Partner serwisu: Trelleborg_Wheels

Väderstad Carrier 725 XL do uprawy po kukurydzy

09.05.2024
W nowej bronie talerzowej Väderstad Carrier 725 XL, inżynierowie firmy Väderstad zastosowali talerze uprawowe o średnicy TrueCut 610 mm, które sprawdzą się w uprawie pola z dużą ilością resztek pożniwnych © TRAKTOR24.pl
W nowej bronie talerzowej Väderstad Carrier 725 XL, inżynierowie firmy Väderstad zastosowali talerze uprawowe TrueCut o średnicy 610 mm, które sprawdzą się w uprawie pola z dużą ilością resztek pożniwnych © TRAKTOR24.pl

Väderstad Carrier 725 XL sprawdzi się podczas uprawy ścierniska po kukurydzy zebranej na ziarno. Talerze robocze mogą mieć średnicę 610 mm, a masa narzędzia sięgać 10 ton.

Test Steyr 4120 Multi. Zobacz jak pracuje

Na nasz test redakcyjny trafił ciągnik, który mając skrzynię biegów mechaniczną, może konkurować z traktorami…

Czytaj dalej

Efektywna szerokość robocza brony talerzowej Väderstad Carrier 725 XL wynosi 7,1 m. Natomiast wał konsolidujący uprawioną glebę ma szerokość ujętą w nazwie modelu, czyli 7,25 m.

Väderstad Carrier 725 XL i 4 rodzaje talerzy

W nowej bronie talerzowej Carrier 725 XL, inżynierowie firmy Väderstad zastosowali talerze uprawowe TrueCut o średnicy 610 mm, które sprawdzą się w uprawie pola z dużą ilością resztek pożniwnych. Pozwalają one zwiększyć głębokość roboczą, aby zmieszać je z glebą. Jest to więc narzędzie przystosowane do pracy na polu po zbiorze kukurydzy na ziarno.

– Piasta MultiSet zastosowana w układzie mocowania talerza pozwala wybrać jeden z trzech kątów odchylenia talerza od pionu: 11 / 13 / 17 stopni. W ten sposób można odpowiednio dobrać intensywność uprawy, aby odpowiadała wybranej głębokości roboczej – wyjaśnia Jarosław Janasz, kierownik sprzedaży w Polsce południowo-wschodniej.

Można również wybrać talerze uprawowe o średnicy TrueCut 510 mm. W tym przypadku wokół nich jest więcej wolnej przestrzeni. Rozwiązanie to sprawdzi się na polach z umiarkowaną ilością resztek pożniwnych.

Talerze uprawowe CrossCutter Disc Aggressive o średnicy 510 m © TRAKTOR24.pl
Talerze uprawowe CrossCutter Disc Aggressive o średnicy 510 m © TRAKTOR24.pl

Planując uprawę ultrapłytką Väderstad poleca talerze uprawowe CrossCutter Disc lub CrossCutter Disc Aggressive o średnicy 510 m. Można nimi pracować na głębokości 3-5 cm. Do uprawy pola z dużą ilością słomy zbożowej lepiej wybrać wersję CrossCutter Disc Aggressive.

Trzy rodzaje narzędzi przednich

Pierwszym elementem roboczym może być zgrzebło do słomy, wał CrossCutter Knife lub włóka CrossBoard Heavy. W tym ostatnim przypadku pracując na polu po orce z glebą zwięzłą dobrą pracę wykonuje listwa stabilizująca, która zwiększa skuteczność działania tego narzędzia.

– Na polu po kukurydzy wał CrossCutter Knife pozwala w dużym stopniu zastąpić pracę mulczera. Rozdrabnia łodygi uniemożliwiając przezimowanie omacnicy prosowianki, groźnego szkodnika kukurydzy – dodaje Jarosław Janasz.

Wały konsolidujące Väderstad Carrier 725 XL

Väderstad Carrier 725 XL może być wyposażony w różne wały konsolidujące. Za najbardziej uniwersalny uznaje się Double SoilRunner, czyli podwójny wał ceownikowy. W rozwiązaniu tym po wypełnieniu przestrzeni ceowników glebą, to ona ostatecznie ugniatania pole. Dlatego wał ten moża nazwać typu gleba-gleba.

Maszynę po złożeniu do pozycji transportowej można obniżyć do wysokości poniżej 4 m © TRAKTOR24.pl
Maszynę po złożeniu do pozycji transportowej można obniżyć do wysokości poniżej 4 m © TRAKTOR24.pl

Dostępny jest również wał podwójny SteelRunner. Działa on na glebę agresywnie za pomocą pierścieni stalowych. – Dzięki swej konstrukcji przyczynia się do szybszego wysychania gleby po ulewnych deszczach, co umożliwia szybsze wjechanie w pole z następnym zabiegiem. Podwójny SteelRunner konsoliduję całą uprawianą warstwę i kruszy twarde bryły – zaznacza Jarosław Janasz.

Każdy wał posiada gumową amortyzację jego osi, co absorbuje wibracje wydłużając żywotność ramy i całej maszyny.

Nie wyżej niż 4 m

Maszynę po złożeniu do pozycji transportowej można obniżyć do wysokości poniżej 4 m. Pomaga w tym dedykowana skala ze strzałką, która jest dobrze widoczna z kabiny ciągnika. Dzięki temu przejazdy po drodze publicznej będą zgodne z prawem drogowym. Ponadto zostanie obniżony środek ciężkości, co zwiększa stabilność złożonej brony talerzowej.

Väderstad Carrier 725 XL może być wyposażony w różne wały konsolidujące. Za najbardziej uniwersalny uznaje się Double SoilRunner, czyli podwójny wał ceownikowy. W tym przypadku zamontowano wał podwójny SteelRunner oparty na pierścieniach stalowych  © TRAKTOR24.pl
Väderstad Carrier 725 XL może być wyposażony w różne wały konsolidujące. Za najbardziej uniwersalny uznaje się Double SoilRunner, czyli podwójny wał ceownikowy. W tym przypadku zamontowano wał podwójny SteelRunner oparty na pierścieniach stalowych © TRAKTOR24.pl
Włóka CrossBoard Heavy posiada listwę stabilizującą © TRAKTOR24.pl
Włóka CrossBoard Heavy posiada listwę stabilizującą © TRAKTOR24.pl
Drukuj artykuł: print

Filmy @traktor24

Wszystkie >
Taka góra, a traktor Claas Axos 3 dał radę Osadki kolb kukurydzy. Dlaczego warto je zbierać? Od 7 lat pod wrażeniem skrzyni biegów CMATIC Nawigacja rolnicza PTx Trimble. Dzięki niej staliśmy się lepszymi operatorami ciągnika Brona talerzowa Maschio Gaspardo z ISOBUS Deutz-Fahr serii 8 w ciężkiej pracy z bezorkowcem Najmniejszy sześciocylindrowy ciągnik New Holland z przekładnią dwusprzęgłową. Jak wypadł w orce? Ciągnik Puma zaskoczył nas niskim zużyciem paliwa Kultywator Väderstad Cultus 300 testowaliśmy na polach po zebranych: rzepaku, soi oraz kukurydzy Case Vestrum z rewersem w małym joysticku