Partner serwisu: Trelleborg_Wheels

Pronar rośnie i końca nie widać

Dodano: 03.04.2023
Sergiusz Martyniuk_ prezes Rady Właścicieli Pronaru
Sergiusz Martyniuk, prezes Rady Właścicieli Pronaru © Pronar

W 2023 roku moce produkcyjne Pronaru znacząco wzrosły. Przyczyniła się do tego nowa hala produkcyjna w Siemiatyczach i trzy w Narwi, oddane do użytku rok wcześniej. Oczywiście ich otwarcie spowodowało zatrudnienie nowych pracowników.

– Małe firmy, które mają obecnie problem z utrzymaniem się na rynku, nie tworzą tego co my – nie wprowadzają innowacji. My tworzymy duże projekty, a dziś nauka kieruje się ku cyfryzacji i musimy za tym podążać. Dlatego budujemy też nowy budynek administracyjny, gdzie będą mogli rozwijać się wszyscy wprowadzający te innowacje, bez konieczności wyjazdu za granicę – podkreśla Sergiusz Martyniuk, prezes Rady Właścicieli Pronaru.

Delta-T to wskaźnik ratujący opryskiwanie

Zanim rozpoczniemy opryskiwanie roślin powinniśmy zwracać uwagę na aktualną zależność pomiędzy temperaturą a wilgotnością powietrza. Jeżeli zlekceważymy mówiący o niej wskaźnik Delta-T, to oprysk będzie przypominał pracę metodą chybił-trafił. Jak nie dopisze nam szczęście, to cała droga chemia zadziała słabo lub nawet wcale.
Czytaj dalej

Trzy hale jak trzy fabryki

W Narwi w hali numer 1 powstają elementy z tworzyw sztucznych na bazie poliestrów takie jak m.in.: elementy składowe produkowanych już przez podlaską firmę maszyn i narzędzi rolniczych, komunalnych oraz recyklingowych, a także zbiorniki z tworzywa sztucznego wozów asenizacyjnych.

W hali numer 2 odbywa się produkcja maszyn do zbioru zielonek a organizacyjnie jest ona częścią Fabryki w Strabli, która istnieje od roku 2008. Dzięki temu powiększeniu Pronar zwiększył produkcję wielkogabarytowych maszyn zielonkowych. To ponad 10-metrowe zestawy kosiarek dyskowych i zgrabiarki 4-karuzelowe.

Ponad 3000 – 

tylu pracowników liczy załoga firmy Pronar

Hala numer 3 jest właściwie nowym zakładem produkcyjnym, w którym pracują głównie kobiety. Powstają tutaj elektryczne wiązki kablowe, które montowane są w maszynach marki Pronar oraz są sprzedawane jako podzespoły. Być może będzie to kolejny przysłowiowy strzał w dziesiątkę Sergiusza Martyniuka. Pronar przecież od lat z powodzeniem produkuje koła tarczowe do maszyn wolnobieżnych – od kilku lat jest ich drugim największym producentem na świecie. Na Podlasiu powstają również osie, układy jezdne, elementy hydrauliki i pneumatyki, które jako części trafiają do wielu markowych firm krajowych i zagranicznych.

Drukuj artykuł: print

Filmy @traktor24

Wszystkie >
Ciągnik autonomiczny AgXeed. Zobacz jak pracuje Zbiór kukurydzy na kiszonkę z czujnikiem HarvestLab 3000 Traktorowy majstersztyk ukryty w ciągniku Fendt 209 F Vario Profi+ Film z testu kombajnu Deutz-Fahr C6305 TS Wyjątkowy Ursus. Imponuje trakcją i mocą Test Steyr Absolut 6280 CVT Test przystawki Emmarol EMH 4. W słoneczniku i kukurydzy Kupił nowe opony Trelleborg i napełnił je cieczą McCormick X5.120 w teście redakcyjnym Fendt plus Samson równa się wydajne nawożenie pofermentem