Partner serwisu: Trelleborg_Wheels

Chemirol przejął firmę Unia i zapowiada walkę o europejskie podium

Dodano: 05.04.2023
Od 28 lutego 2023 r. właścicielem firmy Unia jest Chemirol. Przejęcie to nie pozostawia wątpliwości, że Grupa Kapitałowa Chemirol buduje w Polsce pozycję lidera w obszarze obsługi i doradztwa w rolnictwie © traktor24
Od 28 lutego 2023 r. właścicielem firmy Unia jest Chemirol. Przejęcie to nie pozostawia wątpliwości, że Grupa Kapitałowa Chemirol buduje w Polsce pozycję lidera w obszarze obsługi i doradztwa w rolnictwie © traktor24

Marka Unia konkurująca w Europie z największymi graczami o miano jednego z trzech najpopularniejszych producentów maszyn i urządzeń rolniczych agregowanych z ciągnikami? Czy ten ambitny plan nowego właściciela firmy Unia jest realny? Czas to zweryfikuje. Na razie wiemy na pewno, że Chemirol celuje bardzo wysoko.

Firma z siedzibą w Mogilnie w woj. kujawsko-pomorskim pierwszy krok w tym kierunku zrobiła 28 lutego 2023 r. przejmując 100% udziałów w firmie Unia.

Z tej krainy traktorów wyjechał 2-milionowy John Deere

W niemieckim Mannheim w 1921 r. powstał pierwszy ciągnik Lanz Bulldog. Po wyprodukowaniu ponad 200 tys. tych kultowych traktorów, w 1956 r. John Deere kupił ich fabrykę. Amerykański potentat potrzebował kolejnych 37 lat, aby wyprodukować w tym zakładzie ciągnik milionowy. Osiągnięcie drugiego miliona zajęło mu jeszcze mniej czasu, bo 30 lat. Jubileuszowy egzemplarz traktora wyróżnionego dwójką i sześcioma zerami, zjechał z linii produkcyjnej fabryki w Mannheim w marcu 2023 r.
Czytaj dalej

Unia z zastrzykiem 150-200 mln zł

– Grupa Kapitałowa Chemirol konsekwentnie wzbogaca swoje portfolio o kolejne obszary sektora Agro. Fuzja z Unią to logiczny krok, podyktowany uważną obserwacją rynku. Inwestując w sektor maszyn i urządzeń rolniczych wnosimy kapitał, dynamikę działania i otwartość na zmiany. Nie wykluczam dalszej ekspansji w obszarze rynku maszyn rolniczych w Polsce i za granicą, tak aby powstał silny podmiot będący istotnym graczem na międzynarodowym rynku. W pierwszym okresie współpracy przewiduję inwestycje na rozwój zakładów produkcyjnych Unii na poziomie 150-200 mln zł – informuje Leszek Boruch, prezes firmy Chemirol.

1882 – 

w tym roku w Grudziądzu rozpoczęła się historia firmy Unia


Dodajmy, że firma z Mogilna jest kręgosłupem Grupy Kapitałowej Chemirol, którą tworzą takie spółki jak: Innvigo, Napena, Flora i Agrolex. Przejęcie firmy Unia nie pozostawia wątpliwości, że Grupa Kapitałowa Chemirol buduje w Polsce pozycję lidera w obszarze obsługi i doradztwa w rolnictwie. Ma do temu kompetencje i pieniądze. W 2021 r. jej przychody wyniosły ok. 2,5 miliarda złotych.

Unia ma 4 fabryki

Polskim rolnikom firmy Unia przedstawiać nie trzeba. To jeden z naszych największych producentów maszyn rolniczych. Historia marki sięga roku 1882 i związana jest z fabryką w Grudziądzu. Obecnie zakład w tym mieście zajmuje powierzchnię 8 ha (2,5 ha hal) i zatrudnia 320 osób. Dzisiaj jednak nie tylko tam wytwarzane są maszyny i narzędzia marki Unia. Kolejna fabryka znajduje się w Brzegu i zajmuje 8,5 ha (3,5 ha hal). Pracuje w niej 330 osób. Trzeci zakład w Słupsku zajmuje powierzchnię 8 ha (2,5 ha hal) i zatrudnia 320 osób. Najmłodsza z fabryk firmy Unia mieści się w Kątach Wrocławskich na powierzchni aż 18 ha (8,2 ha hal). Zakład ten zatrudnia 140 osób. W trzech pierwszych fabrykach produkowane są maszyny uprawowe, siewniki, rozsiewacze nawozów, rozrzutniki, maszyny do ziemniaków i opryskiwacze. Natomiast w czwartej wytwarzane są podzespoły silosów, suszarni i powstające z ich połączenia instalacje do przechowywania ziarna.

Maszyny firmy Unia nadal będą łatwo rozpoznawalne. Logo i barwy mają bowiem zostać zachowane © Unia
Maszyny firmy Unia nadal będą łatwo rozpoznawalne. Logo i barwy mają bowiem zostać zachowane © Unia

Unia w trójce największych producentów

Unia ma znaczący wkład w rozwój polskiego rolnictwa i od lat wyznacza trendy w budowie maszyn i urządzeń rolniczych. Można śmiało powiedzieć, że każdy rolnik w Polsce zna lub stosował maszyny z Unii. Dziś przyszedł czas na nowy etap historii firmy. Dołączenie do Grupy Kapitałowej Chemirol to szansa na rozwój. W planach strategicznych mamy jasno zapisany cel: obecność w pierwszej trójce producentów maszyn i urządzeń rolniczych w Europie. Kolejnym krokiem będzie wzmocnienie pozycji na rynkach pozaeuropejskich. Ze wsparciem Chemirolu mamy szanse przekuć plany na rzeczywistość – podkreśla Michał Lange, nowy prezes firmy Unia.

Drukuj artykuł: print

Filmy @traktor24

Wszystkie >
Test Steyr 4120 Multi. Zobacz jak pracuje Ciągnik autonomiczny AgXeed. Zobacz jak pracuje Zbiór kukurydzy na kiszonkę z czujnikiem HarvestLab 3000 Traktorowy majstersztyk ukryty w ciągniku Fendt 209 F Vario Profi+ Film z testu kombajnu Deutz-Fahr C6305 TS Siewnik Lemken Solitair DT. Zobacz jak pracuje Wyjątkowy Ursus. Imponuje trakcją i mocą Test Steyr Absolut 6280 CVT Test przystawki Emmarol EMH 4. W słoneczniku i kukurydzy Kupił nowe opony Trelleborg i napełnił je cieczą