Partner serwisu: Trelleborg_Wheels

Najmniejsze siewniki APV z silniejszą dmuchawą elektryczną do pracy na szerokości 6 m

Dodano: 02.05.2023
Siewniki pneumatyczne APV można łączyć i wysiewać nimi oddzielnie nawóz oraz nasiona © APV
Siewniki pneumatyczne APV można łączyć i wysiewać nimi oddzielnie nawóz oraz nasiona © APV

Austriacka firma APV zwiększyła możliwości pracy swoich najmniejszych siewników pneumatycznych z elektrycznym napędem dmuchawy. Z nowym wentylatorem o większych gabarytach mogą one teraz wysiewać materiał na szerokość 6 m. Maszyny te są zgodne z systemem ISOBUS, co pozwala używać ich w ramach zmiennego dawkowania na podstawie mapy aplikacyjnej.

W porównaniu z dotychczas znanym wentylatorem małych siewników APV o napędzie elektrycznym, nowy pozwala uzyskać 2-3 krotnie większą wydajność © Traktor24
W porównaniu z dotychczas znanym wentylatorem małych siewników APV o napędzie elektrycznym, nowy pozwala uzyskać 2-3 krotnie większą wydajność © Traktor24

Nowa dmuchawa siewnika APV z napędem elektrycznym plus powinna być zasilana bezpośrednio z akumulatora o napięciu ok. 12V. To bardzo ważne, bo w innym przypadku może nie osiągać deklarowanej wydajności. Urządzenie to jest bowiem wrażliwe na spadki napięcia.

Wydajność 2-3x większa

W porównaniu z dotychczas znanym wentylatorem o napędzie elektrycznym, nowy pozwala uzyskać 2-3 krotnie większą wydajność. Dzięki temu w maszynach PS: 120 M1, 200 M1 i 300 M1 nie trzeba już stosować dwóch wentylatorów, aby uzyskać szerokość roboczą 6 m.

Delta-T to wskaźnik ratujący opryskiwanie

Zanim rozpoczniemy opryskiwanie roślin powinniśmy zwracać uwagę na aktualną zależność pomiędzy temperaturą a wilgotnością powietrza. Jeżeli zlekceważymy mówiący o niej wskaźnik Delta-T, to oprysk będzie przypominał pracę metodą chybił-trafił. Jak nie dopisze nam szczęście, to cała droga chemia zadziała słabo lub nawet wcale.
Czytaj dalej

Siewniki pneumatyczne APV PS 200 M1 i PS 300 M1 mogą również być wyposażone w wentylatory napędzane hydraulicznie. Wtedy zależnie od ich wersji szerokość robocza wynosi 7 lub 12 m.

Należy pamiętać, że zaletą stosowania dmuchawy elektrycznej jest brak konieczności korzystania z hydrauliki ciągnika. Ponadto siewnik taki ma mniejszą wagę i jest łatwiejszy w montażu.

Wysiew na podstawie mapy aplikacyjnej

Nawet małe siewniki pneumatyczne APV są zgodne z systemem ISOBUS, co pozwala pracować nimi w ramach rolnictwa precyzyjnego. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby prowadzić wysiew na podstawie map aplikacyjnych.

6 m – 

na taką szerokość pozwala wysiewać nasiona małym siewnikom APV, nowy wentylator o napędzie elektrycznym

– Wszystkie siewniki pneumatyczne APV mogą być sterowane poprzez terminal ciągnika za pomocą funkcji ISOBUS. Nie ma konieczności posiadania dodatkowego monitora w kabinie. Wymagany jest jeden przewód od sterownika do ciągnika. Kontrola wysiewu umożliwia automatyczne wyłączanie wysiewu w zależności od pozycji na polu ustalanej na bieżąco dzięki nawigacji satelitarnej – informuje APV.

Drukuj artykuł: print

Filmy @traktor24

Wszystkie >
Mzuri Pro-Til 4Tx – zobacz jak pracuje Horsch Maestro 6 TX. Zobacz jak pracuje Deutz-Fahr 5 Keyline. Zobacz jak pracuje Siewnik Lemken Solitair DT. Zobacz jak pracuje Test Steyr 4120 Multi. Zobacz jak pracuje Pielnik międzyrzędowy APV. Zobacz jak pracuje Kultywator Pöttinger Terria 5040. Zobacz jak pracuje Valtra T175e Mint Green okiem kobiety, czyli nietypowe spojrzenie na ciągnik w teście długodystansowym Ciągnik autonomiczny AgXeed. Zobacz jak pracuje Zbiór kukurydzy na kiszonkę z czujnikiem HarvestLab 3000