Partner serwisu: Trelleborg_Wheels

Väderstad Tempo T6 sieje kukurydzę na poligonie. Z jakim skutkiem?

Dodano: 04.05.2024
Vaderstad Tempo siew kukurydzy na poligonie 3 fot. Tomasz Kuchta
Jak siewnik Väderstad Tempo T6 poradził sobie z siewem kukurydzy w trudnych warunkach? fot. Tomasz Kuchta

To, że dzisiejsze siewniki punktowe świetnie radzą sobie podczas siewu na dobrze doprawionych glebach jest raczej standardem. A co jeśli stanowisko jest wybitnie słabo przygotowane? W takich warunkach mogliśmy podejrzeć siewnik Väderstad Tempo T6.

Nierówne pole, nieudana, płytka orka, mnóstwo poturbowanych chwastów z rozbudowanym systemem korzeniowym… Jak w takiej sytuacji odnalazł się siewnik Väderstad Tempo T6. Z jakim skutkiem? Tempo T6? Czy efekty siewu były zadowalające?

Posezonowy serwis przystawki do kukurydzy Emmarol EMH 4

Za nami pierwszy sezon pracy polską przystawką do zbioru kukurydzy Emmarol EMH 4. Producent ze Słupska oferuje wykonanie przeglądu, który nie tylko pozwala na utrzymanie maszyny w idealnym stanie technicznym, ale też przedłuża gwarancję na przystawkę.
Czytaj dalej

Nowe pole, nowe wyzwania

Podczas tegorocznych siewów kukurydzy korzystaliśmy z pomocy usługodawcy, który dysponuje 2-letnim siewnikiem 6-rzędowym Väderstad Tempo.

Z tego też powodu znając przybliżoną datę przyjazdu siewnika zadbaliśmy o to, by odpowiednio wcześnie wysiać nawozy oraz doprawić pola przed siewem.

325 kg na sekcję 

– z takim maksymalnym naciskiem może pracować siewnik Väderstad Tempo T6.

Życie jednak pisze różne scenariusze i dosłownie na dzień przed siewem otrzymaliśmy propozycję wydzierżawienia kolejnego pola. Na miejscu okazało się, że poprzedni właściciel nie dysponując odpowiednim zapleczem technicznym przeprowadził bardzo płytką orkę wiosenną.

Jeśli do tego dodamy fakt, iż stanowisko było mocno zarośnięte chwastami, to zdamy sobie sprawę iż siew w takich warunkach może być naprawdę trudny do wykonania.

Syzyfowa praca z doprawieniem pola

Obserwując na polu ogromne nierówności podjęliśmy decyzję o wykonaniu uprawy kultywatorem 3-belkowym z podcinaczami. Niestety praca z taką głębokością nie przyniosła zbytniej poprawy.

Vaderstad Tempo siew kukurydzy na poligonie fot. Tomasz Kuchta
Ze względu na bardzo nierówne stanowisko prędkość roboczą należało ograniczyć miejscami nawet do 8 km/h fot. Tomasz Kuchta

Dlatego też zmuszeni byliśmy przeprowadzić głęboką uprawę – w tym celu zdemontowaliśmy podcinacze boczne. Po dodatkowym przestawieniu maszyny wykonaliśmy głęboką uprawę i po tym przejeździe stanowisko wyglądało już nieźle, choć wciąż dalekie było od ideału.

Dlatego też stwierdziliśmy, iż będzie to istny poligon doświadczalny dla siewnika Väderstad Tempo T6. W końcu jak testować maszyny segmentu premium, to w najtrudniejszych warunkach.

Nici z wysokiej prędkości roboczej

Choć siewnik Tempo T6 pozwala na precyzyjny wysiew nasion nawet do prędkości 17 km/h, to niestety na analizowanym polu o takich wartościach musieliśmy zapomnieć.

Vaderstad Tempo siew kukurydzy na poligonie 8 fot. Tomasz Kuchta
Nacisk redlic został ustawiony na nieco ponad połowę skali fot. Tomasz Kuchta

Aby przejazd był jakkolwiek komfortowy dla operatora, prędkość roboczą należało zmniejszyć do nawet 8-10 km/h. Nacisk redlic został ustawiony na nieco ponad połowę skali, gdzie przy maksymalnym ustawieniu sięga on nawet 325 kg.

Już pierwszy przejazd siewnika napełnił nas optymizmem, bowiem z trudem mogliśmy doszukać się jakichkolwiek nasion pozostawionych na powierzchni gleby. Takie sytuacje pojedynczo występowały w miejscach, gdzie pojawiały się głębokie nierówności.

Na tym stanowisku zdecydowaliśmy się wysiać 75 tys. nasiona na hektar oraz 130 kg/ha nawozu fosforowego. Zarówno nawóz, jak i nasiona zostały wprowadzone do gleby zgodnie z naszymi założeniami.

Czekamy na wschody

Nasiona trafiły do dobrze nagrzanej oraz zasobnej w wodę gleby, dlatego spodziewamy się stosunkowo szybkich wschodów. Gdy tylko te się pojawią, a nam uda się zwalczyć chwasty, co na takim stanowisku może nie być łatwe, z pewnością wrócimy do Was z kolejną porcją informacji.

Vaderstad Tempo siew kukurydzy na poligonie 2 fot. Tomasz Kuchta
Musieliśmy się sporo natrudzić, żeby móc znaleźć nasiona na powierzchni gleby. Najczęściej zdarzało się to miejscach, gdzie pojawiały się głębokie nierówności fot. Tomasz Kuchta
Vaderstad Tempo siew kukurydzy na poligonie 4 fot. Tomasz Kuchta
Nierówne i obfite w liczne bryły korzeniowe chwastów pole, było istnym poligonem doświadczalnym dla siewnika Tempo T6 fot. Tomasz Kuchta
Vaderstad Tempo siew kukurydzy na poligonie 5 fot. Tomasz Kuchta
Pierwsze wrażenia z siewu są bardzo pozytywne, ale z pełną oceną jeszcze wstrzymamy się do wschodów fot. Tomasz Kuchta
Vaderstad Tempo siew kukurydzy na poligonie 6 fot. Tomasz Kuchta
Korzenie pocięte, nasiona umieszczone w glebie. To się nam podoba fot. Tomasz Kuchta
Vaderstad Tempo siew kukurydzy na poligonie 7 fot. Tomasz Kuchta
Tak prezentowało się pole po przejeździe siewnika Väderstad Tempo T6 fot. Tomasz Kuchta

Drukuj artykuł: print

Filmy @traktor24

Wszystkie >
Deutz-Fahr 5 Keyline. Zobacz jak pracuje Siewnik Lemken Solitair DT. Zobacz jak pracuje Test Steyr 4120 Multi. Zobacz jak pracuje Ciągnik autonomiczny AgXeed. Zobacz jak pracuje Zbiór kukurydzy na kiszonkę z czujnikiem HarvestLab 3000 Traktorowy majstersztyk ukryty w ciągniku Fendt 209 F Vario Profi+ Film z testu kombajnu Deutz-Fahr C6305 TS Wyjątkowy Ursus. Imponuje trakcją i mocą Test Steyr Absolut 6280 CVT Test przystawki Emmarol EMH 4. W słoneczniku i kukurydzy