Partner serwisu: Trelleborg_Wheels

Co nowego w kombajnach zbożowych Massey Ferguson?

Dodano: 08.01.2024
Co od sezonu 2024 zmieniło się w kombajnach Massey Ferguson? fot. mat. prasowe
Co od sezonu 2024 zmieniło się w kombajnach Massey Ferguson? fot. mat. prasowe

Massey Ferguson na sezon 2024 przygotował kilka nowych funkcji i opcji, mających zwiększyć wydajność i efektywność zbioru w kombajnach zbożowych. Co konkretnie się zmieniło?

Producent przygotował pewne zmiany we wszystkich swoich modelach kombajnów począwszy od MF Activa, MF Activa S, poprzez MF Beta, a skończywszy na serii Ideal.

Wsparcie na rolnictwo 4.0. Ile wniosków wpłynęło do ARiMR?

Nabór wniosków na wsparcie w zakresie rolnictwa 4.0 cieszył się na tyle dużym zainteresowaniem rolników, że został przedwcześnie zakończony po zaledwie trzech dobach. Postanowiliśmy zapytać ARiMR, ile wniosków w ramach tego działania złożyli rolnicy.
Czytaj dalej

Co zmieniło się w kombajnach Massey Ferguson?

Kombajny MF Activa, MF Activa S i MF Beta są teraz dostępne z większą liczbą fabrycznie montowanych opcji, w tym z poprzecznym kopiowaniem zespołu żniwnego AutoTilt, sprężarką powietrza i zestawem kamer. Istnieje również szerszy wybór opon dostosowanych do wszystkich gleb i sytuacji.

476 KM – 

taką mocą maksymalną może pochwalić się 7-cylindrowa jednostka napędowa o pojemności 9,81 l montowana w kombajnach Massey Ferguson Ideal.

Mocniejszy silnik na pokładzie

Massey Ferguson Ideal 7 korzysta teraz z nowego, 7-cylindrowego silnika AGCO o pojemności 9,81 litra. Moc znamionowa 430 KM jest o 38 KM wyższa niż w poprzednim modelu, a jego maksymalna moc 476 KM to o 25 KM więcej niż wcześniej.

Zmiany zastosowane w kombajnach Massey Ferguson mają m.in. podnieść ich wydajność zbioru fot. mat. prasowe
Zmiany zastosowane w kombajnach Massey Ferguson mają m.in. podnieść ich wydajność zbioru fot. mat. prasowe

Uproszczona konstrukcja umożliwia nowemu silnikowi spełnienie surowych przepisów dotyczących emisji spalin Stage V przy użyciu jednej turbosprężarki i bez konieczności stosowania zaworu recyrkulacji spalin (EGR). Zdaniem producenta znacznie zwiększa to niezawodność przy jednoczesnym zmniejszeniu kosztów konserwacji i eksploatacji.

Co nowego w kombajnach Massey Ferguson Ideal?

Wszystkie modele kombajnów Massey Ferguson Ideal będą od teraz oferowane z nowym systemem odsysania pyłu z przenośnika pochyłego. Wykorzystuje on napędzany hydraulicznie wentylator do zbierania pyłu z podajnika i wyrzucania go na prawą stronę. To rozwiązanie ma poprawić widoczność w suchych i zapylonych warunkach.

Sterowana za pomocą dźwigni wielofunkcyjnej końcówka ma płynną regulację w zakresie ruchu 40 stopni fot. mat. prasowe
Sterowana za pomocą dźwigni wielofunkcyjnej końcówka ma płynną regulację w zakresie ruchu 40 stopni fot. mat. prasowe

Co więcej, system MF AutoTurn pozwalający automatycznie kierować kombajn na następną linię przejazdu jest teraz dostępny z opcją obsługi funkcji zarządzania na uwrociach. W praktyce gdy kombajn zbliży się do uwrocia, zautomatyzowany system uruchomi całą procedurę bez interwencji operatora. Kombajnista nie będzie musiał zatem m.in. własnoręcznie podnosić hederu, zmieniać położenia nagarniacza, kierować się do następnej linii przejazdu, czy opuszczać heder do pozycji cięcia.

Ciąg dalszy nowości w kombajnach Massey Ferguson

Nowa opcja regulowanej końcówki ślimaka wyładowczego poprawia dokładność podczas rozładunku w ruchu. Sterowana za pomocą dźwigni wielofunkcyjnej końcówka ma płynną regulację w zakresie ruchu 40°. Dostępna zarówno w wersji Streamer 140, jak i Streamer 210, regulacja umożliwia ustawienie ciągnika i przyczepy dokładnie nad sąsiednim pokosem.

System MF AutoTurn jest od teraz dostępny z opcją obsługi zarządzania na uwrociach fot. mat. prasowe
System MF AutoTurn jest od teraz dostępny z opcją obsługi zarządzania na uwrociach fot. mat. prasowe

Wszystkie kombajny Massey Ferguson Ideal mogą być teraz wyposażone w fabrycznie zamontowane noże rozdrabniacza o zwiększonej wytrzymałości. Specjalna obróbka węglowa przedłuża ich ostrość i żywotność, co skraca przestoje i koszty eksploatacji. Nadaje się do użytku z rozdrabniaczami słomy BaseCut lub ShortCut.

Wśród innych nowych opcji dla kombajnów Massey Ferguson Ideal znajduje się też zestaw do wyładunku nasion trawy, który wykorzystuje długie palce do mieszania ziarna w zbiorniku w celu poprawy przepływu materiału. Dostępne są również nowe zestawy do konwersji upraw, które zawierają klepiska do zmiany z małych na duże ziarna lub odwrotnie.

Drukuj artykuł: print

Filmy @traktor24

Wszystkie >
Siewnik Lemken Solitair DT. Zobacz jak pracuje Test Steyr 4120 Multi. Zobacz jak pracuje Ciągnik autonomiczny AgXeed. Zobacz jak pracuje Zbiór kukurydzy na kiszonkę z czujnikiem HarvestLab 3000 Traktorowy majstersztyk ukryty w ciągniku Fendt 209 F Vario Profi+ Deutz-Fahr 5 Keyline. Zobacz jak pracuje Film z testu kombajnu Deutz-Fahr C6305 TS Wyjątkowy Ursus. Imponuje trakcją i mocą Test Steyr Absolut 6280 CVT Test przystawki Emmarol EMH 4. W słoneczniku i kukurydzy