Partner serwisu: Trelleborg_Wheels

Mają 700 ha gruntów i aż 30 ciągników marki Fendt!

Dodano: 01.10.2023
Fendt 718 jest wykorzystywany m.in. do odbioru buraków cukrowych od kombajnu fot. Tomasz Kuchta
Fendt 718 jest wykorzystywany m.in. do odbioru buraków cukrowych od kombajnu fot. Tomasz Kuchta

Kilka ciągników tej samej marki w jednym gospodarstwie może robić wrażenie. Co dopiero, gdy jest ich aż 30?! Właśnie taką flotą traktorów marki Fendt dysponuje dzisiaj opisywany rolnik. Dlaczego postawił akurat na Fendta?

Rolnicza stacja pogody pomaga więcej niż się wydaje

W CGFP Wojnowo każda decyzja o wykonaniu pracy polowej waży dużo. Powodem jest skala produkcji rolnej prowadzona na powierzchni ok. 5000 ha gruntów uprawnych. Okazuje się, że nowoczesna rolnicza stacja pogody wspierana sztuczną inteligencją pomaga szefostwu tego dużego przedsiębiorstwa zarządzać zadaniami od uprawy, poprzez siew i ochronę roślin na zbiorach kończąc. Bardziej niż mogłoby się wydawać.
Czytaj dalej

Takie stado ciągników nawet w 700-hektarowym gospodarstwie może się wydawać głupotą. Jednak nic bardziej mylnego, gospodarz bowiem oprócz prowadzenia gospodarstwa prowadzi kilka innych biznesów, gdzie ważną rolę odgrywają traktory Fendt.

Wizytówka gospodarstwa

700-hektarowe gospodarstwo prowadzone jest przez braci Karola i Mirosława Gieradów w województwie świętokrzyskim oraz podkarpackim. Posiadane grunty w przeważającej większości charakteryzują się 2 i 3 klasą bonitacyjną.

Warto w tym miejscu wspomnieć, iż historia gospodarstwa sięga lat ’70-tych, kiedy to rodzice dzisiejszych gospodarzy zaczynali od areału zaledwie kilku hektarów.

5-5,5 t/ha rzepaku oraz 9-11 t/ha pszenicy – 

takie plony udaje się zbierać rolnikom gospodarującym głównie w technologii orkowej na glebach klasy II i III.

Pod koniec września rolnicy startowali z pierwszymi zbiorami buraków cukrowych. Usługą służył w tym wypadku kombajn Holmer T3 fot. Tomasz Kuchta
Pod koniec września rolnicy startowali z pierwszymi zbiorami buraków cukrowych. Usługą służył w tym wypadku kombajn Holmer T3 fot. Tomasz Kuchta

Na żyznych glebach prowadzona jest produkcja roślinna, a w skład płodozmianu wchodzi m.in. pszenica ozima, rzepak ozimy, burak cukrowy oraz kukurydza. Jeśli zaś chodzi o plony, to rolnikom udaje się zbierać 5-5,5 t/ha rzepaku, czy 9-11 t/ha pszenicy.

Co ciekawe, dzięki odpowiedniemu podejściu do uprawy pszenicy w tym trudnym i deszczowym sezonie żniwnym Gieradom udało się wyprodukować pszenicę o parametrach konsumpcyjnych. Duża była w tym zasługa zbioru wilgotnej pszenicy przed intensywnymi deszczami, a następnie dosuszenie jej na suszarni stacjonarnej mogącej w ciągu doby wysuszyć do 500 t kukurydzy.

Jakby tego było mało, gospodarze prowadzą także skup zbóż, świadczą usługi suszenia płodów rolnych, wynajmu ciągników, a także zajmują się sprzedażą używanych maszyn rolniczych.

W czasie naszej wizyty Fendt 724 był oddelegowany do współpracy z cysterną o pojemności 25 m3 fot. Tomasz Kuchta
W czasie naszej wizyty Fendt 724 był oddelegowany do współpracy z cysterną o pojemności 25 m3 fot. Tomasz Kuchta

Postawili na ciągniki Fendta

Cała przygoda Gieradów z ciągnikami marki Fendt zaczęła się ok. 6 lat temu, kiedy to w czasie siewu rzepaku awarii niemal w tym samym czasie uległy dwa główne ciągniki o mocy 200 KM.

