Partner serwisu: Trelleborg_Wheels

Ściernisko po zbiorze kukurydzy. Mulczować, czy nie?

Dodano: 21.10.2023
Mulczowanie kosiarka Talex fot. Tomasz Kuchta
Czy warto mulczować ściernisko po zbiorze kukurydzy na ziarno? fot. Tomasz Kuchta

Po zbiorze kukurydzy ziarnowej jak bumerang powraca pytanie, czy powinniśmy mulczować ściernisko. Jakie korzyści daje ten zabieg i czy rzeczywiście warto z niego rezygnować?

W Europie obciążnik znaczy Pateer

Traktor bez obciążnika, jest jak zawodnik futbolu amerykańskiego bez ochraniaczy i kasku. Po prostu czegoś mu brakuje i nie wzbudza respektu. Tyle w temacie pierwszego wrażenia, bo odpowiednio na boisku i na polu, to ostatecznie gra i praca są najważniejsze. Dobrze dobrany obciążnik pełni więc w ciągniku przynajmniej dwie funkcje – wizerunkową i poprawiającą trakcję. Powinien go mieć każdy większy traktor, o czym doskonale wie holenderska firma Pateer.
Czytaj dalej

W dobie wysokich kosztów produkcji oraz dążenia do ograniczania przejazdów po polu pojawia się pytanie, czy zaniechanie rozdrabniania ścierniska po kukurydzy może być dobrym rozwiązaniem?

Mnóstwo resztek pożniwnych do zagospodarowania

Przyjmuje się, że po zbiorze kukurydzy ziarnowej na polu w postaci resztek pożniwnych może pozostać od 15 do nawet ponad 30 t masy roślinnej na hektar. Odpowiednie zagospodarowanie takich ilości resztek to duże wyzwanie dla maszyn uprawowych.

Zabieg mulczowania pozwala zarówno rozdrobnić pozostałe na powierzchni gleby łodygi, ale też zmulczować pozostałe resztki i dodatkowo rozrzucić je na całej szerokości roboczej mulczera. To z kolei oznacza, iż jakakolwiek później wykonywana uprawa będzie łatwiejsza do wykonania.

Mulczować zdecydowanie warto

W niedociętych przez przystawki do zbioru kukurydzy łodygach chętnie zimują larwy omacnicy prosowianki, a więc głównego szkodnika występującego w tej uprawie.

mulczowanie ściernisko kukurydza fot. Tomasz Kuchta
W pozostawionych na powierzchni gleby chętnie zimują larwy omacnicy prosowianki – głównego szkodnika w uprawie tej rośliny fot. Tomasz Kuchta

Zabieg mulczowania pozwala zatem zniszczyć bezpieczne schronienie tych szkodników, a tym samym mocno ograniczyć ich występowanie. Jest to tym bardziej ważne, jeśli na danym polu planujemy uprawę kukurydzy w monokulturze.

Co więcej, rozdrobnienie resztek pożniwnych po kukurydzy pozwala na ich szybszą mineralizację, a tym samym uwolnienie zawartych w nich składników pokarmowych.

Wspomnijmy również, iż sam zabieg nie jest wcale zbyt paliwożerny i czasochłonny. W naszych warunkach, gdzie wykonujemy go kosiarką bijakową Talex Leopard 280 o szerokości roboczej 2,8 m mogącej równocześnie mulczować 4 rzędy roślin średnia wydajność wynosi ok. 1,5 ha/h, a średnie zużycie paliwa sięga ok. 7 l/ha. Z maszyną współpracuje 106-konny Zetor Proxima Plus 110.

Czym zmulczować ściernisko po kukurydzy?

mulczowanie ściernisko kukurydza 2 fot. Tomasz Kuchta
Po przejeździe mulczerem łodygi pocięte są niemal przy samej ziemi fot. Tomasz Kuchta

Wśród najpopularniejszych maszyn wykorzystywanych do mulczowania ścierniska po zbiorze kukurydzy na ziarno zalicza się kosiarki bijakowe oraz wirnikowe. Te pierwsze mają nieco większe zapotrzebowanie na moc ciągnika w przeliczeniu na metr roboczy, ale też ze względu na kilka rodzajów elementów roboczych są bardziej uniwersalne przy innych pracach.

Przy niszczeniu łodyg po kukurydzy z powodzeniem stosowane są także mulczery wirnikowe. Zdecydowanie warto zainteresować się nimi jeśli zależy nam na osiąganiu większej wydajności.

Ciekawym rozwiązaniem wydają się być także wały nożowe stosowane albo na przednim TUZ-ie, albo montowane np. przed klasyczną broną talerzową. W tym wypadku ze względu na niższą prędkość obrotową efekt pocięcia będzie nieco gorszy, za to istnieje możliwość wykonania tego zabiegu w połączeniu z innym np. talerzowaniem, czy uprawą głęboką.

Drukuj artykuł: print

Filmy @traktor24

Wszystkie >
Siewnik Lemken Solitair DT. Zobacz jak pracuje Test Steyr 4120 Multi. Zobacz jak pracuje Ciągnik autonomiczny AgXeed. Zobacz jak pracuje Zbiór kukurydzy na kiszonkę z czujnikiem HarvestLab 3000 Traktorowy majstersztyk ukryty w ciągniku Fendt 209 F Vario Profi+ Film z testu kombajnu Deutz-Fahr C6305 TS Wyjątkowy Ursus. Imponuje trakcją i mocą Test Steyr Absolut 6280 CVT Test przystawki Emmarol EMH 4. W słoneczniku i kukurydzy Kupił nowe opony Trelleborg i napełnił je cieczą