Partner serwisu: Trelleborg_Wheels

Ciągniki autonomiczne AgXeed w Polsce. Co potrafią te 156-konne roboty polowe?

Dodano: 14.08.2023
Długość ciągnika autonomicznego Agbot 5.115 T2 wynosi 2695 mm (bez ramion TUZ-ów), a wysokość 180 cm (do końca lidaru) © AgXeed
Długość ciągnika autonomicznego Agbot 5.115 T2 wynosi 2695 mm (bez ramion TUZ-ów), a wysokość 180 cm (do końca lidaru) © AgXeed

 

To się dzieje na naszych oczach. Jeszcze wczoraj informacje o traktorach-robotach były traktowane jak pieśń przyszłości, a dzisiaj można je po prostu kupić. Przykładem są ciągniki autonomiczne AgXeed, których dystrybutorem w naszym kraju jest firma Agrihandler.

Ile kosztuje roboczogodzina w autoryzowanych serwisach?

Nowoczesne ciągniki wymagają rzetelnego i profesjonalnego serwisu, a taką jakość usług powinniśmy otrzymać w autoryzowanych warsztatach. Sprawdźmy więc, ile należy zapłacić za godzinę pracy serwisu u poszczególnych dealerów.
Czytaj dalej

Agrihandler na Agro Show 2023 zaprezentuje ciągnik autonomiczny AgXeed Agbot 5.115 T2. To traktor o mocy 156 KM na dwóch gąsienicach o szerokości 762 mm każda. Nie jest to więc niewielki pojazd poletkowy, ale konkretny ciągnik gotowy do wykonywania standardowych prac polowych. Jego masa własna wynosi 7,8 t.

Uwolnić glebę od ciężkich ciągników

AgXeed to holenderski start-up założony w 2018 r. – Jego misją od początku było uwolnienie rolników od czynności, które mogłaby wykonywać za nich maszyna. Co więcej, firma ta pragnie również „uwolnić” glebę od ciężkich ciągników, które nieustannie zwiększają swoją masę – czytamy w komunikacie prasowym.

W 2019 r. gotowy był już pierwszy prototyp pojazdu bez kabiny. Obecnie dostępne są trzy modele ciągników autonomicznych produkowanych przez firmę AgXeed dla rolnictwa.

Silnik diesla i elektryczny układ napędowy

W ciągniku Agbot 5.115 T2 podstawowym źródłem mocy jest 4-cylindrowy silnik diesla marki Deutz. Napęd traktora jest jednak elektryczny, co uprościło konstrukcję i pozwala uzyskiwać płynną zmianę prędkości jazdy w zakresie 0-13,5 km/h. Nawet opcjonalny WOM ma napęd elektryczny.

0-13,5 km/h – 

w tym zakresie prędkości uzyskiwanej z napędu elektrycznego, porusza się ciągnik autonomiczny Agbot 5.115 T2.

Agbot 5.115 T2 został przygotowany do długotrwałej pracy, bo zbiornik oleju napędowego ma pojemność aż 350 l. Pompa hydrauliczna ma wydatek do 85 l/min przy ciśnieniu 210 bar. Tylny TUZ ma udźwig maksymalny 8 t, a przedni 3 t.

Obniżyli ciśnienie i pług zaczął orać głębiej. Jak to się stało?

Orka jest synonimem ciężkiej pracy i wyniki jakichkolwiek porównań prowadzonych podczas jej wykonywania są wysoce miarodajne. Dlatego profesjonaliści od opon rolniczych z firmy Grasdorf, do sprawdzenia wpływu ciśnienia w kołach oraz balastowania ciągnika na zużycie paliwa, wybrali właśnie ten zabieg uprawowy. Podczas testu, po spuszczeniu powietrza z kół traktora, doszło do samoistnej zmiany głębokości orki.
Czytaj dalej

Z tak dobrymi parametrami ciągnik ten może pracować z klasycznymi maszynami i narzędziami rolniczymi. Nie trzeba budować dla niego specjalnego sprzętu, choć czasami potrzebne są drobne przeróbki.

Modele 3- i 4-kołowe

Firma AgXeed produkuje jeszcze ciągniki autonomiczne o mocy 75 KM. To Agbot 2.055 W3 przeznaczony do prac w sadach oraz uprawach ogrodniczych. Ten pojazd 3-kołowy zbudowano tak, aby zapewnić równomierne rozłożenie nacisku na podłoże.

Kolejnym modelem autonomicznego traktora 75-konnego jest 4-kołowy Agbot 2.055 W4. To po prostu słabszy odpowiednik kołowy, ciągnika gąsienicowego tego producenta.

Bezpieczeństwo na miejscu pierwszym

Wszystkie ciągniki autonomiczne serii Agbot wyposażone są w zaawansowane systemy bezpieczeństwa. Obejmują one wykrywanie przeszkód oparte na czujniku Lidar, czujniki ultradźwiękowe i radarowe zintegrowane w zderzaku bezpieczeństwa, dźwiękowy alarm ostrzegawczy i przyciski zatrzymania awaryjnego umieszczone wokół traktora.

Drukuj artykuł: print

Filmy @traktor24

Wszystkie >
Kalkulator Manitou TCO wylicza koszty użytkowania maszyn Instruktaż nawigacji ciągnika do pracy z kosiarkami Mzuri Pro-Til 4Tx – zobacz jak pracuje Horsch Maestro 6 TX. Zobacz jak pracuje Deutz-Fahr 5 Keyline. Zobacz jak pracuje Claas Trion 530 po 2 sezonach na 200 ha Pielnik międzyrzędowy APV. Zobacz jak pracuje Kultywator Pöttinger Terria 5040. Zobacz jak pracuje Valtra T175e Mint Green okiem kobiety, czyli nietypowe spojrzenie na ciągnik w teście długodystansowym Siewnik Lemken Solitair DT. Zobacz jak pracuje