Partner serwisu: Trelleborg_Wheels

Unia Cross H z nowym zabezpieczeniem łap uprawowych

Dodano: 13.05.2023
Unia Cross H szerokość robocza 4 m
Do pracy z najnowszym kultywatorem Cross 4H (szerokość robocza 4 m) z łapami uprawowymi zagłębionymi na 30 cm, potrzeby jest ciągnik o mocy przynajmniej 250 KM © Unia

Firma Unia po tegorocznym dokapitalizowaniu przez Grupę Chemirol rozpoczęła nowy etap swojego rozwoju. Widać już pierwsze efekty. Na rynek wchodzi ulepszona wersja sztandarowego kultywatora tego producenta do głębokiej i płytkiej uprawy gleby. Najnowszy Cross H zyskał zmodernizowane zabezpieczenie łap uprawowych.

W przypadku pracy kultywatora Unia Cross H na głębokości maksymalnej wynoszącej 30 cm, zapotrzebowanie mocy wynosi powyżej 250, 300 i 400 KM. To wartości przypisane do narzędzi o szerokościach roboczych wynoszących odpowiednio: 4 / 4,5 / 5 m. Oczywiście po złożeniu do pozycji transportowej szerokość narzędzia nie przekracza 3 m.

Unia Cross H nowe zabezpieczenie łap uprawowych o sile wyzwolenia 550 kG
Kultywator Unia Cross H ma nowe zabezpieczenie łap uprawowych o nazwie CX II © Unia

Z prześwitem 80,5 cm i rozstawem 80 cm

Łapy uprawowe zamontowane są na 3 belkach rozstawionych co 80 cm. Dokładnie o pół centymetra jest wyższy prześwit pod ramą narzędzia. Rozstaw łap uprawowych wynosi 30,5 cm, co po założeniu na dłuta skrzydełek podcinających o szerokości 37 cm pozwala z nakładką zrywać ścierniska. Dzięki temu kultywator Unia Cross H może być użytkowany jako kultywator podorywkowy.

550 kG – 

tyle wynosi siła uwolnienia łapy uprawowej w kultywatorze Unia Cross H

Kultywator Unia Cross H ma nowe zabezpieczenie łap uprawowych o nazwie CX II. Jego uchwyty mocowane do ramy za pomocą solidnych śrub podtrzymują poziome sprężyny o sile uwolnienia zęba wynoszącej 550 kG na końcu dłuta. – Tak wysoka siła uwolnienia zęba pozwala na pracę na ciężkich glebach w suchych latach. Ząb odchyla się na 30 centymetrów, co w pełni chroni narzędzie przed dużymi kamieniami w wierzchniej warstwie pola – zapewnia Kamil Kosecki, specjalista produktowy firmy Unia.

Chemirol przejął firmę Unia i zapowiada walkę o europejskie podium

Marka Unia konkurująca w Europie z największymi graczami o miano jednego z trzech najpopularniejszych producentów maszyn i urządzeń rolniczych agregowanych z ciągnikami? Czy ten ambitny plan nowego właściciela firmy Unia jest realny? Czas to zweryfikuje. Na razie wiemy na pewno, że Chemirol celuje bardzo wysoko.

Czytaj dalej

Dłuta Durum z trwałością x 8

Kultywator Unia Cross H może wgryzać się w glebę poprzez 3 różne typy dłut roboczych. To standardowe wersje stalowe z napawaniem, wzmocnione węglikiem wolframu o 8-krotnie większej wytrzymałości (Durum) oraz wąskie redlice dwustronne. Wspomniane skrzydła podcinające służące do uprawy ścierniskowej również dostępne są w wersji wzmocnionej Durum.

Talerze wyrównujące i wał konsolidujący

Po pracy łap uprawowych gleba jest wstępnie równana przez rząd eliptycznych talerzy o średnicy 46 cm. Ich pracę ułatwiają głębokie wcięcia oraz montaż ramion na gumowych amortyzatorach trójkątnych.

Głębokość robocza regulowana jest przy pomocy klipsów dystansowych warunkujących zakres pracy czterech siłowników hydraulicznych. Ich przekładanie powoduje zmianę wysokości ramy narzędzia w stosunku do podłoża. Ostatnim elementem uprawowym jest wał podpierający kultywator z tyłu i jednocześnie konsolidujący glebę. Dostępne są jego 3 wersje: rurowy, daszkowy lub ceownikowy.

Unia Cross H jest narzędziem zawieszanym. Dlatego dobierając do niego ciągnik należy brać pod uwagę jego masę i długość. W przypadku modelu 4-metrowego z wałem rurowym masa wynosi ok. 3,5 t. Najcięższa wersja 5-metrowa wskaże na wadze prawie 4,3 t. Długość wszystkich modeli jest identyczna – 427 cm.

Unia Cross H szerokość wał ceownikowy
Kultywator Unia Cross H z wałem ceownikowym typu gleba-gleba. Dostępny jest również wał daszkowy lub rurowy © Unia
Drukuj artykuł: print

Filmy @traktor24

Wszystkie >
Kultywator Väderstad Cultus 300 testowaliśmy na polach po zebranych: rzepaku, soi oraz kukurydzy Case Vestrum z rewersem w małym joysticku Fastrac na polu. Jak sobie poradził? John Deere S7 900 to kombajn, który wie, co wydarzy się za 4 sekundy Moc Valtry T175e zweryfikowana podczas pracy z głęboszem Najsilniejszy ciągnik świata pracował w Polsce Agrisem Strip-Till dla koneserów tej technologii Uprawa ścierniska – talerz kontra ząb Claas Trion 530 po 2 sezonach na 200 ha Kalkulator Manitou TCO wylicza koszty użytkowania maszyn