Partner serwisu: Trelleborg_Wheels

Väderstad Carrier 725 XL do uprawy po kukurydzy

Dodano: 09.05.2024
W nowej bronie talerzowej Väderstad Carrier 725 XL, inżynierowie firmy Väderstad zastosowali talerze uprawowe o średnicy TrueCut 610 mm, które sprawdzą się w uprawie pola z dużą ilością resztek pożniwnych © TRAKTOR24.pl
W nowej bronie talerzowej Väderstad Carrier 725 XL, inżynierowie firmy Väderstad zastosowali talerze uprawowe TrueCut o średnicy 610 mm, które sprawdzą się w uprawie pola z dużą ilością resztek pożniwnych © TRAKTOR24.pl

Väderstad Carrier 725 XL sprawdzi się podczas uprawy ścierniska po kukurydzy zebranej na ziarno. Talerze robocze mogą mieć średnicę 610 mm, a masa narzędzia sięgać 10 ton.

Test Steyr 4120 Multi. Zobacz jak pracuje

Na nasz test redakcyjny trafił ciągnik, który mając skrzynię biegów mechaniczną, może konkurować z traktorami wyposażonymi w przekładnię bezstopniową. Różnicę w traktorze Steyr 4120 Multi zaciera wyjątkowo gładka zmiana czterech przełożeń typu Powershift.
Czytaj dalej

Efektywna szerokość robocza brony talerzowej Väderstad Carrier 725 XL wynosi 7,1 m. Natomiast wał konsolidujący uprawioną glebę ma szerokość ujętą w nazwie modelu, czyli 7,25 m.

Väderstad Carrier 725 XL i 4 rodzaje talerzy

W nowej bronie talerzowej Carrier 725 XL, inżynierowie firmy Väderstad zastosowali talerze uprawowe TrueCut o średnicy 610 mm, które sprawdzą się w uprawie pola z dużą ilością resztek pożniwnych. Pozwalają one zwiększyć głębokość roboczą, aby zmieszać je z glebą. Jest to więc narzędzie przystosowane do pracy na polu po zbiorze kukurydzy na ziarno.

– Piasta MultiSet zastosowana w układzie mocowania talerza pozwala wybrać jeden z trzech kątów odchylenia talerza od pionu: 11 / 13 / 17 stopni. W ten sposób można odpowiednio dobrać intensywność uprawy, aby odpowiadała wybranej głębokości roboczej – wyjaśnia Jarosław Janasz, kierownik sprzedaży w Polsce południowo-wschodniej.

Można również wybrać talerze uprawowe o średnicy TrueCut 510 mm. W tym przypadku wokół nich jest więcej wolnej przestrzeni. Rozwiązanie to sprawdzi się na polach z umiarkowaną ilością resztek pożniwnych.

Talerze uprawowe CrossCutter Disc Aggressive o średnicy 510 m © TRAKTOR24.pl
Talerze uprawowe CrossCutter Disc Aggressive o średnicy 510 m © TRAKTOR24.pl

Planując uprawę ultrapłytką Väderstad poleca talerze uprawowe CrossCutter Disc lub CrossCutter Disc Aggressive o średnicy 510 m. Można nimi pracować na głębokości 3-5 cm. Do uprawy pola z dużą ilością słomy zbożowej lepiej wybrać wersję CrossCutter Disc Aggressive.

Trzy rodzaje narzędzi przednich

Pierwszym elementem roboczym może być zgrzebło do słomy, wał CrossCutter Knife lub włóka CrossBoard Heavy. W tym ostatnim przypadku pracując na polu po orce z glebą zwięzłą dobrą pracę wykonuje listwa stabilizująca, która zwiększa skuteczność działania tego narzędzia.

– Na polu po kukurydzy wał CrossCutter Knife pozwala w dużym stopniu zastąpić pracę mulczera. Rozdrabnia łodygi uniemożliwiając przezimowanie omacnicy prosowianki, groźnego szkodnika kukurydzy – dodaje Jarosław Janasz.

Wały konsolidujące Väderstad Carrier 725 XL

Väderstad Carrier 725 XL może być wyposażony w różne wały konsolidujące. Za najbardziej uniwersalny uznaje się Double SoilRunner, czyli podwójny wał ceownikowy. W rozwiązaniu tym po wypełnieniu przestrzeni ceowników glebą, to ona ostatecznie ugniatania pole. Dlatego wał ten moża nazwać typu gleba-gleba.

Maszynę po złożeniu do pozycji transportowej można obniżyć do wysokości poniżej 4 m © TRAKTOR24.pl
Maszynę po złożeniu do pozycji transportowej można obniżyć do wysokości poniżej 4 m © TRAKTOR24.pl

Dostępny jest również wał podwójny SteelRunner. Działa on na glebę agresywnie za pomocą pierścieni stalowych. – Dzięki swej konstrukcji przyczynia się do szybszego wysychania gleby po ulewnych deszczach, co umożliwia szybsze wjechanie w pole z następnym zabiegiem. Podwójny SteelRunner konsoliduję całą uprawianą warstwę i kruszy twarde bryły – zaznacza Jarosław Janasz.

Każdy wał posiada gumową amortyzację jego osi, co absorbuje wibracje wydłużając żywotność ramy i całej maszyny.

Nie wyżej niż 4 m

Maszynę po złożeniu do pozycji transportowej można obniżyć do wysokości poniżej 4 m. Pomaga w tym dedykowana skala ze strzałką, która jest dobrze widoczna z kabiny ciągnika. Dzięki temu przejazdy po drodze publicznej będą zgodne z prawem drogowym. Ponadto zostanie obniżony środek ciężkości, co zwiększa stabilność złożonej brony talerzowej.

Väderstad Carrier 725 XL może być wyposażony w różne wały konsolidujące. Za najbardziej uniwersalny uznaje się Double SoilRunner, czyli podwójny wał ceownikowy. W tym przypadku zamontowano wał podwójny SteelRunner oparty na pierścieniach stalowych  © TRAKTOR24.pl
Väderstad Carrier 725 XL może być wyposażony w różne wały konsolidujące. Za najbardziej uniwersalny uznaje się Double SoilRunner, czyli podwójny wał ceownikowy. W tym przypadku zamontowano wał podwójny SteelRunner oparty na pierścieniach stalowych © TRAKTOR24.pl
Włóka CrossBoard Heavy posiada listwę stabilizującą © TRAKTOR24.pl
Włóka CrossBoard Heavy posiada listwę stabilizującą © TRAKTOR24.pl
Drukuj artykuł: print

Filmy @traktor24

Wszystkie >
Kalkulator Manitou TCO wylicza koszty użytkowania maszyn Instruktaż nawigacji ciągnika do pracy z kosiarkami Mzuri Pro-Til 4Tx – zobacz jak pracuje Horsch Maestro 6 TX. Zobacz jak pracuje Deutz-Fahr 5 Keyline. Zobacz jak pracuje Claas Trion 530 po 2 sezonach na 200 ha Pielnik międzyrzędowy APV. Zobacz jak pracuje Kultywator Pöttinger Terria 5040. Zobacz jak pracuje Valtra T175e Mint Green okiem kobiety, czyli nietypowe spojrzenie na ciągnik w teście długodystansowym Siewnik Lemken Solitair DT. Zobacz jak pracuje