Partner serwisu: Trelleborg_Wheels

Pöttinger modernizuje siewniki mechaniczne Vitasem

Dodano: 08.04.2024
Już na pierwszy rzut oka zauważymy, iż najnowsza generacja Vitasem różni się nieco pod względem wizualnym fot. mat. prasowe
Już na pierwszy rzut oka zauważymy, iż najnowsza generacja Vitasem różni się nieco pod względem wizualnym fot. mat. prasowe

Znane i lubiane przez polskich rolników mechaniczne siewniki Pöttinger Vitasem doczekały się liftingu. Maszyny te zmieniły się nie tylko wizualnie, ale też poprawiono ich funkcjonalność.

Siewniki Pöttinger Vitasem oferowane są w szerokościach roboczych od 2,5 do 4 m. Ponadto w kwestii przygotowania łoża siewnego można je zagregować z różnymi maszynami. To oraz szeroka oferta wyposażenia dodatkowego pozwala siewnik Vitasem „uszyć na miarę” potrzeb konkretnego gospodarstwa.

Jak wygląda późno siana pszenica po zbiorze kukurydzy?

Dokładnie 7. listopada zeszłego roku przeprowadzaliśmy bezorkowy siew pszenicy po zbiorze kukurydzy. Termin ku temu był już późny, a warunki trudne. Czy zatem siew w takiej sytuacji był dobrą decyzją? Sprawdźmy, jak dzisiaj prezentuje się ta plantacja.
Czytaj dalej

Większe zbiorniki, większa wydajność

Jak zaznacza producent, głównym celem liftingu siewnika było zwiększenie niezawodności jego działania i łatwości obsługi. Nowa generacja oferuje do 25 proc. większą pojemność zbiornika na nasiona. Zapewnia to większą wydajność siewu, zwłaszcza w przypadku nasion dużych i nasion lekkich. Częstotliwość napełniania zbiornika jest rzadsza, co w prostej linii zwiększa wydajność pracy.

Do 25 proc. większa pojemność zbiornika na nasiona 

– to najważniejsza zmiana w najnowszej generacji siewników Vitasem.

Vitasem po modernizacji doczekał się także większego otworu napełniania zbiornika, co ma ułatwić zasypywanie go za pomocą worków big bag, czy luzem przy użyciu łyżki.

Wzrasta komfort obsługi

Aby zwiększyć komfort obsługi, a przede wszystkim bezpieczeństwo pracy w nocy, dostępne jest opcjonalne oświetlenie wnętrza zbiornika wraz ze światłami roboczymi na maszynie.

Z informacji przekazanych przez producenta wynika, iż ulepszono także przeprowadzanie próby kręconej, która od teraz oferuje nowy poziom komfortu obsługi. Widoczne z boku wanienki kalibracyjne umożliwiają natychmiastową identyfikację błędów i gwarantują doskonały rozkład poprzeczny. Pöttinger umożliwia wysunięcie dwuczęściowych wanienek z boku. Całą obsługę maszyny oraz proces kalibracji można wygodnie przeprowadzić z lewej strony, co skraca czas przezbrajania.

Prosta próba kręcona

Próba kręcona jest standardowo przeprowadzana mechanicznie za pomocą korby kalibracyjnej. Podczas kalibracji mechanicznej zliczane są obroty na terminalu. Przy pięciu ostatnich obrotach rozlega się sygnał akustyczny przygotowujący operatora do zakończenia próby kręconej.

Zbiornik na nasiona jest zarówno większy, jak i charakteryzuje się szerszym otworem załadunkowym fot. mat. prasowe
Zbiornik na nasiona jest zarówno większy, jak i charakteryzuje się szerszym otworem załadunkowym fot. mat. prasowe

Elektryczne wspomaganie kalibracji jest dostępne jako opcja dla maszyn z mechanicznym napędem dozującym. Prostotę obsługi osiągnięto tak, jak w przypadku maszyn z elektrycznym napędem dozowania, gdzie proces kalibracji można wygodnie przeprowadzić za naciśnięciem przycisku.

Na pokładzie Vitasema znajdziemy też sprawdzone różne warianty redlic zapewniające precyzyjne odłożenie nasion w dobrze uformowany, czysty rowek wysiewu, niemal w każdych warunkach pracy na polu. Precyzyjny system dozowania multi z napędem mechanicznym lub opcjonalnie elektrycznym gwarantuje równomierne poprzeczne rozłożenie różnych rodzajów nasion.

Pöttinger Vitasem z możliwością wysiania drugiego komponentu

Co ciekawe, w ofercie jako opcja dostępny jest również siewnik Tegosem, który umożliwia jednoczesny wysiew drugiego komponentu. Wysiew następuje powierzchniowo, za redlicą siewną. Opcjonalne rolki dociskowe i zagrabiacze zapewniają równomierne przykrycie nasion i ugniecenie gleby.

Drukuj artykuł: print

Filmy @traktor24

Wszystkie >
Test Steyr 4120 Multi. Zobacz jak pracuje Ciągnik autonomiczny AgXeed. Zobacz jak pracuje Zbiór kukurydzy na kiszonkę z czujnikiem HarvestLab 3000 Traktorowy majstersztyk ukryty w ciągniku Fendt 209 F Vario Profi+ Film z testu kombajnu Deutz-Fahr C6305 TS Wyjątkowy Ursus. Imponuje trakcją i mocą Test Steyr Absolut 6280 CVT Test przystawki Emmarol EMH 4. W słoneczniku i kukurydzy Kupił nowe opony Trelleborg i napełnił je cieczą McCormick X5.120 w teście redakcyjnym