Partner serwisu: Trelleborg_Wheels

Kosiarki bijakowe SaMASZ PIKO i IBIS

Dodano: 28.05.2024
Pozostawienie rozdrobnionej roślinności pozwala z czasem dzięki jej rozkładowi wzbogacić glebę w składniki pokarmowe. SaMASZ PIKO spełnia te zadania z nawiązką. SaMASZ do takiej pracy proponuje kosiarki PIKO fot. materiały prasowe
Pozostawienie rozdrobnionej roślinności pozwala z czasem dzięki jej rozkładowi wzbogacić glebę w składniki pokarmowe. SaMASZ do takiej pracy proponuje kosiarki bijakowe PIKO fot. materiały prasowe

Niewielkie kosiarki bijakowe SaMASZ pozwalają sprawnie zapanować nad niską roślinnością na terenach miejskich oraz porastającą pobocza dróg, rowów. Rozdrobniona masa może pozostawać za maszyną lub trafiać do jej kosza. Do pierwszej strategii prac SaMASZ proponuje kosiarki PIKO, a do drugiej IBIS.

Deutz-Fahr 5 Keyline. Zobacz jak pracuje

Marce Deutz-Fahr takiego traktora brakowało. Wpisuje się on pomiędzy serie 5 i 5D Keyline łącząc zalety tych ciągników, ale co ważne jest mu bliżej do serii bogatszej. Na nasz test trafił model Deutz-Fahr 5095 Keyline o masie wysyłkowej 4 ton, z silnikiem 4-cylindrowym, rewersem elektrohydraulicznym, przekładnią z biegiem Powershift i obszerną kabiną 4-słupkową. Tak wyposażony traktor ma dobrą cenę, co ostatecznie może zadecydować o jego wyborze.
Czytaj dalej

Pozostawienie rozdrobnionej roślinności pozwala z czasem dzięki jej rozkładowi wzbogacić glebę w składniki pokarmowe. Na przebieg mineralizacji wpływa stopień rozdrobnienia masy roślinnej i równomierność jej rozrzucenia na koszonym terenie. Kosiarka bijakowa SaMASZ PIKO spełnia te zadania z nawiązką.

Kosiarki SaMASZ PIKO

Maszyny te dostępne są w trzech szerokościach roboczych wynoszących: 1 / 1,3 / 1,5 m. Dodatkowo w każdym z modeli można wybrać wersję z zaczepem przesuwnym, który za pomocą siłownika hydraulicznego pozwala zwiększyć zasięg na stronę lewą lub prawą o 32 cm. Trzeba jednak pamiętać, aby czynność tą wykonywać po wcześniejszym zatrzymaniu WOM ciągnika oraz wyhamowaniu bijakowego wału roboczego.

32 cm – 

o tyle za pomocą hydrauliki ciągnika można przesunąć na stronę lewą lub prawą kosiarkę SaMASZ PIKO

Kosiarki SaMASZ PIKO mają niewielkie masy (194-258 kg) i bardzo niskie zapotrzebowanie na moc ciągnika. Dla maszyny o szerokości roboczej wynoszącej jeden metr (PIKO 100), to zaledwie 20 KM. Kosiarka PIKO 150 (1,5 m szerokości roboczej) może pracować z ciągnikiem o mocy od 35 KM. Maszyna zagregowana z traktorem otrzymuje napęd od jego WOM, który ustawiony jest na 540 obr./min. W przypadku planowanego użytkowania kosiarki na przodzie ciągnika z WOM 1000 obr./min., należy zakupić zestaw dedykowany do takiej pracy. Układ napędowy maszyny składa się z przekładni kątowej ze sprzęgłem kierunkowym, wbudowanego wału przegubowo-teleskopowego oraz przekładni 3-pasowej z automatycznym napinaniem.

Ustawienie wysokości roboczej kosiarki SaMASZ PIKO odbywa się poprzez zmianę położenia jej wału kopiującego fot. materiały prasowe
Ustawienie wysokości roboczej kosiarki SaMASZ PIKO odbywa się poprzez zmianę położenia jej wału kopiującego fot. materiały prasowe

Sercem kompaktowego mulczera jest wał o średnicy 108 mm osadzony w dwurzędowych łożyskach baryłkowych. Liczba bijaków zamontowanych w podwójnej spirali wynosi: 26 (PIKO 100), 34 (PIKO 130) i 40 (PIKO 150). Największe elementy robocze pozwalają rozdrabniać gałęzie o średnicy do 20 mm. Płaszcz kosiarki wykonany jest z wytrzymałej stali odpornej na ścieranie.

