Partner serwisu: Trelleborg_Wheels

Ursus znany w Europie Zachodniej jako Field Boy

Dodano: 24.06.2023
Field Boy to Ursus C-325 lub C-328 z maską i błotnikami z włoskiej fabryki Victorio Cantatore © Traktor24
Field Boy to Ursus C-325 lub C-328 z maską i błotnikami z włoskiej fabryki Victorio Cantatore. W tym przypadku ciągniki różnią się przednimi osiami. Ten z napisem Lubecko ma ją zamontowaną od Forda © Traktor24.pl

Niewiele osób wie, że Ursusy C-325 i C-328 w latach 60. wysyłane były do Włoch jako golasy bez maski i błotników. Tam w fabryce Victorio Cantatore otrzymywały zachodni design i trafiały do sprzedaży pod nazwą Field Boy. Tak podrasowane z zewnątrz nie odbiegały od ówczesnej zachodniej konkurencji.

– Chciałem po prostu kupić Ursusa C-325 lub C-328. Znalazłem takie modele w Holandii, pojechałem i w 2019 roku kupiłem jeden z nich. Co prawda miał inną maskę, błotniki i przednią oś, ale mechanicznie bez dwóch zdań, był to Ursus C-325 z silnikiem C-328 – wspomina Andrzej Musik z Lubecka k. Lublińca w woj. śląskim.

Horsch Cura to rozwiązanie dla patrzących w przyszłość

Zwalczenie chwastów z pomocą chemii będzie coraz trudniejsze, bo w tym kierunku zmierza polityka Unii Europejskiej. W efekcie rolnicy już niedługo mogą mieć problemy z odnalezieniem się w nowych realiach. Dlatego już teraz warto zrobić kroki wyprzedzające. Jednym z nich jest poznanie brony posiewnej o nazwie Horsch Cura.
Czytaj dalej

Ursus C-325 odkryty na nowo

Andrzej Musik jest członkiem Skansenu Lubecko – Kierat Team. Z tego tytułu uczestniczy w zlotach starych ciągników. Na jednym z nich po dwóch miesiącach od zakupu dowiedział się, że ma traktor Field Boy. Wtedy poznał historię tych ciągników i już wiedział, co odpowiadać na pytania związane z nietypowym Ursusem.

– Spotykam się z różnymi opiniami dotyczącymi wyglądu mojego unikatowego traktora. Czasami słyszę, to jakiś składak i powinien powrócić do klasycznego wyglądu Ursusa C-325. Po wyjaśnieniu jak to się stało widzę zaskoczenie, bo niewiele osób zna historię Field Boya – wyjaśnia Andrzej Musik.

Drugi Field Boy dla syna

Pierwszy Field Boy Andrzeja Musika to model z 1962 r., który prawdopodobnie pracował w winnicy, co sugeruje napis na masce. Technicznie jest w pełni sprawny, ale zwłaszcza maska jest już nadszarpnięta zębem czasu. Kolekcjoner z Lubecka planuje przeprowadzić jej renowację w najbliższym czasie. Do tej pory wymienił tylko tylne opony na nowe.

– Syn Łukasz bardzo interesuje się traktorami i namówił mnie na zakup drugiego Field Boya dla niego. Szukaliśmy niezależnie od siebie w Internecie takiego ciągnika i w końcu znaleźliśmy. Pojechaliśmy po niego do Włoch i od marca 2023 r. jest u nas – mówi Andrzej Musik.

Field Boy P 300 © Traktor24
Field Boy P 300 (chłopak polowy) trafiał z włoskiej fabryki na rynki krajów Europy Zachodniej © Traktor24.pl

Jak z igły zdjęty

Traktor sprowadzony z Włoch wyprodukowano w roku 1967. Jest w stanie idealnym i ma nawet oryginalny napis Field Boy P 300. Jedynymi nieoryginalnymi elementami w tym ciągniku są siedziska na błotnikach. Kolekcjoner z Lubecka, początkowo chciał je zdemontować, ale okazały się przydatne. Zawsze można kogoś przewieźć, a chętnych na spotkaniach zabytkowych traktorów nie brakuje.

