Partner serwisu: Trelleborg_Wheels

SaMASZ Samba 240W z kondycjonerem. Kilka rozwiązań zgłoszonych do uzyskania patentów

Dodano: 25.04.2024
SaMASZ Samba 240W jest pierwszą kosiarką dyskową tej serii wyposażoną w kondycjoner walcowy. Prace nad tą maszyną nadzorował Paweł Grochowski, Kierownik Konstrukcji Kosiarek w Ośrodku Badawczo Rozwojowym SaMASZ fot. materiały prasowe
SaMASZ Samba 240W jest pierwszą kosiarką dyskową tej serii wyposażoną w kondycjoner walcowy. Prace nad tą maszyną nadzorował Paweł Grochowski, Kierownik Konstrukcji Kosiarek w Ośrodku Badawczo Rozwojowym SaMASZ fot. materiały prasowe

SaMASZ Samba 240W jest pierwszą kosiarką dyskową tej serii wyposażoną w kondycjoner walcowy. Unikatowa konstrukcja jego napędu pozwoliła m.in. zachować niskie zapotrzebowanie na moc. Rozwiązanie to, tak jak 3 inne zgłoszono do uzyskania patentów. To najlepiej świadczy o innowacyjności kosiarki Samba 240W, w której nadal montowana jest lekka, ale wytrzymała listwa tnąca SaMASZ SwiftCUT.

Kosiarka SaMASZ XT 340W. Napęd zespolony kondycjonera robi różnicę

Kosiarki dyskowe SaMASZ serii XT cenione są przez rolników za wysoką jakość koszenia i wygodną pozycję transportową. Najnowsza ich wersja zyskała kondycjoner walcowy napędzany z przekładni zespolonej. Rozwiązanie to gwarantuje wydajną pracę nawet przy dużej ilości koszonego materiału.
Czytaj dalej

Szerokość robocza kosiarki dyskowej SAMBA 240W wynosi 2,4 m. Zależne od liczby i ustawienia zgarniaczy, może ona pozostawiać wał pokosu o szerokości od 1,0 do 1,65 m. Masa maszyny z kondycjonerem walcowym wynosi ok. 870 kg a zapotrzebowanie na moc to 75 KM.

SaMASZ Samba 240W ma unikatowy napęd listwy tnącej i walców

Listwa tnąca SwiftCUT jest napędzana od WOM ciągnika za pomocą przekładni opartej na czterech pasach klinowych. Wał przegubowo-teleskopowy pozwala przekazywać napęd dalej na dolny wał kondycjonera. Jest on jednocześnie elementem napędowym dla walca górnego, gdzie trafia za pomocą przekładni suwliwej (zgłoszona do uzyskania patentu) połączonej sprzęgłem elastycznym SGFlex. Rozwiązanie to pozwala dostosowywać się napędowi górnego walca do jego chwilowych zmian położenia w czasie pracy kondycjonera.

Inżynierowie SaMASZ bardzo skrupulatnie podeszli nie tylko do napędu zgniatacza pokosu. Docisk jego walca górnego rozwiązali stosując wahacze ze sprężynami (zgłoszone do uzyskania patentu). – Rozwiązanie to charakteryzuje się umiejscowieniem sprężyn dociskowych zewnętrznie nad wahaczem. Dzięki temu ograniczyliśmy możliwość nagromadzania się w tych miejscach zanieczyszczeń. Przy okazji uzyskaliśmy bardzo dobry dostęp do regulacji szczeliny pomiędzy walcami. Jest ona zmieniana poprzez korektę napięcie sprężyn dociskowych – wyjaśnia Paweł Grochowski, Kierownik Konstrukcji Kosiarek w Ośrodku Badawczo Rozwojowym SaMASZ.

Listwa tnąca SwiftCUT jest napędzana od WOM ciągnika za pomocą przekładni opartej na czterech pasach klinowych. Wał przegubowo-teleskopowy pozwala przekazywać napęd dalej na dolny wał kondycjonera. Jest on jednocześnie elementem napędowym dla walca górnego, gdzie trafia za pomocą przekładni suwliwej (zgłoszona do uzyskania patentu) połączonej sprzęgłem elastycznym SGFlex screen materiały prasowe
Listwa tnąca SwiftCUT jest napędzana od WOM ciągnika za pomocą przekładni opartej na czterech pasach klinowych. Wał przegubowo-teleskopowy pozwala przekazywać napęd dalej na dolny wał kondycjonera. Jest on jednocześnie elementem napędowym dla walca górnego, gdzie trafia za pomocą przekładni suwliwej (zgłoszona do uzyskania patentu) połączonej sprzęgłem elastycznym SGFlex screen materiały prasowe

Układ zawieszenia z mechanizmem nożycowym

Kolejne ulepszenia zastosowane w kosiarce SaMASZ Samba 240W dotyczą jej pozycji transportowej oraz zwiększonych możliwości pracy zespołu roboczego poniżej poziomu podłoża. Korzyści takie przyniosło zastosowanie układu zawieszenia z mechanizmem nożycowym (zgłoszony do uzyskania patentu). Dzięki temu rozwiązaniu uzyskano w pozycji transportowej 105⁰ złożenia zespołu roboczego. Dla operatora ciągnika to dobra wiadomość, bo w czasie jazdy może korzystać z pełnego pola widzenia w prawym lusterku wstecznym. Pochylony do środka zespół roboczy kosiarki nie dość, że nie zasłania widoku, to jeszcze powoduje przemieszczenie jego środka ciężkości w lewo (w kierunku osi ciągnika). Zwiększa to stabilność zestawu ciągnik-kosiarka, bo masa maszyny zawieszonej na TUZ rozłożona jest równomierniej pomiędzy kołami ciągnika.

