Partner serwisu: Trelleborg_Wheels

Pierwsze wrażenia z pracy ciągnikiem McCormick X5.120

Dodano: 17.08.2023
McCormick_Tomasz_Kuchta ©Traktor24.pl
Jak ciągnik McCormick X5.120 sprawuje się po przepracowaniu 120 godzin? fot. Tomasz Kuchta

Choć ciągniki McCormick serii X5 to stosunkowo świeże maszyny, to my postanowiliśmy zweryfikować, jak najmocniejszy model o oznaczeniu X5.120 sprawdza się po przepracowaniu ponad 200 godzin. Czy były jakieś awarie?

McCormick X5.120 w gospodarstwie Jana Partyki pełni rolę głównego konia pociągowego. Czy ponad 5 t masy własnej i 114 KM mocy maksymalnej wystarczy do ciężkich prac w 100-hektarowym gospodarstwie?

Ile kosztuje kurs na prawo jazdy kategorii T?

Dzięki prawu jazdy kategorii T możemy bez żadnych ograniczeń kierować ciągnikiem rolniczym zarówno z przyczepami oraz innymi maszynami towarzyszącymi. Ile dziś trzeba zapłacić za kurs i egzamin w ramach tej kategorii?
Czytaj dalej

Komfortowe wnętrze już w podstawie

Rozpoczynając opowieść o swoim ciągniku Jan Partyka, rolnik z miejscowości Łękawica, z okolicy Tarnowa wspomina o komfortowym wnętrzu.

– 4-słupkowa kabina w połączeniu z pneumatycznie amortyzowanym fotelem operatora, mechanicznie amortyzowaną kabiną oraz układem klimatyzacji skutecznie podnoszą komfort nawet wielogodzinnej pracy za sterami ciągnika – zaznacza Partyka.

W tym miejscu warto także zwrócić uwagę, iż producentowi udało się „upchać” pod maską wszelkie układy oczyszczania spalin, przez co w możliwie najmniejszym stopniu ograniczają one widoczność z perspektywy operatora. Co równie istotne, póki co zarówno filtr DPF, jak i układ SCR działają całkowicie bez zarzutu.

 

4-cylindrowy silnik FPT o pojemności 3,6 l generuje 114 KM mocy maksymalnej oraz maksymalny moment obrotowy wynoszący 460 Nm.

McCormick_wnętrze_Tomasz_Kuchta ©Traktor24.pl
Dobra widoczność to zasługa kabiny o 4-słupkowej konstrukcji fot. Tomasz Kuchta

Jak dodaje gospodarz, zużycie paliwa nie odbiega znacząco od innych ciągników, jakimi miał okazję pracować w przeszłości.

Czy podoła ciężkim wyzwaniom?

W przeszłości ciągnik współpracował m.in. z 5-skibowym pługiem zagonowym rozstawionym na szerokość ok. 175 cm, broną talerzową o szerokości 2,7 m, czy lekkim agregatem uprawowym – z każdą z tych maszyn radził sobie zdaniem rolnika bardzo swobodnie.

Niedawno do gospodarstwa Partyki zakupiony został także agregat do uprawy bezorkowej wyposażony w 9 elementów roboczych. Póki co współpracował on z McCormickiem na lekkich i średniozwięzłych stanowiskach i tam przy pracy z głębokością sięgająca 30 cm radził sobie całkiem nieźle. Gospodarz zaznacza, że na ciężkich glebach z pewnością będzie on mocno obciążony, ale mimo to liczy, że sobie poradzi.

Co istotne, przez pierwsze 200 godzin ciągnik spisywał się na medal i póki co nie nastręczał właścicielowi żadnych kłopotów.

– Myślę, że gdyby jakieś problemy miały się pojawić, to wyszłyby w pierwszym roku użytkowania. A że ich nie było, to liczę, że może ominą mnie całkowicie – dodaje gospodarz.

McCormick_amortyzacja_Tomasz_Kuchta ©Traktor24.pl
Mechaniczna amortyzacja kabiny podnosi komfort pracy operatora fot. Tomasz Kuchta

A jaką ocenę wystawiłby rolnik swojemu ciągnikowi poruszając się w skali ocen szkolnych?

McCormick dostaje ode mnie solidną piątkę. Maszyna mnie nie zawodzi, jest komfortowa i nie przekombinowana zbędną elektroniką. W razie potrzeby mam także blisko zlokalizowany autoryzowany serwis, więc chyba nic nie może mnie zaskoczyć – podsumowuje Jan Partyka.

Jeśli chodzi o mankamenty, to gospodarz wskazuje na zbyt wąskie wejście do ciągnika. Jego zdaniem przydałoby się tam nieco więcej przestrzeni, by bardziej komfortowo wsiadać i wysiadać z kabiny. Tę obserwację musimy potwierdzić, a dodatkowo wspomnieć, iż rośli pasażerowie siedzący na bocznym fotelu mogą też narzekać na niewystarczającą ilość miejsca na nogi.

Drukuj artykuł: print

Filmy @traktor24

Wszystkie >
Mzuri Pro-Til 4Tx – zobacz jak pracuje Horsch Maestro 6 TX. Zobacz jak pracuje Deutz-Fahr 5 Keyline. Zobacz jak pracuje Siewnik Lemken Solitair DT. Zobacz jak pracuje Test Steyr 4120 Multi. Zobacz jak pracuje Pielnik międzyrzędowy APV. Zobacz jak pracuje Kultywator Pöttinger Terria 5040. Zobacz jak pracuje Valtra T175e Mint Green okiem kobiety, czyli nietypowe spojrzenie na ciągnik w teście długodystansowym Ciągnik autonomiczny AgXeed. Zobacz jak pracuje Zbiór kukurydzy na kiszonkę z czujnikiem HarvestLab 3000