Partner serwisu: Trelleborg_Wheels

Urodziny w rodzinie John Deere. Ojciec wszystkich ciągników ma 100 lat

Dodano: 09.08.2023
John Deere_100-lecie_modelu_D
Wiele z traktorów John Deere serii D jest nadal na chodzie. To łakomy kąsek kolekcjonerski © John Deere

W 1923 r. powstał pierwszy ciągnik John Deere serii D. Wtedy też zawieszono produkcję traktora Waterloo Boy, z którego do nowego modelu zapożyczono 2-cylindrowy silnik i 2-biegową skrzynię przekładniową. Ponadto traktor serii D stworzono od nowa.

John Deere oferuje ciągniki rolnicze od 1918 r. Kupił wtedy firmę Waterloo Gasoline Engine Company, która produkowała wspomniany traktor spalinowy Waterloo Boy. Kolejne lata przyniosły lawinowy wzrost zainteresowania amerykańskich rolników ciągnikami. Dlatego amerykański producent postawił na stworzenie własnego modelu.

Czy to Ursus zrujnował licencję Massey Fergusona?

Legenda marki Ursus, jak niemal każda nasza narodowa historia, ma w sobie trochę prawdy, a trochę bajki. Gdy tylko fabryczni inżynierowie się starali, utrącano im przysłowiowe skrzydła, zaprzepaszczając ich rokujące sukces prototypy. Liczyło się wyłącznie zdanie rządzącej partii.

Czytaj dalej

Mechanizacja rolnictwa USA

W latach 20. ubiegłego wieku farmerzy amerykańscy sprzedawali konie i kupowali traktory. Szukali ciągników niezawodnych i w przystępnej dla nich cenie. Ich oczekiwania spełniał John Deere serii D kosztujący ok. tysiąca dolarów.

1000 dolarów – 

w latach 20. ubiegłego wieku, wokół tej kwoty oscylowała cena ciągnika John Deere serii D.

– Sto lat temu, gdy na farmach o powierzchni od 40 do 80 akrów było dużo orki, młócenia, model D ogromnie usprawnił pracę w rolnictwie. Była to prawdziwa transformacja produkcyjna. W latach 30. tylko 11% amerykańskich gospodarstw było zelektryfikowanych, więc ciągnika używano nie tylko do prac polowych, ale także jako źródło zasilania innych narzędzi za pomocą pasa transmisyjnego – czytamy w komunikacie prasowym.

Najdłużej produkowana seria JD

– Wprowadzony w 1923 r. model D był jednym z pierwszych ciągników noszących nazwę John Deere. Była to prosta, wszechstronna i niezawodna maszyna, która odegrała kluczową rolę w przejściu firmy John Deere na rynek ciągników. Wyróżnia się również tym, że jest najdłuższą serią produkcyjną spośród wszystkich ciągników John Deere. Ostatni model D został zbudowany w 1953 roku – mówi Bartosz Białas, Marketing Manager John Deere Polska.

John Deere_model D_pierwszy powstał w 1923 roku
W 1923 r. powstał pierwszy ciągnik John Deere serii D. Ostatni zbudowano w 1953 r. W USA nazywano go „ojcem wszystkich ciągników John Deere” © John Deere

Najpierw technika, potem wygląd

Inżynierowie firmy John Deere projektując model serii D początkowo postawili na jego innowacyjne rozwiązania techniczne. W kolejnych latach zaczęto zwracać uwagę na wygląd traktora. Dlatego w 1938 r. podjęto współpracę z cenionym projektantem Henrym Dreyfussem. Efektem jego prac były ciągnik mający opływową maskę i błotniki.

– Jego zadaniem w John Deere było nadanie maszynom nowego stylu, począwszy od usprawniania i zmiany stylizacji ciągników, a skończywszy na projektowaniu firmowej papeterii i innych aspektów wizualnych, które miały wpływ na sprzedaż – dodaje Bartosz Białas.

W USA w reklamach z lat 20. oraz 30. firma John Deere określała ten model „ojcem wszystkich ciągników John Deere”. Dzisiaj to łakomy kąsek kolekcjonerski. Wiele z traktorów John Deere serii D jest nadal na chodzie.

Drukuj artykuł: print

Filmy @traktor24

Wszystkie >
Test przystawki Emmarol EMH 4. W słoneczniku i kukurydzy Kupił nowe opony Trelleborg i napełnił je cieczą McCormick X5.120 w teście redakcyjnym Fendt plus Samson równa się wydajne nawożenie pofermentem Ile mocy potrzebuje 3-metrowy kultywator do głębokiej uprawy bezorkowej? Tego sierpniowego dnia w Kombinacie Rolnym Kietrz dużo się działo Zbiór buraków kombajnem Holmer Terra Dos T3 Zbiór słonecznika z przystawką Geringhoff SunLite Horizon 30 Fendt wynajęty do ciężkiej pracy na 450 godzin Amazone Cobra skutecznie zrywa ścierniska