Partner serwisu: Trelleborg_Wheels

Brak chętnych na zakup Ursusa

Dodano: 17.03.2024
Zaskakuje wielka maska, pod którą jest sporo wolnej przestrzeni. Po przeprojektowaniu osprzętu silnika, spokojnie mogłaby zostać obniżona o kilkanaście centymetrów, co poprawiłoby widoczność operatora na obszar tuż przed ciągnikiem © TRAKTOR24.pl
Póki co niestety nie udało się znaleźć chętnego na zakup Ursusa © TRAKTOR24

Z pewnością duża część polskich rolników ze sporą dawką optymizmu czekała na 14. marca, bowiem to wtedy syndyk miał dokonać rozstrzygnięcia konkursu ofert na sprzedaż przedsiębiorstwa Ursus S.A. Jak się jednak okazało, nie wpłynęła ani jedna oferta zakupu…

Inwestorzy z Indii, Turcji, a nawet zza naszej zachodniej granicy – w zakulisowych rozmowach często wskazywano kraj pochodzenia potencjalnego nabywcy Ursusa. Niestety żadna z tych plotek nie okazała się prawdziwa.

Wyjątkowy Ursus. Imponuje trakcją i mocą

Ursusowi produkującemu ciągniki w Lublinie wyszedł wyjątkowo udany traktor.  Ursus C-3150 to połączenie sprawdzonych i klasowych podzespołów (silnik Deutz, przekładnia ZF) z minimalistką wykończenia. Jesienią 2023 r. mieliśmy okazję ocenić go w ciężkiej pracy z 3-metrowym kultywatorem do głębokiej uprawy bezorkowej i siewnikiem.
Czytaj dalej

Cena odstraszyła inwestorów?

W tym miejscu należy wspomnieć, iż cena wywoławcza Ursusa S.A. została ustalona na kwotę 124 535 881,82 zł. Jak pokazują zatem obecne wydarzenia,  okazała się ona za wysoka, by móc w tej sprawie pozyskać inwestora i wskrzesić legendarnego, polskiego producenta.

124 535 881,82 zł 

– na taką kwotę została ustalona cena wywoławcza Ursusa S.A.

Teraz pozostaje nam jedynie czekać, jaki będzie kolejny krok syndyka. Należy się spodziewać rozpisania kolejnego konkursu ofert albo z obniżoną ceną, albo z całkowicie zmodyfikowaną ofertą sprzedaży.

Temat Ursusa rozgrzewa Polaków

Trudno się dziwić, że sprawa Ursusa wciąż tak bardzo interesuje polskich rolników. Maszyny tego producenta stały się przecież podstawą mechanizacji rolnictwa w kraju nad Wisłą.

Niestety jako Polacy mamy też nie do końca obiektywne spojrzenie na markę Ursus i jego renomę na rynkach zagranicznych. To, że jest on doskonale rozpoznawalny u nas, nie oznacza że podobnie rzecz wygląda na rynkach zewnętrznych. W związku z tym możemy też mieć wypaczone postrzeganie atrakcyjności inwestycji we wskrzeszenie tego producenta. W biznesie nie ma jednak miejsca na sentymenty, tutaj górę bierze chłodna kalkulacja, która niestety nie okazała się wystarczająco zachęcająca dla potencjalnych inwestorów.

Czy ewentualne obniżenie ceny może w tym wypadku coś zmienić? Ciężko stwierdzić, jednak my dyplomatycznie mówiąc pozostajemy umiarkowanymi optymistami.

Drukuj artykuł: print

Filmy @traktor24

Wszystkie >
Horsch Maestro 6 TX. Zobacz jak pracuje Deutz-Fahr 5 Keyline. Zobacz jak pracuje Siewnik Lemken Solitair DT. Zobacz jak pracuje Test Steyr 4120 Multi. Zobacz jak pracuje Ciągnik autonomiczny AgXeed. Zobacz jak pracuje Zbiór kukurydzy na kiszonkę z czujnikiem HarvestLab 3000 Traktorowy majstersztyk ukryty w ciągniku Fendt 209 F Vario Profi+ Film z testu kombajnu Deutz-Fahr C6305 TS Wyjątkowy Ursus. Imponuje trakcją i mocą Test Steyr Absolut 6280 CVT