Partner serwisu: Trelleborg_Wheels

Pierwsze wrażenia z pracy ciągnikiem McCormick X5.120

Dodano: 17.08.2023
McCormick_Tomasz_Kuchta ©Traktor24.pl
Jak ciągnik McCormick X5.120 sprawuje się po przepracowaniu 120 godzin? fot. Tomasz Kuchta

Choć ciągniki McCormick serii X5 to stosunkowo świeże maszyny, to my postanowiliśmy zweryfikować, jak najmocniejszy model o oznaczeniu X5.120 sprawdza się po przepracowaniu ponad 200 godzin. Czy były jakieś awarie?

McCormick X5.120 w gospodarstwie Jana Partyki pełni rolę głównego konia pociągowego. Czy ponad 5 t masy własnej i 114 KM mocy maksymalnej wystarczy do ciężkich prac w 100-hektarowym gospodarstwie?

Ile kosztuje kurs na prawo jazdy kategorii T?

Dzięki prawu jazdy kategorii T możemy bez żadnych ograniczeń kierować ciągnikiem rolniczym zarówno z przyczepami oraz innymi maszynami towarzyszącymi. Ile dziś trzeba zapłacić za kurs i egzamin w ramach tej kategorii?
Czytaj dalej

Komfortowe wnętrze już w podstawie

Rozpoczynając opowieść o swoim ciągniku Jan Partyka, rolnik z miejscowości Łękawica, z okolicy Tarnowa wspomina o komfortowym wnętrzu.

– 4-słupkowa kabina w połączeniu z pneumatycznie amortyzowanym fotelem operatora, mechanicznie amortyzowaną kabiną oraz układem klimatyzacji skutecznie podnoszą komfort nawet wielogodzinnej pracy za sterami ciągnika – zaznacza Partyka.

W tym miejscu warto także zwrócić uwagę, iż producentowi udało się „upchać” pod maską wszelkie układy oczyszczania spalin, przez co w możliwie najmniejszym stopniu ograniczają one widoczność z perspektywy operatora. Co równie istotne, póki co zarówno filtr DPF, jak i układ SCR działają całkowicie bez zarzutu.

 

4-cylindrowy silnik FPT o pojemności 3,6 l generuje 114 KM mocy maksymalnej oraz maksymalny moment obrotowy wynoszący 460 Nm.

McCormick_wnętrze_Tomasz_Kuchta ©Traktor24.pl
Dobra widoczność to zasługa kabiny o 4-słupkowej konstrukcji fot. Tomasz Kuchta

Jak dodaje gospodarz, zużycie paliwa nie odbiega znacząco od innych ciągników, jakimi miał okazję pracować w przeszłości.

Czy podoła ciężkim wyzwaniom?

W przeszłości ciągnik współpracował m.in. z 5-skibowym pługiem zagonowym rozstawionym na szerokość ok. 175 cm, broną talerzową o szerokości 2,7 m, czy lekkim agregatem uprawowym – z każdą z tych maszyn radził sobie zdaniem rolnika bardzo swobodnie.

Niedawno do gospodarstwa Partyki zakupiony został także agregat do uprawy bezorkowej wyposażony w 9 elementów roboczych. Póki co współpracował on z McCormickiem na lekkich i średniozwięzłych stanowiskach i tam przy pracy z głębokością sięgająca 30 cm radził sobie całkiem nieźle. Gospodarz zaznacza, że na ciężkich glebach z pewnością będzie on mocno obciążony, ale mimo to liczy, że sobie poradzi.

Co istotne, przez pierwsze 200 godzin ciągnik spisywał się na medal i póki co nie nastręczał właścicielowi żadnych kłopotów.

– Myślę, że gdyby jakieś problemy miały się pojawić, to wyszłyby w pierwszym roku użytkowania. A że ich nie było, to liczę, że może ominą mnie całkowicie – dodaje gospodarz.

McCormick_amortyzacja_Tomasz_Kuchta ©Traktor24.pl
Mechaniczna amortyzacja kabiny podnosi komfort pracy operatora fot. Tomasz Kuchta

A jaką ocenę wystawiłby rolnik swojemu ciągnikowi poruszając się w skali ocen szkolnych?

McCormick dostaje ode mnie solidną piątkę. Maszyna mnie nie zawodzi, jest komfortowa i nie przekombinowana zbędną elektroniką. W razie potrzeby mam także blisko zlokalizowany autoryzowany serwis, więc chyba nic nie może mnie zaskoczyć – podsumowuje Jan Partyka.

Jeśli chodzi o mankamenty, to gospodarz wskazuje na zbyt wąskie wejście do ciągnika. Jego zdaniem przydałoby się tam nieco więcej przestrzeni, by bardziej komfortowo wsiadać i wysiadać z kabiny. Tę obserwację musimy potwierdzić, a dodatkowo wspomnieć, iż rośli pasażerowie siedzący na bocznym fotelu mogą też narzekać na niewystarczającą ilość miejsca na nogi.

Drukuj artykuł: print

Filmy @traktor24

Wszystkie >
Horsch Maestro 6 TX. Zobacz jak pracuje Deutz-Fahr 5 Keyline. Zobacz jak pracuje Siewnik Lemken Solitair DT. Zobacz jak pracuje Test Steyr 4120 Multi. Zobacz jak pracuje Ciągnik autonomiczny AgXeed. Zobacz jak pracuje Zbiór kukurydzy na kiszonkę z czujnikiem HarvestLab 3000 Traktorowy majstersztyk ukryty w ciągniku Fendt 209 F Vario Profi+ Film z testu kombajnu Deutz-Fahr C6305 TS Wyjątkowy Ursus. Imponuje trakcją i mocą Test Steyr Absolut 6280 CVT