P 300 – 

co może oznaczać ten symbol na traktorze Field Boy? Czekamy na odpowiedzi pod adresem redakcja@traktor24.pl

– Instalacja elektryczna w Field Boyach jest w przeciwieństwie do rodzimych Ursusów C-325 i C-328 wykonana perfekcyjnie. Tylko raz wymieniliśmy bezpiecznik. Ponadto wszystko działa. Ciągniki mają lampy fiatowskie i nie dwa, ale jeden akumulator 12-voltowy. Zegary na desce rozdzielczej pozostały polskie – mówi Andrzej Musik.

Potwierdzenie wprost z Ursusa

We wrześniu 2022 r. Andrzej Musik uczestniczył w II Zlocie Zabytkowych Traktorów w Ursusie. Rozmawiał tam z byłymi pracownikami warszawskiej fabryki ciągników. Kilku z nich pamięta, jak przygotowywali do wysyłki do Włoch traktory Ursus C-325 i C-328 bez masek i błotników.

W latach 60. w Ursusie następowała wymiana modeli C-325 na C-328. Dlatego ciągniki Field Boy mają części od jednych i drugich. – W moim starszym traktorze kolektor i chłodnica pochodzą od C-325, a silnik od C-328. Field Boy z 1962 roku ma jeszcze zmienioną przednią oś, która zapożyczona została od Forda. Za to Field Boy z 1967 roku ma oryginalną ursusowską – zauważa Andrzej Musik.

Andrzej Musik i jego syn Łukasz oraz ich unikatowe Field Boye © Traktor24
Andrzej Musik i jego syn Łukasz oraz ich unikatowe Field Boye © Traktor24.pl
Field Boy rocznik 1962 z przednią osią od Forda © Traktor24.pl
Field Boy z rocznika 1962 z przednią osią od Forda © Traktor24.pl
Field Boy po odchyleniu maski to Ursus C-325 lub C-328 lub ich kompilacje © Traktor24
Po odchyleniu maski ciągnika Field Boy zobaczymy podzespoły od Ursusa C-325, C-328 lub ich kompilacje © Traktor24.pl
Field Boy Andrzeja Musika ma zamontowane 2 złącza hydrauliczne © Traktor24
Field Boy Andrzeja Musika ma zamontowane 2 złącza hydrauliczne © Traktor24.pl
Field Boy ma instalację elektryczną zamontowaną we włoskiej fabryce © Traktor24
Instalacja elektryczna zamontowana we włoskiej fabryce spisuje się w Field Boyach bez zarzutu do dzisiaj © Traktor24.pl
Field Boy z polskim potrójnym wskaźnikiem to kolejny dowód na pochodzenie tego ciągnika z warszawskiej fabryki © Traktor24
Field Boy z polskim potrójnym wskaźnikiem (zegarem) to kolejny dowód na pochodzenie tego ciągnika z warszawskiej fabryki © Traktor24.pl
Field Boy z rurą wydechową wyprowadzoną do tyłu © Traktor24
Rura wydechowa wyprowadzona do tyłu to “zdrowe” rozwiązanie dla operatora ciągnika. Powyżej widać podstawę akumulatora 12-voltowego, bo Field Boy miał tylko jedną baterię © Traktor24.pl
Field Boy P300 Łukasza Musika został sprowadzony z Włoch w 2023 roku © Traktor24
Field Boy P 300 Łukasza Musika został sprowadzony z Włoch w 2023 roku © Traktor24.pl

Drukuj artykuł: print

Filmy @traktor24

Wszystkie >
Siewnik Lemken Solitair DT. Zobacz jak pracuje Test Steyr 4120 Multi. Zobacz jak pracuje Ciągnik autonomiczny AgXeed. Zobacz jak pracuje Zbiór kukurydzy na kiszonkę z czujnikiem HarvestLab 3000 Traktorowy majstersztyk ukryty w ciągniku Fendt 209 F Vario Profi+ Deutz-Fahr 5 Keyline. Zobacz jak pracuje Film z testu kombajnu Deutz-Fahr C6305 TS Wyjątkowy Ursus. Imponuje trakcją i mocą Test Steyr Absolut 6280 CVT Test przystawki Emmarol EMH 4. W słoneczniku i kukurydzy