Partner serwisu: Trelleborg_Wheels

Agrisem Zebra do siewu bezpośredniego zboża

Dodano: 27.04.2023
Cena sugerowana maszyny Agrisem Zebra w wersji 3-metrowej (zależnie od wyposażenia) wynosi 50-55 tys. euro netto © Traktor24
Cena sugerowana maszyny Agrisem Zebra w wersji 3-metrowej (zależnie od wyposażenia) wynosi 50-55 tys. euro netto © Traktor24

Francuska marka Agrisem wprowadza na nasz rynek maszynę do siewu bezpośredniego zbóż z jednoczesnym podsiewem nawozu. To agregat Zebra zawieszany na TUZ ciągnika o szerokości roboczej 3 m.

Zapotrzebowanie na moc maszyny 3-metrowej wynosi 200-240 KM. Niebawem pojawią się modele przyczepiane z podwoziem jezdnym. Dzięki temu apetyt na konie mechaniczne takiej Zebry spadnie do 160-180 KM. Ponadto z czasem mają być produkowane maszyny Agrisem Zebra przyczepiane o szerokościach roboczych wynoszących 6 i 8 m.

Zbiornik 1600 l

Czterorzędowy pneumatyczny siewnik punktowy za 70 tys. zł brutto

Na rynku znajdziemy wielu producentów pneumatycznych siewników punktowych, które pod względem technicznym są do siebie bardzo podobne. Wprawne oko od razu wychwyci, że różnią się detalami nie mającymi wpływu na jakość pracy. Naszą uwagę przyciągnął właśnie taki model siewnika punktowego – HMS 4F Pinadisc Jumbo. Jego importerem jest firma Lupus z Ciechanowa.
Czytaj dalej

Zebra to maszyna ze zbiornikiem dwukomorowym o pojemności 1600 l. Jest on podzielony na dwie części przeznaczone na nasiona i nawóz w proporcji 50/50. Oferowane są również skrzynie nasienno-nawozowe z przestrzenią większą o 0,6 m3 (2200 l).

12 cm – 

na taką szerokość w rzędzie wysiewane jest zboże maszyną Agrisem Zebra

Za dozowanie materiału pobranego ze skrzyni nasienno-nawozowej odpowiadają aparaty o napędzie elektrycznym. Natomiast sercem pneumatycznego systemu transportu nasion do redlic jest wentylator. Dzięki wytworzonemu przez niego ciśnieniu, granule nawozu i nasiona trafiają poprzez przewody i redlice do gleby.

Agrisem Zebra ma rozstaw co 45 cm a międzyrzędzia co 33 cm

Pierwszym elementem roboczym może być wał nożowy, który sprawdzi się np. podczas pracy na ściernisku po kukurydzy. Za nim pracują talerze rozcinające zamontowane w odległościach co 45 cm.

33 cm – 

to szerokość międzyrzędzi w zbożach wysiewanych maszyną Agrisem Zebra

Następnie za pomocą specjalistycznych redlic otoczonych po bokach dwoma talerzami, wysiewane są granule nawozu i nasiona. Pierwsze umieszczane są 5 cm poniżej łoża siewnego. Nasiona tuż przed dotarciem do gleby ulegają rozproszeniu na szerokość ok. 12 cm. W efekcie przy rozstawie 45 cm uzyskujemy rozstaw międzyrzędzi wynoszący ok. 33 cm. Ostatnim elementami roboczymi maszyny do siewu bezpośredniego Agrisem Zebra mogą być np. gumowe kółka dogniatające.

Docisk pneumatyczny

Zebra ma nietypowy system docisku elementów roboczych. Nie jest on oparty na powszechnie stosowanej hydraulice, ale na pneumatyce. Im większe ciśnienie w poduszkach powietrznych, tym silniejszy docisk znajdujący się pod nimi elementów roboczych maszyny.

Drukuj artykuł: print

Filmy @traktor24

Wszystkie >
Siewnik Lemken Solitair DT. Zobacz jak pracuje Test Steyr 4120 Multi. Zobacz jak pracuje Ciągnik autonomiczny AgXeed. Zobacz jak pracuje Zbiór kukurydzy na kiszonkę z czujnikiem HarvestLab 3000 Traktorowy majstersztyk ukryty w ciągniku Fendt 209 F Vario Profi+ Deutz-Fahr 5 Keyline. Zobacz jak pracuje Film z testu kombajnu Deutz-Fahr C6305 TS Wyjątkowy Ursus. Imponuje trakcją i mocą Test Steyr Absolut 6280 CVT Test przystawki Emmarol EMH 4. W słoneczniku i kukurydzy