Partner serwisu: Trelleborg_Wheels

Jak zebrać prawie 40 t/ha ziarna kukurydzy? To możliwe, choć nie takie proste

Dodano: 17.12.2023

W tym sezonie został pobity rekord świata w plonie kukurydzy ziarnowej. Rolnikowi z USA udało się zebrać aż 39,15 t /ha. Co wiemy o technologii uprawy rekordowej kukurydzy? Jakie zastosowano nawożenie?

Wsparcie na rolnictwo 4.0. Ile wniosków wpłynęło do ARiMR?

Nabór wniosków na wsparcie w zakresie rolnictwa 4.0 cieszył się na tyle dużym zainteresowaniem rolników, że został przedwcześnie zakończony po zaledwie trzech dobach. Postanowiliśmy zapytać ARiMR, ile wniosków w ramach tego działania złożyli rolnicy.
Czytaj dalej

Rekord został ustanowiony w stanie Wirginia, a więc na wschodnim wybrzeżu USA. Jego autorem jest David Hula, rolnik który już nie pierwszy raz bije światowe rekordy w uprawie kukurydzy.

Oszałamiający plon kukurydzy

Podróżując po Polsce i słuchając opowieści rolników na temat osiąganych plonów kukurydzy często padają ilości 15, a nawet ponad 17 t/ha ziarna przy wilgotności poniżej 30 proc. Najczęściej wówczas gospodarze zaznaczają, iż taki plon jest w dużym stopniu efektem sprzyjających warunków atmosferycznych.

642 kg/ha – 

tyle azotu w czystym składniku zostało zastosowane do wyprodukowania rekordowego plonu kukurydzy.

Jak się jednak okazuje, wartości, które robią wrażenie w Polsce, nijak się mają do światowego rekordu zbioru kukurydzy ziarnowej. Choć tutaj należy wspomnieć, że z naszej perspektywy również nakłady robią ogromne wrażenie.

Rekordowe zbiory kukurydzy

Rolnik na omawianej plantacji zdecydował się na wysiew 120 tys. nasiona na hektar w rozstawie rzędów co 75 cm. W tym wypadku Dave Hula postawił na odmianę Pioneer P14830VYHR. Siew przeprowadzono 5 maja w technologii strip-till agregatem amerykańskiego producenta SoilWarrior.

Kukurydza rekord fot. SoilWarrior_YouTube
Siew przeprowadzony był w technologii strip-till przy wykorzystaniu agregatu SoilWarrior fot. SoilWarrior/YouTube

Jeśli chodzi o nawożenie, to łącznie zastosowano ok. 642 kg/ha azotu, 538 kg/ha potasu, 175 kg/ha fosforu, prawie 90 kg/ha siarki oraz 13,5 kg/ha boru. Jak zatem widać, rekordowe plony wymagają równolegle druzgocących wręcz dawek nawozowych.

Ze względu na to, iż ten sezon w Wirginii był zdecydowanie suchszy niż przeciętnie, to rolnik zdecydował się na dodatkowe nawadnianie plantacji, co pozwoliło poniekąd uniezależnić się od kapryśnej aury pogodowej.

Kukurydza rekord David Hula fot. SoilWarrior_YouTube
David Hula zebrał w tym sezonie rekordowy plon kukurydzy ziarnowej wynoszący 39,15 t/ha fot. SoilWarrior/YouTube

Pora na zbiory

Do zbioru wykorzystany został kombajn John Deere S770, który zazwyczaj przy zbiorze kukurydzy pracuje z prędkością roboczą  od 6,4 do 8,5 km/h. Jednak przy zbiorze plantacji, która ma szansę pobić rekord plonu każda kolba i każde ziarno ma znaczenie, dlatego też rolnik zdecydował się zmniejszyć prędkość roboczą do pułapu od 2,4 do 3,2 km/h by w jak największym stopniu ograniczyć straty.

Finalnie okazało się, że David Hula zebrał 39,15 t/ha kukurydzy o wilgotności od 22 do 25 proc. Trzeba przyznać, iż takie rezultaty z naszego punktu widzenia wydają się wręcz oderwane od rzeczywistości.

Drukuj artykuł: print

Filmy @traktor24

Wszystkie >
Horsch Maestro 6 TX. Zobacz jak pracuje Deutz-Fahr 5 Keyline. Zobacz jak pracuje Siewnik Lemken Solitair DT. Zobacz jak pracuje Test Steyr 4120 Multi. Zobacz jak pracuje Ciągnik autonomiczny AgXeed. Zobacz jak pracuje Zbiór kukurydzy na kiszonkę z czujnikiem HarvestLab 3000 Traktorowy majstersztyk ukryty w ciągniku Fendt 209 F Vario Profi+ Film z testu kombajnu Deutz-Fahr C6305 TS Wyjątkowy Ursus. Imponuje trakcją i mocą Test Steyr Absolut 6280 CVT