Partner serwisu: Trelleborg_Wheels

PIGMiUR podał indeks nastrojów w branży techniki rolniczej. W kwietniu 2023 roku znowu na minusie

Dodano: 20.06.2023
Amazone siewnik Precea 6000 2CC
Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych (PIGMiUR) prowadzi badania dotyczące nastrojów w branży techniki rolniczej od 9 lat. Biorą w nich udział firmy sprzedające ciągniki i maszyny rolnicze © Traktor24.pl

Od końcówki roku 2022 w branży techniki rolniczej stopniowo narasta pesymizm. Dotyczy on obecnej i przewidywanej sytuacji firm zajmujących się sprzedażą ciągników i maszyn rolniczych. Określający go indeks liczbowy podawany przez PIGMiUR, w kwietniu 2023 r. wyniósł -2,50 punktu. Gorsze nastroje panowały 3 lata temu, gdy wybuchła pandemia COVID-19.

PIGMiUR indeks nastrojów w branży techniki rolniczej_04_2023
Wartości indeksów nastrojów w branży techniki rolniczej od roku 2014 © PIGMiUR

Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych (PIGMiUR) prowadzi badania dotyczące nastrojów w branży techniki rolniczej od czerwca 2014 roku. Powtarza je cyklicznie co pół roku. Ostatnie zostało przeprowadzone na przełomie marca i kwietnia tego roku. Podsumowaniem badań jest wspomniany indeks liczbowy. Jego wartość powyżej zera świadczy o przewadze nastrojów optymistycznych, a poniżej zera wprost przeciwnie.

Tendencja wzrostu pesymizmu

W porównaniu z ostatnim badaniem w listopadzie 2022 roku, wartość indeksu nieznacznie spadała i wyniosła -2,50 punktu. Wynik jest gorszy o -0,28 punktu. Niewiele, ale tendencja postępującego wzrostu pesymizmu nadal jest widoczna.

Sprzedaż ciągników nowych po 5 miesiącach 2023 roku

W okresie styczeń-maj 2023 r., w naszym kraju najczęściej rejestrowano traktory John Deere, New Holland i Kubota. Kolejność ta została ustalona w marcu i utrzymuje się już trzeci miesiąc z rzędu. Inna zauważalna tendencja, to kontynuacja spadku liczby rejestracji, która licząc rok do roku przekroczyła poziom 10%.

Czytaj dalej

– Niewielki spadek ogólnej wartości indeksu spowodowany jest głównie dwoma aspektami. Po pierwsze wzrosła ilość przedsiębiorców, którzy uważają, że sytuacja w branży się zdecydowanie pogorszy. Obecnie niemal 28% respondentów tak właśnie uważa, podczas gdy pół roku temu było to niespełna 12% biorących udział w badaniu. Tym samy zmniejsza się odsetek odpowiedzi przewidujących polepszenie się koniunktury w branży – czytamy w komunikacie prasowym PIGMiUR.

-2,50 – 

to wartość indeksu nastrojów w branży techniki rolniczej w kwietniu 2023 roku

Kolejnym czynnikiem, który obniżył wartość indeksu są przewidywania dotyczące poziomu sprzedaży w firmach. W ostatnim badaniu nieco ponad 50,82% przedsiębiorców odpowiedziało, że osiągnie w tym roku wyniki gorsze niż rok wcześniej. W badaniu opublikowanym w listopadzie 2022 r. takich głosów było 45,59%, czyli o blisko 5 punków procentowych mniej.

Inwestycje do zamrażarki

– Zapewne na takie postrzeganie rzeczywistości gospodarczej miała i ma wpływ ogólna sytuacja w rolnictwie i to co stanowi największy problem, czyli napływ zbóż i innych produktów rolnych w Ukrainy. Sytuacja ta wpływa na decyzje rolników dotyczące inwestycji w gospodarstwa. Patrząc na wyniki badania, przedsiębiorcy przewidują, że znaczna część rolników nie będzie teraz inwestować, zapewne wstrzyma się z nimi i poczeka na lepsze czasy, a to bezsprzecznie będzie miało wpływ na sytuację firm działających w branży maszyn i urządzeń rolniczych. Większość z nich spodziewa się w najbliższym czasie gorszej koniunktury – podsumowuje PIGMiUR.

PIGMiUR przewidywania dotyczące koniunktury w branży techniki rolniczej_04_2023
Przewidywania dotyczące koniunktury w branży techniki rolniczej (listopad 2022 kontra kwiecień 2023) © PIGMiUR

PIGMiUR przewidywania dotyczące sprzedaży w branży techniki rolniczej_04_2023
Przewidywania dotyczące poziomu sprzedaży w firmach techniki rolniczej (listopad 2022 kontra kwiecień 2023) © PIGMiUR
Drukuj artykuł: print

Filmy @traktor24

Wszystkie >
Kultywator Väderstad Cultus 300 testowaliśmy na polach po zebranych: rzepaku, soi oraz kukurydzy Case Vestrum z rewersem w małym joysticku Fastrac na polu. Jak sobie poradził? John Deere S7 900 to kombajn, który wie, co wydarzy się za 4 sekundy Moc Valtry T175e zweryfikowana podczas pracy z głęboszem Najsilniejszy ciągnik świata pracował w Polsce Agrisem Strip-Till dla koneserów tej technologii Uprawa ścierniska – talerz kontra ząb Claas Trion 530 po 2 sezonach na 200 ha Kalkulator Manitou TCO wylicza koszty użytkowania maszyn