Partner serwisu: Trelleborg_Wheels

PIGMiUR podał indeks nastrojów w branży techniki rolniczej. W październiku 2023 roku pesymizm się pogłębił

Dodano: 30.11.2023
Amazone_stoisko podczas targów Agritechnica_2023 © TRAKTOR24.pl
Targi Agritechnica 2023 odwiedziła rekordowa liczba zwiedzających. Z drugiej strony w polskiej branży techniki rolniczej narasta pesymizm © TRAKTOR24.pl

W branży techniki rolniczej od końcówki roku 2022 narasta pesymizm. Dotyczy on obecnej i przewidywanej sytuacji firm zajmujących się sprzedażą ciągników i maszyn rolniczych. Określający go indeks liczbowy podawany przez PIGMiUR, w październiku 2023 r. wyniósł -3,73 punktu. Jakie nastroje będą na początku roku 2024?

Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych (PIGMiUR) prowadzi badania dotyczące nastrojów w branży techniki rolniczej od czerwca 2014 roku. Powtarza je cyklicznie co pół roku. Ostatnie zostało przeprowadzone w październiku tego roku. Podsumowaniem badań jest wspomniany indeks liczbowy. Jego wartość powyżej zera świadczy o przewadze nastrojów optymistycznych, a poniżej zera wprost przeciwnie.

Steyr Absolut 6280 CVT w ciężkiej uprawie bezorkowej

W naszym teście ciągnika Steyr Absolut 6280 CVT przyszła pora na wypróbowanie traktora w naprawdę wymagających warunkach. Jak Steyr poradzi sobie z głęboką uprawą przy wykorzystaniu kultywatora 3-belkowego?
Czytaj dalej

Pesymizm się pogłębia

W porównaniu z ostatnim badaniem w kwietniu 2023 roku, wartość indeksu spadała i wyniosła -3,73 punktu. Wynik jest gorszy o -1,23 punktu. Niestety to wyraźna kontynuacja wzrostu pesymizmu.

– Coraz gorsza ocena rzeczywistości i pesymistyczne przewidywania przyszłości wśród ankietowanych przedsiębiorców to wynik m.in. rosnących cen energii, inflacji, niepewności związanej z wojną w Ukrainie czy trudności ze sprzedażą płodów rolnych (np. zboża). W tym roku dodatkowe kłody pod nogi rolników rzuciła też przyjęta pośpiesznie na wiosnę ustawa o pożyczkach lombardowych, która wprowadza chaos na rynku sprzedaży nowych maszyn rolniczych, de facto uniemożliwiając w znacznym stopniu ich leasing, a to on stanowi w wielu przypadkach wkład własny konieczny do ich zakupu – czytamy w komunikacie prasowym.

-3,73 – 

to wartość indeksu nastrojów w branży techniki rolniczej w listopadzie 2023 roku.

Kolejnym czynnikiem, który obniżył wartość indeksu są przewidywania dotyczące poziomu sprzedaży w firmach. W ostatnim badaniu 64,5% przedsiębiorców odpowiedziało, że osiągnie w tym roku wyniki gorsze niż rok wcześniej. W badaniu opublikowanym w listopadzie 2022 r. takich głosów było 50,82%, czyli o blisko 14 punków procentowych mniej.

Opinia Wojciecha Burego, prezesa PIGMiUR

Pogorszenie nastrojów spowodowane było dotąd m.in. rosnącymi cenami energii, inflacją, niepewnością związaną z wojną w Ukrainie czy trudnościami ze sprzedażą płodów rolnych (np. zboża). Kłody pod nogi rolników rzuciła też przyjęta pośpiesznie na wiosnę ustawa o pożyczkach lombardowych, która wprowadza chaos na rynku sprzedaży nowych maszyn rolniczych, de facto uniemożliwiając w znacznym stopniu ich leasing, a to on stanowi w wielu przypadkach wkład własny konieczny do ich zakupu – mówi Wojciech Bury, prezes Polskiej Izby Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych.

Wartości indeksów nastrojów w branży techniki rolniczej w latach 2014-2023 © PIGMiUR
Wartości indeksów nastrojów w branży techniki rolniczej w latach 2014-2023 © PIGMiUR

Dodaje, że z tego powodu nietknięte pozostają fundusze europejskie dla producentów rolnych. Głównych warunkiem skorzystania z nich jest bowiem posiadanie wkładu własnego, który pozyskiwany jest często właśnie z leasingu.

– Wszystkie te czynniki spowodowały, że od początku roku notujemy spadek rejestracji nowych ciągników. Od stycznia do października br. zarejestrowano 8126 szt. nowych ciągników, to jest o 17% mniej niż przed rokiem. Szacowany spadek sprzedaży w pozostałych maszynach wynosi 20-30% – odnotowuje PIGMiUR, według którego wyniki te wpływają na nastroje wśród przedsiębiorców.

– Spadki sprzedaży pogłębiają negatywne oceny obecnej sytuacji i budzą duże obawy co do przyszłości. Niestety większość przedsiębiorców spodziewa się w najbliższym czasie, że sytuacja będzie na obecnym lub nawet gorszym poziomie – przewiduje Wojciech Bury.

Przewidywania dotyczące koniunktury w branży techniki rolniczej (listopad 2022 kontra październik 2023) © PIGMiUR
Przewidywania dotyczące koniunktury w branży techniki rolniczej (kwiecień kontra październik 2023) © PIGMiUR

Przewidywania dotyczące poziomu sprzedaży w firmach techniki rolniczej (listopad 2022 kontra październik 2023) © PIGMiUR
Przewidywania dotyczące poziomu sprzedaży w firmach techniki rolniczej (kwiecień kontra październik 2023) © PIGMiUR
Drukuj artykuł: print

Filmy @traktor24

Wszystkie >
Horsch Maestro 6 TX. Zobacz jak pracuje Deutz-Fahr 5 Keyline. Zobacz jak pracuje Siewnik Lemken Solitair DT. Zobacz jak pracuje Test Steyr 4120 Multi. Zobacz jak pracuje Ciągnik autonomiczny AgXeed. Zobacz jak pracuje Zbiór kukurydzy na kiszonkę z czujnikiem HarvestLab 3000 Traktorowy majstersztyk ukryty w ciągniku Fendt 209 F Vario Profi+ Film z testu kombajnu Deutz-Fahr C6305 TS Wyjątkowy Ursus. Imponuje trakcją i mocą Test Steyr Absolut 6280 CVT