Partner serwisu: Trelleborg_Wheels

Zetor Proxima – woda cieknie z nawiewów klimatyzacji. Co zrobić?

Dodano: 24.08.2023
Co zrobić, by uniknąć usterki, w której kratkami wentylacyjnymi do środka kabiny kapie woda? Zetor Proxima _Tomasz_Kuchta © Traktor24.pl
Co zrobić, by uniknąć usterki, w której kratkami wentylacyjnymi do środka kabiny kapie woda? fot. Tomasz Kuchta

Pracując ostatnio jednym z naszym ciągników Zetor Proxima Plus 110 zauważyliśmy wodę kapiącą do wnętrza kabiny przez kratki nawiewów. Jak sobie poradzić z taką usterką oraz co zrobić, by do niej nie doprowadzić?

O tym, jak bardzo komfort codziennych prac ciągnikiem podnosi klimatyzacja dowiadujemy się na ogół dopiero wtedy, gdy pojawi się jej usterka. Okazuje się jednak, że tej awarii można było łatwo uniknąć.

AdBlue w ciągnikach rolniczych. O czym należy pamiętać?

Kupując nowy, czy nawet kilkuletni ciągnik musimy liczyć się z obecnością wielu systemów oczyszczających spaliny. Jednym z nich jest układ SCR, który do poprawnego funkcjonowania potrzebuje płynu AdBlue. Co się stanie, gdy w czasie pracy tego płynu nam zabraknie?
Czytaj dalej

Woda kapie na głowę operatora

Do niecodziennej sytuacji doszło jakiś czas temu, kiedy to przy pracy ciągnikiem Zetor Proxima Plus 110 z 2011 roku kratkami wentylacyjnymi do wnętrza kabiny zaczęła kapać woda. Przy większych przechyłach kapanie się wzmagało, więc natychmiast przerwaliśmy pracę i zjechaliśmy do gospodarstwa, by ustalić co się stało.

Po podniesieniu dachu kabiny i otwarciu pokrywy układu klimatyzacji naszym oczom ukazała się woda, a oba wężyki odpływowe umieszczone po dwóch stronach ciągnika były suche.

Stało się więc jasne, iż doszło do ich zapchania. Postanowiliśmy więc przystawić do nich pistolet od sprężarki powietrza i w ten sposób spróbować je odetkać. Metoda ta okazała się skuteczna i niemal natychmiast woda wyciekła wężykiem.

Była to pierwsza tego typu sytuacja w naszym 12-letnim ciągniku, zajrzeliśmy zatem do instrukcji obsługi, by zobaczyć, co na ten temat zaleca producent.

Po otwarciu pokrywy układu klimatyzacji okazało się, że na jej dnie znajduje się woda. Zetor Proxima _Tomasz_Kuchta © Traktor24.pl
Po otwarciu pokrywy układu klimatyzacji okazało się, że na jej dnie znajduje się woda… fot. Tomasz Kuchta

– Podczas prawidłowego działania układu klimatyzacji występuje skraplanie się pary wodnej w podsufitce kabiny, woda jest odprowadzana wężykami w słupkach kabiny i wypływa w dolnej części słupka. Należy więc zapewnić drożność wężyków – czytamy w instrukcji ciągnika Zetor Proxima Plus.

Następnie dokładnie wytarliśmy pozostałości wody i całość wystawiliśmy na działanie słońca, by woda całkowicie odparowała.

Jak uniknąć podobnych usterek?

No dobrze, ale właściwie jak do tego doszło, że odpływy te zostały zatkane?

– Układ odprowadzania wody jest układem otwartym, więc ma dostęp do atmosfery. Jako, że ciągniki pracują w warunkach zapylenia i zakurzenia, to teoretycznie możliwe jest, że wężyki się zatkają. W normalnych warunkach woda wypływająca z klimatyzacji wypłukuje wszelkie zabrudzenia zgromadzone w odpływach. Jeśli jednak okresowo, np. w zimie nie korzystamy z klimatyzacji, to wtedy teoretycznie może dojść do zapchania, zaklejenia się wężyków – wyjaśnia menedżer serwisu w firmie Zetor Polska.

Z odetkaniem zapchanego wężyka odprowadzającego wodę, poradził sobie pistolet od sprężarki powietrza. Zetor_Proxima_Tomasz_Kuchta3 © Traktor24.pl
Z odetkaniem zapchanego wężyka odprowadzającego wodę, poradził sobie pistolet od sprężarki powietrza fot. Tomasz Kuchta

Nasz rozmówca dodaje także, iż przy sumiennym, corocznym przeprowadzaniu przeglądu klimatyzacji do takiej sytuacji by nie doszło. W czasie takiego przeglądu serwis m.in. sprawdza i ewentualnie uzupełnia poziom czynnika chłodzącego, stan filtrów kabinowych, czy weryfikuje, kiedy ostatnio był wymieniany osuszacz – bowiem prewencyjnie zalecana jest jego wymiana co 2 lata.

2 lata – 

co taki okres zalecana jest prewencyjna wymiana osuszacza klimatyzacji.

Dobrą praktyką zalecaną przez producentów jest załączanie klimatyzacji raz na jakiś czas nawet zimą. Wówczas rozprowadzany jest po układzie czynnik, cały układ jest nasmarowany, a przy okazji wężyki odprowadzające wodę zostaną przepłukane.

Po odetkaniu wężyka natychmiastowo wypłynęła z niego zalegająca woda. Zetor Proxima _Tomasz_Kuchta4 © Traktor24.pl
Po odetkaniu wężyka natychmiastowo wypłynęła z niego zalegająca woda fot. Tomasz Kuchta

Praca w wodzie – co mogło ulec awarii?

Przez pewien czas podzespoły klimatyzacji musiały w naszym wypadku pracować w wodzie, zatem czy któryś z nich mógł ulec uszkodzeniu? Warto dodać, iż obecnie co jakiś czas słyszalne jest huczenie dmuchawy.

– Prawdopodobnie w tej sytuacji wymiany wymagać będzie dmuchawa. Nawet nie tyle z powodu zalania wodą, a po prostu ze względu na zużycie się łożysk. Pozostałe podzespoły, np. termostat, są umiejscowiona w taki sposób, że niewielka ilość wody im nie zagrozi – tłumaczy menedżer serwisu.

Drukuj artykuł: print

Filmy @traktor24

Wszystkie >
Siewnik Lemken Solitair DT. Zobacz jak pracuje Test Steyr 4120 Multi. Zobacz jak pracuje Ciągnik autonomiczny AgXeed. Zobacz jak pracuje Zbiór kukurydzy na kiszonkę z czujnikiem HarvestLab 3000 Traktorowy majstersztyk ukryty w ciągniku Fendt 209 F Vario Profi+ Film z testu kombajnu Deutz-Fahr C6305 TS Wyjątkowy Ursus. Imponuje trakcją i mocą Test Steyr Absolut 6280 CVT Test przystawki Emmarol EMH 4. W słoneczniku i kukurydzy Kupił nowe opony Trelleborg i napełnił je cieczą