108 mm – 

to średnica wału z bijakami w kosiarce SaMASZ PIKO i IBIS.

Ustawienie wysokości roboczej kosiarki SaMASZ PIKO odbywa się poprzez zmianę położenia jej wału kopiującego. Dokonuje się jej przekładając śruby w wybrane otwory. Warto pamiętać, aby maszyna nie pracowała oparta na bocznych płozach ślizgowych. Ich zadaniem jest chwilowe podparcie kosiarki na nierównościach terenu. Bardzo ważne jest zwracanie uwagi na pracę wału bijakowego. W przypadku zauważenia jego wibracji należy sprawdzić stan noży. Jeżeli jakiegoś brakuje lub jest uszkodzony, zaleca się jak najszybszą wymianę bijaka na nowy.

Do pracy na terenach zielonych wymagających szczególnej pielęgnacji SaMASZ proponuje kosiarki z koszem serii IBIS o pojemności 0,9 metra sześciennego fot. materiały prasowe
Do pracy na terenach zielonych wymagających szczególnej pielęgnacji SaMASZ proponuje kosiarki bijakowe z koszem serii IBIS o pojemności 0,9 metra sześciennego fot. materiały prasowe

Kosiarki SaMASZ IBIS

Do pracy na terenach zielonych wymagających szczególnej pielęgnacji SaMASZ proponuje kosiarki z koszem o pojemności 0,9 m3. Pozwala on gromadzić rozdrobnioną roślinność w czasie pracy maszyny i wyładować w dowolnym miejscu lub nawet bezpośrednio na przyczepę. Z technicznego punktu widzenia kosiarka SaMASZ IBIS to klasyczny mulczer wzbogacony o wspomniany zbiornik.

Maszyny pracujące na placach w parkach, boiskach piłkarskich lub polach golfowych nie powinny być ciężkie. Dlatego kosiarka bijakowa SaMASZ IBIS 150 jest lekka. Model ten o szerokości roboczej wynoszącej 1,5 m ma masę 420 lub 500 kg. Maszyną cięższą jest wersja z oznaczeniem UP, czyli unoszonym hydraulicznie jednocześnie do góry i do tyłu koszem. Jego wykonanie z tworzywa sztucznego spowodowało jednak, że kilogramów nie przybyło dużo. Maksymalna wysokość wyładowcza wynosi 2 m. Pozwala to opróżniać zbiornik bezpośrednio na przyczepę.

IBIS 125 – 

to nowy model kosiarki SaMASZ  z koszem o szerokości roboczej 1,25 m. Pierwsze maszyny mają być wyposażone w kosz stalowy o takiej samej pojemności jak w kosiarce IBIS 150 (0,9 m3).

W kosiarce bijakowej SaMASZ IBIS, mulczer jest konstrukcją bliźniaczą z kosiarką SaMASZ PIKO. W maszynie z koszem, liczba noży zamontowanych w podwójnej spirali wynosi jednak więcej. W PIKO 150 jest ich 40, a w IBIS 150 o dziesięć więcej, czyli 50. Największe elementy robocze pozwalają rozdrabniać gałęzie o średnicy do 35 mm. Kosiarka SaMASZ IBIS posiada przednie koła kopiujące. Ich zadaniem jest zwiększenie jakości kopiowania terenu. Dostępna jest także bezstopniowa regulacja wysokości koszenia. Pozwala to precyzyjnie ustawić ten kluczowy parametr roboczy każdej kosiarki.

Drukuj artykuł: print

Filmy @traktor24

Wszystkie >
Mzuri Pro-Til 4Tx – zobacz jak pracuje Horsch Maestro 6 TX. Zobacz jak pracuje Deutz-Fahr 5 Keyline. Zobacz jak pracuje Siewnik Lemken Solitair DT. Zobacz jak pracuje Test Steyr 4120 Multi. Zobacz jak pracuje Pielnik międzyrzędowy APV. Zobacz jak pracuje Kultywator Pöttinger Terria 5040. Zobacz jak pracuje Valtra T175e Mint Green okiem kobiety, czyli nietypowe spojrzenie na ciągnik w teście długodystansowym Ciągnik autonomiczny AgXeed. Zobacz jak pracuje Zbiór kukurydzy na kiszonkę z czujnikiem HarvestLab 3000