– Terminy siewu nas mocno nagliły, więc postanowiliśmy wypożyczyć od lokalnego dealera ciągnik Fendt 716 S4 i przez tydzień sam nim przepracowałem ok. 100 godzin. Można więc powiedzieć, iż był to mój pierwszy kontakt z tą marką i od razu doceniłem komfort, jaki te ciągniki oferują. To właśnie wtedy podjęta została decyzja o stopniowej wymianie posiadanych ciągników różnych marek na Fendty – wspomina Karol Gierada.

Najnowszy w stadzie - Fendt 936 z 2017 r. fot. Tomasz Kuchta
Najnowszy w stadzie – Fendt 936 z 2017 r. fot. Tomasz Kuchta

Pierwszym zakupem był Fendt Favorit 711 bez TMS-a, z przekładnią Vario, a chwilę później dokupiliśmy Fendta 924 Vario. Po jakimś czasie posiadany w gospodarstwie New Holland również został zastąpiony Fendtem 820. Wszystkie z nich zostały kupione jako używane.

– Tak to się rozwinęło, że dziś dokładnie nie wiem iloma ciągnikami dysponujemy. Na pewno będzie to przedział między 25 a 30 traktorami z czego 19 jest wypożyczonych u innych rolników, którzy często miewają podobne przypadki jak ja te 6 lat temu, kiedy to moje główne konie pociągowe odmówiły posłuszeństwa, a prace w gospodarstwie musiały być terminowo wykonywane – dodaje Gierada.

Preferują uprawę orkową

Gospodarując na tak dużym areale rolnicy w przeważającej większości stawiają na uprawę orkową.

Karol Gierada to jednocześnie rolnik, ale i przedsiębiorca zajmujący się kilkoma biznesami powiązanymi z rolnictwem fot. Tomasz Kuchta
Karol Gierada to jednocześnie rolnik, ale i przedsiębiorca zajmujący się kilkoma biznesami powiązanymi z rolnictwem fot. Tomasz Kuchta

Na naszych glebach nie mam przekonania do uprawy bezorkowej. Maksymalizując bowiem plony bardziej podoba mi się ta kultura gleby po orce, gdzie zauważam mniejszą presję chwastów oraz szkodników. Jedynym minusem płużnej technologii jest to, iż przy ulewnych deszczach na naszym pagórkowatym terenie bywają problemy z wymywaniem gleby i składników pokarmowych – zaznacza Karol Gierada.

Mimo to rolnik eksperymentuje z uprawą bezpłużną, w tym roku zasiał w tej technologii 10 hektarów rzepaku, a za rok nie wyklucza zakupu 4-metrowego agregatu bezorkowego, który miałby pracować z Fendtem 936.

Bezpłużnie przy wykorzystaniu pługa dłutowego wykonywana jest obecnie jedynie uprawa po zbiorze buraka cukrowego oraz kukurydzy.

W czasie naszej wizyty w gospodarstwie Gieradów rozmawialiśmy także o fenomenie używanych Fendtów, stosowaniu pofermentu, czy o zbiorze buraków cukrowych. O wszystkich tych tematach będziemy pisać już niebawem.

Drukuj artykuł: print

Filmy @traktor24

Wszystkie >
Siewnik Lemken Solitair DT. Zobacz jak pracuje Test Steyr 4120 Multi. Zobacz jak pracuje Ciągnik autonomiczny AgXeed. Zobacz jak pracuje Zbiór kukurydzy na kiszonkę z czujnikiem HarvestLab 3000 Traktorowy majstersztyk ukryty w ciągniku Fendt 209 F Vario Profi+ Film z testu kombajnu Deutz-Fahr C6305 TS Wyjątkowy Ursus. Imponuje trakcją i mocą Test Steyr Absolut 6280 CVT Test przystawki Emmarol EMH 4. W słoneczniku i kukurydzy Kupił nowe opony Trelleborg i napełnił je cieczą