Partner serwisu: Trelleborg_Wheels

Chemirol przejął firmę Unia i zapowiada walkę o europejskie podium

Dodano: 05.04.2023
Od 28 lutego 2023 r. właścicielem firmy Unia jest Chemirol. Przejęcie to nie pozostawia wątpliwości, że Grupa Kapitałowa Chemirol buduje w Polsce pozycję lidera w obszarze obsługi i doradztwa w rolnictwie © traktor24
Od 28 lutego 2023 r. właścicielem firmy Unia jest Chemirol. Przejęcie to nie pozostawia wątpliwości, że Grupa Kapitałowa Chemirol buduje w Polsce pozycję lidera w obszarze obsługi i doradztwa w rolnictwie © traktor24

Marka Unia konkurująca w Europie z największymi graczami o miano jednego z trzech najpopularniejszych producentów maszyn i urządzeń rolniczych agregowanych z ciągnikami? Czy ten ambitny plan nowego właściciela firmy Unia jest realny? Czas to zweryfikuje. Na razie wiemy na pewno, że Chemirol celuje bardzo wysoko.

Firma z siedzibą w Mogilnie w woj. kujawsko-pomorskim pierwszy krok w tym kierunku zrobiła 28 lutego 2023 r. przejmując 100% udziałów w firmie Unia.

Z tej krainy traktorów wyjechał 2-milionowy John Deere

W niemieckim Mannheim w 1921 r. powstał pierwszy ciągnik Lanz Bulldog. Po wyprodukowaniu ponad 200 tys. tych kultowych traktorów, w 1956 r. John Deere kupił ich fabrykę. Amerykański potentat potrzebował kolejnych 37 lat, aby wyprodukować w tym zakładzie ciągnik milionowy. Osiągnięcie drugiego miliona zajęło mu jeszcze mniej czasu, bo 30 lat. Jubileuszowy egzemplarz traktora wyróżnionego dwójką i sześcioma zerami, zjechał z linii produkcyjnej fabryki w Mannheim w marcu 2023 r.
Czytaj dalej

Unia z zastrzykiem 150-200 mln zł

– Grupa Kapitałowa Chemirol konsekwentnie wzbogaca swoje portfolio o kolejne obszary sektora Agro. Fuzja z Unią to logiczny krok, podyktowany uważną obserwacją rynku. Inwestując w sektor maszyn i urządzeń rolniczych wnosimy kapitał, dynamikę działania i otwartość na zmiany. Nie wykluczam dalszej ekspansji w obszarze rynku maszyn rolniczych w Polsce i za granicą, tak aby powstał silny podmiot będący istotnym graczem na międzynarodowym rynku. W pierwszym okresie współpracy przewiduję inwestycje na rozwój zakładów produkcyjnych Unii na poziomie 150-200 mln zł – informuje Leszek Boruch, prezes firmy Chemirol.

1882 – 

w tym roku w Grudziądzu rozpoczęła się historia firmy Unia


Dodajmy, że firma z Mogilna jest kręgosłupem Grupy Kapitałowej Chemirol, którą tworzą takie spółki jak: Innvigo, Napena, Flora i Agrolex. Przejęcie firmy Unia nie pozostawia wątpliwości, że Grupa Kapitałowa Chemirol buduje w Polsce pozycję lidera w obszarze obsługi i doradztwa w rolnictwie. Ma do temu kompetencje i pieniądze. W 2021 r. jej przychody wyniosły ok. 2,5 miliarda złotych.

Unia ma 4 fabryki

Polskim rolnikom firmy Unia przedstawiać nie trzeba. To jeden z naszych największych producentów maszyn rolniczych. Historia marki sięga roku 1882 i związana jest z fabryką w Grudziądzu. Obecnie zakład w tym mieście zajmuje powierzchnię 8 ha (2,5 ha hal) i zatrudnia 320 osób. Dzisiaj jednak nie tylko tam wytwarzane są maszyny i narzędzia marki Unia. Kolejna fabryka znajduje się w Brzegu i zajmuje 8,5 ha (3,5 ha hal). Pracuje w niej 330 osób. Trzeci zakład w Słupsku zajmuje powierzchnię 8 ha (2,5 ha hal) i zatrudnia 320 osób. Najmłodsza z fabryk firmy Unia mieści się w Kątach Wrocławskich na powierzchni aż 18 ha (8,2 ha hal). Zakład ten zatrudnia 140 osób. W trzech pierwszych fabrykach produkowane są maszyny uprawowe, siewniki, rozsiewacze nawozów, rozrzutniki, maszyny do ziemniaków i opryskiwacze. Natomiast w czwartej wytwarzane są podzespoły silosów, suszarni i powstające z ich połączenia instalacje do przechowywania ziarna.

Maszyny firmy Unia nadal będą łatwo rozpoznawalne. Logo i barwy mają bowiem zostać zachowane © Unia
Maszyny firmy Unia nadal będą łatwo rozpoznawalne. Logo i barwy mają bowiem zostać zachowane © Unia

Unia w trójce największych producentów

Unia ma znaczący wkład w rozwój polskiego rolnictwa i od lat wyznacza trendy w budowie maszyn i urządzeń rolniczych. Można śmiało powiedzieć, że każdy rolnik w Polsce zna lub stosował maszyny z Unii. Dziś przyszedł czas na nowy etap historii firmy. Dołączenie do Grupy Kapitałowej Chemirol to szansa na rozwój. W planach strategicznych mamy jasno zapisany cel: obecność w pierwszej trójce producentów maszyn i urządzeń rolniczych w Europie. Kolejnym krokiem będzie wzmocnienie pozycji na rynkach pozaeuropejskich. Ze wsparciem Chemirolu mamy szanse przekuć plany na rzeczywistość – podkreśla Michał Lange, nowy prezes firmy Unia.

Drukuj artykuł: print

Filmy @traktor24

Wszystkie >
Mzuri Pro-Til 4Tx – zobacz jak pracuje Horsch Maestro 6 TX. Zobacz jak pracuje Deutz-Fahr 5 Keyline. Zobacz jak pracuje Siewnik Lemken Solitair DT. Zobacz jak pracuje Test Steyr 4120 Multi. Zobacz jak pracuje Pielnik międzyrzędowy APV. Zobacz jak pracuje Kultywator Pöttinger Terria 5040. Zobacz jak pracuje Valtra T175e Mint Green okiem kobiety, czyli nietypowe spojrzenie na ciągnik w teście długodystansowym Ciągnik autonomiczny AgXeed. Zobacz jak pracuje Zbiór kukurydzy na kiszonkę z czujnikiem HarvestLab 3000