Partner serwisu: Trelleborg_Wheels

Prasa zwijająca John Deere, za którą co 28 sekund pojawiała się bela słomy

Dodano: 24.05.2023
W 2021 r. ciągnik John Deere 6R 150 z prasą zwijającą V461R tej samej marki, wyprodukowały 130 bel słomy w ciągu godziny pracy © John Deere
W 2021 r. ciągnik John Deere 6R 150 z prasą zwijającą V461R tej samej marki, wyprodukowały 130 bel słomy w ciągu godziny pracy © John Deere

Zapewne wielu rolników uzna, że to prawie niemożliwe, ale to fakt. W 2021 r. na francuskim polu przeprowadzono test wydajności ciągnika John Deere 6R 150 zagregowanego z prasą zwijającą V461R tej samej marki. Uzyskany wynik budzi szacunek – 130 bel słomy o średnicy 130 cm w czasie godziny pracy.

130 bel na godzinę imponuje, ale aby jeszcze lepiej uświadomić o jak kosmicznym rekordzie mowa, należy wyliczyć czas potrzebny na wytworzenie jednej beli. Wynosił on średnio 28 sekund, czyli co minutę na polu lądowały dwie nowe bele!

Kluczem do osiągnięcia tych imponujących wyników jest system ekspresowego wyładunku prasy John Deere V461R.

Do pobicia rekordu wydajności prasowania wystarczył ciągnik 4-cylindrowy John Deere 6R 150 © John Deere
Do pobicia rekordu wydajności prasowania wystarczył ciągnik 4-cylindrowy John Deere 6R 150 © John Deere

Prasa z kurtyną stworzona do wydajności

Można powiedzieć, że John Deere w prasie V461R stworzył wyścigowy system wyładunku. – Jest on oparty na niezależnej, składającej się z dwóch pasów komorze prasowania, która jest zbudowana na konstrukcji ramowej. Jak udaje się uzyskać szybki i efektywny wyładunek? Pomaga w tym rozsuwanie bocznych elementów komory prasowania na boki po 5 cm, a także zastosowanie kurtyny zamiast klasycznej klapy do wyładunku – informuje John Deere.

205 kg – 

taka była średnia masa beli słomy podczas bicia rekordu wyprodukowania jak największej ich liczby w ciągu godziny pracy prasy zwijającej John Deere V461R

Prasa John Deere V461R ma podbieracz o szerokości 2,2 m z dodatkowym łożyskowaniem w jego części środkowej. W maszynie tej automatyka może przejąć kontrolę nad procesem owijania i automatycznego zatrzymania ciągnika po jego zakończeniu.

Test DLG wykazał, że średni czas wyładunku beli o średnicy od 1,25 do 1,4 m z prasy zwijającej John Deere V461R, wynosi 4,9 sekundy.

Delta-T to wskaźnik ratujący opryskiwanie

Zanim rozpoczniemy opryskiwanie roślin powinniśmy zwracać uwagę na aktualną zależność pomiędzy temperaturą a wilgotnością powietrza. Jeżeli zlekceważymy mówiący o niej wskaźnik Delta-T, to oprysk będzie przypominał pracę metodą chybił-trafił. Jak nie dopisze nam szczęście, to cała droga chemia zadziała słabo lub nawet wcale.
Czytaj dalej

Do rekordu wystarczył ciągnik 4-cylindrowy

Ciągnik John Deere 6R 150, który był zagregowany z prasą, miał silnik 4-cylindrowy o mocy 150 KM. W przypadku np. obciążenie WOM-u może ona jednak wzrosnąć do 177 KM. Pozwala na to system IPM, czyli inteligentnego zarządzania mocą. Bicie rekordu wydajności prasowania ułatwiała bezstopniowa skrzynia przekładniowa AutoPowr.

0,18 l – 

tyle wyniosło średnie zużycie paliwa na wytworzenie jednej beli słomy podczas bicia rekordu wydajności pracy prasy zwijającej John Deere V461R

– Przekładnia bezstopniowa AutoPowr w połączeniu z joystickiem CommandPro, pozwalały na płynną regulację zbioru ze stałą prędkością WOM. Całość dopełnia kabina z hydropneumatycznym zawieszeniem, w której poziom głośności wyniósł zaledwie 69,7 dB – czytamy w komunikacie prasowym.

Z belami 185 cm 32,9 t/h pracy

Podczas wyścigowego godzinowego prasowania słomy zwijanej w bele 130-centymetrowe zebrano w sumie 26,7 t. Prasa zmiennokomorowa John Deere V461R może jednak wytwarzać bele o większej średnicy. Dlatego poza testem wydajności przeprowadzono również kolejny nastawiony na maksymalną przepustowość. Uzyskano wynik 32,9 ton na godzinę pracy przy średnicy beli wynoszącej 185 cm.

4,9 sekundy – 

to średni czas wyładunku beli z prasy zwijającej John Deere V461R

Należy dodać, że uzyskanie 130 bel na godzinę prasowania oznaczało pobicie rekordu sprzed 10 lat. Wtrfy ciągnik John Deere 6930 Premium zagregowany z prasą zwijającą John Deere 990 osiągnął wydajność 127 bel na godzinę. Porównując ten traktor z silnikiem 6-cylindrowym do nowszego 4-cylindrowego 6R 150 okazuje się, że mają podobną moc na WOM wkręconym na 1000 obr/min. W tym ważnym pod kątem napędu maszyn miejscu, 6930 Premium ma 149 KM, a 6R 150 niewiele mniej – 147 KM.

– Rozwiązanie z ciągnikiem 6R 150 oraz prasą zwijającą V461R umożliwia wytwarzanie większej liczby bel, a zastosowanie traktora 4-cylindrowego nie zmniejsza wydajności pracy. Ponadto jego uniwersalność można wykorzystać również poza sezonem zbioru słomy, czy traw – podkreśla Szymon Kaczmarek, specjalista produktowy John Deere Polska.

Drukuj artykuł: print

Filmy @traktor24

Wszystkie >
Kalkulator Manitou TCO wylicza koszty użytkowania maszyn Instruktaż nawigacji ciągnika do pracy z kosiarkami Mzuri Pro-Til 4Tx – zobacz jak pracuje Horsch Maestro 6 TX. Zobacz jak pracuje Deutz-Fahr 5 Keyline. Zobacz jak pracuje Uprawa ścierniska – talerz kontra ząb Claas Trion 530 po 2 sezonach na 200 ha Pielnik międzyrzędowy APV. Zobacz jak pracuje Kultywator Pöttinger Terria 5040. Zobacz jak pracuje Valtra T175e Mint Green okiem kobiety, czyli nietypowe spojrzenie na ciągnik w teście długodystansowym