Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych (PIGMiUR) prowadzi badania dotyczące nastrojów w branży techniki rolniczej od czerwca 2014 roku. Powtarza je cyklicznie co pół roku. Ostatnie zostało przeprowadzone w październiku tego roku. Podsumowaniem badań jest wspomniany indeks liczbowy. Jego wartość powyżej zera świadczy o przewadze nastrojów optymistycznych, a poniżej zera wprost przeciwnie.
W porównaniu z ostatnim badaniem w kwietniu 2023 roku, wartość indeksu spadała i wyniosła -3,73 punktu. Wynik jest gorszy o -1,23 punktu. Niestety to wyraźna kontynuacja wzrostu pesymizmu.
– Coraz gorsza ocena rzeczywistości i pesymistyczne przewidywania przyszłości wśród ankietowanych przedsiębiorców to wynik m.in. rosnących cen energii, inflacji, niepewności związanej z wojną w Ukrainie czy trudności ze sprzedażą płodów rolnych (np. zboża). W tym roku dodatkowe kłody pod nogi rolników rzuciła też przyjęta pośpiesznie na wiosnę ustawa o pożyczkach lombardowych, która wprowadza chaos na rynku sprzedaży nowych maszyn rolniczych, de facto uniemożliwiając w znacznym stopniu ich leasing, a to on stanowi w wielu przypadkach wkład własny konieczny do ich zakupu – czytamy w komunikacie prasowym.
to wartość indeksu nastrojów w branży techniki rolniczej w listopadzie 2023 roku.
Kolejnym czynnikiem, który obniżył wartość indeksu są przewidywania dotyczące poziomu sprzedaży w firmach. W ostatnim badaniu 64,5% przedsiębiorców odpowiedziało, że osiągnie w tym roku wyniki gorsze niż rok wcześniej. W badaniu opublikowanym w listopadzie 2022 r. takich głosów było 50,82%, czyli o blisko 14 punków procentowych mniej.
– Pogorszenie nastrojów spowodowane było dotąd m.in. rosnącymi cenami energii, inflacją, niepewnością związaną z wojną w Ukrainie czy trudnościami ze sprzedażą płodów rolnych (np. zboża). Kłody pod nogi rolników rzuciła też przyjęta pośpiesznie na wiosnę ustawa o pożyczkach lombardowych, która wprowadza chaos na rynku sprzedaży nowych maszyn rolniczych, de facto uniemożliwiając w znacznym stopniu ich leasing, a to on stanowi w wielu przypadkach wkład własny konieczny do ich zakupu – mówi Wojciech Bury, prezes Polskiej Izby Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych.
Dodaje, że z tego powodu nietknięte pozostają fundusze europejskie dla producentów rolnych. Głównych warunkiem skorzystania z nich jest bowiem posiadanie wkładu własnego, który pozyskiwany jest często właśnie z leasingu.
– Wszystkie te czynniki spowodowały, że od początku roku notujemy spadek rejestracji nowych ciągników. Od stycznia do października br. zarejestrowano 8126 szt. nowych ciągników, to jest o 17% mniej niż przed rokiem. Szacowany spadek sprzedaży w pozostałych maszynach wynosi 20-30% – odnotowuje PIGMiUR, według którego wyniki te wpływają na nastroje wśród przedsiębiorców.
– Spadki sprzedaży pogłębiają negatywne oceny obecnej sytuacji i budzą duże obawy co do przyszłości. Niestety większość przedsiębiorców spodziewa się w najbliższym czasie, że sytuacja będzie na obecnym lub nawet gorszym poziomie – przewiduje Wojciech Bury.