Partner serwisu: Trelleborg_Wheels

Kombajn Holmer T3 w zbiorze buraków cukrowych

Dodano: 03.10.2023
Holmer T3 fot. Tomasz Kuchta
Kombajn Holmer T3 dysponuje mocą ok. 500 KM fot. Tomasz Kuchta

Tegoroczna kampania buraczana już wystartowała, a my mieliśmy okazję przyjrzeć się, jak przy zbiorze buraka cukrowego radzi sobie kombajn Holmer T3. Jaką wydajność potrafi osiągnąć ta maszyna?

Mają 700 ha gruntów i aż 30 ciągników marki Fendt!

Kilka ciągników tej samej marki w jednym gospodarstwie może robić wrażenie. Co dopiero, gdy jest ich aż 30?! Właśnie taką flotą traktorów marki Fendt dysponuje dzisiaj opisywany rolnik. Dlaczego postawił akurat na Fendta?
Czytaj dalej

Samojezdne kombajny buraczane to maszyny, które ze względu na swoje gabaryty przyciągają uwagę nie tylko rolników. Nie inaczej jest w przypadku kombajnu Holmer T3.

Początek zbiorów buraka cukrowego

W ostatnim czasie byliśmy świadkami rozpoczęcia zbiorów buraka cukrowego w gospodarstwie Karola Gierady z woj. świętokrzyskiego. Do tego celu rolnik skorzystał z usługowego zbioru przy wykorzystaniu kombajnu Holmer T3.

Nawet ponad 100 t/h – 

tyle buraków jest w stanie zebrać kombajn Holmer T3 w sprzyjających warunkach.

W tym sezonie areał buraka cukrowego w gospodarstwie Gieradów wynosi ok. 200 ha, a ze względu na sprzyjające warunki pogodowe plony zapowiadają się naprawdę dobrze. Niestety w czasie naszej wizyty gospodarz nie był w stanie nawet w sposób przybliżony oszacować plonu, jaki udało się uzyskać.

Holmer T3 robi wrażenie

Holmer T3 zbiór buraków fot. Tomasz Kuchta
Holmer T3 w zbiorniku może pomieścić ok. 20 t buraków. Ich wyładunek potrwa niespełna minutę fot. Tomasz Kuchta

Dane techniczne kombajnu Holmer T3 zdecydowanie robią wrażenie. Dość wspomnieć m.in. o silniku dysponującym mocą ok. 500 KM, czy zbiorniku mogącym pomieścić ok. 20 t buraków. Ze względu na wydajny system wyładunku zbiornik ten może zostać opróżniony w czasie niespełna minuty.

Z rozmowy z przedstawicielem tego producenta wynika, iż ta maszyna w sprzyjających warunkach – tj. na większym polu, przy wysokim plonie buraka oraz z zapewnionym sprawnym odwozem buraków od kombajnu jest w stanie wykopać nawet ponad 100 t buraka na godzinę.

Fendt 718 transport buraków fot. Tomasz Kuchta
Sprawny transport buraków na skraj pola zapewniały dwa Fendty – 718 oraz 924 fot. Tomasz Kuchta

W obserwowanej akcji zbioru buraka za transport odpowiadały dwa zestawy odwożące. Fendt 718 współpracował z przyczepą Veenhuis na podwoziu typu tandem, a z kolei Do Fendta 924 zaczepiono naczepę „patelnię”.

Buraki transportowane były na skraj pola, gdzie usypywana była pryzma, dzięki czemu dwa zestawy gwarantowały wydajną pracę kombajnu bez żadnych przestojów.

Ze względu na częściowe zniszczenie struktury gleby, po przejeździe ciężkich maszyn rolnik stosuje głęboką uprawę przy wykorzystaniu pługa dłutowego.

Drukuj artykuł: print

Filmy @traktor24

Wszystkie >
Kalkulator Manitou TCO wylicza koszty użytkowania maszyn Instruktaż nawigacji ciągnika do pracy z kosiarkami Mzuri Pro-Til 4Tx – zobacz jak pracuje Horsch Maestro 6 TX. Zobacz jak pracuje Deutz-Fahr 5 Keyline. Zobacz jak pracuje Uprawa ścierniska – talerz kontra ząb Claas Trion 530 po 2 sezonach na 200 ha Pielnik międzyrzędowy APV. Zobacz jak pracuje Kultywator Pöttinger Terria 5040. Zobacz jak pracuje Valtra T175e Mint Green okiem kobiety, czyli nietypowe spojrzenie na ciągnik w teście długodystansowym