Partner serwisu: Trelleborg_Wheels

Pług Pöttinger Servo T 6000 do orki po caliźnie lub w bruździe

Dodano: 26.04.2023
Pług Pöttinger Servo T 6000 w wersji on-land zbudowano do orki po caliźnie. Najlepiej prowadzić ją w ramach jazdy równoległej opartej na nawigacji satelitarnej © Pöttinger
Pług Pöttinger Servo T 6000 w wersji on-land zbudowano do orki po caliźnie. Najlepiej prowadzić ją w ramach jazdy równoległej opartej na nawigacji satelitarnej © Pöttinger

Producenci pługów odpowiadają na zapotrzebowanie rynku w zakresie coraz popularniejszej orki typu on-land. W gronie tym jest również austriacka marka Pöttinger, której znane narzędzie do orki zyskało właśnie taki pakiet wyposażenia. Dzięki temu ciągnik zagregowany z pługiem Servo T 6000 może teraz pracować wszystkimi kołami lub gąsienicami po caliźnie. Oczywiście nie zniknęła możliwość orki tradycyjnej w bruździe.

Pług Amazone do orki po caliźnie lub w bruździe

Pług półzawieszany Amazone Tyrok 400 Onland można szybko przestawić z orki po caliźnie do tej samej pracy, ale w bruździe. Producent zapewnia, że zmiana ta zajmuje mało czasu, bo wystarczy przestawić dźwignię hydrauliczną na ramieniu odwracającym.
Czytaj dalej

Jak wiadomo jazda ciągnika podczas wykonywania tej ciężkiej pracy wszystkimi kołami po caliźnie, ma wiele zalet. W przypadku największych traktorów jest nawet koniecznością, bo ich jazda szerokim kołem w bruździe nie ma sensu. Z drugiej strony czasami lepiej orać w sposób tradycyjny np. na skłonach pola lub na mokrej glebie. Wtedy szerokość opony traktora nie powinna przekraczać 71 cm. Dlatego najlepiej mieć pług uniwersalny. Takim narzędziem jest pług Pöttinger Servo T 6000.

Pług Pöttinger Servo T 6000 pasuje do ciągników o mocy 500 KM

Pöttinger informuje, że półzawieszany pług Servo T 6000 może być agregowany z ciągnikami o mocy do 500 KM. Dostępne wersje obejmują modele mające od 6 do 9 korpusów. Austriacki producent podkreśla, że dzięki jeździe po caliźnie linia ciągu ma przebieg prostoliniowy. Przekłada się to niewielki efekt ściągania pługa na bok. Dzięki temu nie tylko orka ma lepszą jakość, ale również zmniejszone jest zużycie podzespołów narzędzia.

6-9 – 

tyle korpusów może mieć pług Pöttinger Servo T 6000

W czasie orki on-land traktor nie jest pochylony, tak jak podczas jazdy w bruździe. Dzięki temu operator siedzi prosto i na pewno mniej się męczy, co ma tym większe znaczenie, im dłużej trwa praca.

Orka ciągnika na  szerokich gąsienicach ma sens tylko z pługiem w wersji on-land © Pöttinger
Orka ciągnika na szerokich gąsienicach ma sens tylko z pługiem w wersji on-land © Pöttinger

Szybka zmiana sposobu orki

Zmiana między orką w bruździe i po caliźnie polega na wykonaniu tylko kilku prostych czynności. – Siłownik hydrauliczny on-land przesuwa na zewnątrz ramę Servo T 6000 tak, żeby pług centralnie poruszał się za ciągnikiem. Dzięki temu możliwa jest praca traktorów o szerokości zewnętrznej do 4 m, z zapewnieniem wystarczającej ilości miejsca dla ogumienia podwójnego lub gąsienic. Równomierną głębokość orki po caliźnie wspomaga dodatkowe koło kopiujące zamieszczone przed pierwszą odkładnicą. Nie zajmuje ono dużo miejsca, ponieważ jest zamontowane jako element wychylny w obszarze ramy. Dzięki inteligentnemu wykorzystaniu zaworu sterującego nie jest konieczne zabezpieczenie dodatkowego przyłącza wspierającego – informuje Pöttinger.

Drukuj artykuł: print

Filmy @traktor24

Wszystkie >
Kalkulator Manitou TCO wylicza koszty użytkowania maszyn Instruktaż nawigacji ciągnika do pracy z kosiarkami Mzuri Pro-Til 4Tx – zobacz jak pracuje Horsch Maestro 6 TX. Zobacz jak pracuje Deutz-Fahr 5 Keyline. Zobacz jak pracuje Uprawa ścierniska – talerz kontra ząb Claas Trion 530 po 2 sezonach na 200 ha Pielnik międzyrzędowy APV. Zobacz jak pracuje Kultywator Pöttinger Terria 5040. Zobacz jak pracuje Valtra T175e Mint Green okiem kobiety, czyli nietypowe spojrzenie na ciągnik w teście długodystansowym