Układ zawieszenia z mechanizmem nożycowym uwidacznia swoje zalety również w pozycji jego maksymalnego otwarcia. Zespół roboczy kosiarki może wychylić się wtedy o ok. 30⁰ poniżej poziomu podłoża. Pozwala to wykaszać roślinność nie tylko na użytkach zielonych, ale również porastającą niewielkie skarpy.

Zabezpieczenie antykamieniowne

Jedną z zalet listwy tnącej SwiftCUT jest zastosowanie standardowego zabezpieczenia antykamieniowego SafeGEAR. Moduł dysku z tym systemem zapewnia zabezpieczenie kół zębatych listwy tnącej, podczas jej kontaktu z dużymi przeszkodami. Ścięciu ulega tylko wpust danego modułu roboczego (dysku), co nawet w warunkach polowych pozwala go wymienić na nowy i szybko powrócić do pracy. Dzięki temu rozwiązaniu, nie ma potrzeby wymiany modułu roboczego na nowy.

Bezstopniowa regulacja wysokości koszenia poprzez pochylenie listwy tnącej, odbywa się w zakresie od 4 do 7 cm. Ponadto można zastosować płozy wysokiego koszenia zwiększające miejsce cięcia roślin o 2 / 2,5 lub 3 cm.

– Kosiarka rolnicza tylna Samba 240W to zaawansowana maszyna zaprojektowane z myślą o efektywnej pracy. Wyposażona w automatyczną blokadę podnoszenia na uwrociach, hydrauliczne składanie do transportu oraz mechaniczną blokadę transportową, zapewnia bezpieczeństwo i wygodę użytkowania – informuje Paweł Grochowski. Noże tnące posiadają system szybkiej wymiany za pomocą specjalnego klucza będącego na wyposażeniu standardowym maszyny. Dodatkowo, centralny trzymak noży został udoskonalony, co gwarantuje jeszcze lepsze czyszczenie listwy tnącej. Rozwiązanie to ma znaczenie w czasie koszenia, bo podnosi jego efektywność.

Konstruktorzy SaMASZ nie tylko dbają o skuteczność koszenia, ale również o wygodę użytkowania swoich maszyn. Najnowsze modele kosiarek rolniczych firmy SaMASZ wyposażono w liczne innowacyjne rozwiązania, mające na celu ułatwienie obsługi maszyny. Jednym z kluczowych elementów, na który zwrócono szczególną uwagę, jest swobodny dostęp do listwy tnącej SwiftCUT. Oś obrotu osłony ochronnej została umieszczona za belką ramy głównej, co umożliwia maksymalne odsłonięcie listwy tnącej podczas jej obsługi lub napraw.

– Dodatkowo, osłonę ochronną wyposażono w innowacyjną klamkę, która stanowi zbiór kilku rozwiązań usprawniających użytkowanie maszyny. Te kompleksowe usprawnienia, zgłoszone do uzyskania patentu, obejmują ergonomiczny uchwyt oraz mechanizm łatwego otwierania i zamykania. Dzięki temu użytkownicy mogą szybko i wygodnie dostosowywać osłonę do swoich potrzeb, zapewniając sobie większy komfort pracy przy obsłudze kosiarki – zapewnia Paweł Grochowski.

Zalety walców gumowych

Kosiarka dyskowa SaMASZ Samba 240W z kondycjonerem o szerokości roboczej 2,4 m jest ciekawą propozycją dla mniejszych gospodarstw, w których uprawia się rośliny motylkowe. Zastosowanie kondycjonera z walcami gumowymi podczas zbioru zielonek z tych roślin przynosi wymierne korzyści. Posiada on profil w kształcie litery V, co wzmaga jego oddziaływanie na łodygi gniecionych roślin. Dzięki temu można przyspieszyć czas schnięcia zbieranego materiału o blisko 25% i często zrezygnować z przejazdu przetrząsacza.

Maszyna z kondycjonerem walcowym sprawdzi się nie tylko podczas zbioru lucerny czy koniczyny, ale również takich roślin jak sorgo. Walce nie powodują utraty delikatnych listków roślin zawierających dużo cennego białka.

Drukuj artykuł: print

Filmy @traktor24

Wszystkie >
Deutz-Fahr 5 Keyline. Zobacz jak pracuje Siewnik Lemken Solitair DT. Zobacz jak pracuje Test Steyr 4120 Multi. Zobacz jak pracuje Ciągnik autonomiczny AgXeed. Zobacz jak pracuje Zbiór kukurydzy na kiszonkę z czujnikiem HarvestLab 3000 Traktorowy majstersztyk ukryty w ciągniku Fendt 209 F Vario Profi+ Film z testu kombajnu Deutz-Fahr C6305 TS Wyjątkowy Ursus. Imponuje trakcją i mocą Test Steyr Absolut 6280 CVT Test przystawki Emmarol EMH 4. W słoneczniku i kukurydzy