczony systematycznie wymontujemy bezproblemowo.

Czy w końcu znajdzie się pierwszy producent traktorów, który wprowadzi do procedury serwisowej czyszczenie zaworu EGR? Może być to trudne, bo w branży samochodowej również nie czyszczą EGR-u, tylko go wymieniają na nowy.

Drukuj artykuł: print

Filmy @traktor24

Wszystkie >
Ciągnik autonomiczny AgXeed. Zobacz jak pracuje Zbiór kukurydzy na kiszonkę z czujnikiem HarvestLab 3000 Traktorowy majstersztyk ukryty w ciągniku Fendt 209 F Vario Profi+ Film z testu kombajnu Deutz-Fahr C6305 TS Wyjątkowy Ursus. Imponuje trakcją i mocą Test Steyr Absolut 6280 CVT Test przystawki Emmarol EMH 4. W słoneczniku i kukurydzy Kupił nowe opony Trelleborg i napełnił je cieczą McCormick X5.120 w teście redakcyjnym Fendt plus Samson równa się wydajne nawożenie pofermentem