Partner serwisu: Trelleborg_Wheels

Ciągnik Deutz-Fahr 5 TTV 4WS ma wszystkie koła skrętne

Dodano: 07.07.2023
Deutz-Fahr 5115DF TTV 4WS, czyli ze skrętnymi 4 kołami
Innowacyjny układ kierowania czterema kołami pozwala operatorowi, zależnie od rodzaju wykonywanej pracy, wybierać pomiędzy jego różnymi trybami © Deutz-Fahr

Ciągnik skrętny niczym ładowarka. Tak pomyśleli i zrobili inżynierowie koncernu SDF. Efektem ich pracy są modele specjalistycznych traktorów serii 5 DF TTV 4WS. Zastosowano w nich innowacyjny układ sterowania czterema kołami, który pozwala zmniejszyć promień zawracania o 26%.

Traktory Deutz-Fahr serii 5DF TTV 4WS z układem kierowania czterema kołami mają więc, w porównaniu do klasycznych konstrukcji, zwiększoną zwrotność. – Nowy układ kierowniczy pozwolił zredukować promień zawracania, bez konieczności zwiększania szerokości ciągnika czy rozstawu osi – czytamy w komunikacie prasowym.

Budżetowe i wąskie 76 KM, czyli Deutz-Fahr 5080 DF/DS/DV Ecoline

Deutz-Fahr podaje, że jego najnowsze modele ciągników 5080 DF/DS/DV Ecoline to traktory budżetowe do prac w sadach, winnicach i komunalnych. Traktor oferowany jest w trzech wersjach szerokości z tym samym silnikiem. Norma emisji spalin Stage V spełniana jest bez płynu AdBlue.
Czytaj dalej

Innowacyjny układ kierowania czterema kołami pozwala operatorowi, zależnie od rodzaju wykonywanej pracy, wybierać pomiędzy trybem manualnym i trzema zautomatyzowanymi: proporcjonalnym, proporcjonalnym opóźnionym i kraba.

Kierowanie proporcjonalne

Po załączeniu trybu proporcjonalnego, tylne koła ciągnika skręcane są równomiernie z przednimi, ale w przeciwnym kierunku. To właśnie w tym trybie, w porównaniu do ciągnika tradycyjnego mającego kierowane „tylko” koła przednie, promień zawracania jest zmniejszony o ponad 1/4 (dokładnie o 26%).

Kierowanie proporcjonalne opóźnione

W trybie „proporcjonalnym opóźnionym”, jak wskazuje nazwa, tylne koła traktora skręcają celowo trochę później, ale nadal w przeciwnym kierunku. Dzięki temu pracując ciągnikiem Deutz-Fahr 5 DF TTV 4WS z maszyną przyczepianą, kopiuje ona ślady kół ciągnika na zakrętach. Rozwiązanie to jest więc jakby uszyte na miarę pracy w ścieżkach technologicznych lub uprawach rzędowych.

Kierowanie w trybie kraba

Załączenie trybu kraba będzie bliskie operatorom ładowarek teleskopowych. – Koła tylnej osi skręcają w tym samym kierunku co koła osi przedniej, dzięki czemu możliwa jest poprzeczna korekta pozycji ciągnika, bez potrzeby wykonywania dodatkowych manewrów czy zmian kierunku jazdy – wyjaśnia Jarosław Figurski, szef marketingu SDF Polska.

Deutz-Fahr 5115DF TTV 4WS, czyli ze skrętnymi 4 kołami w 4 trybach pracy
Seria ciągników Deutz-Fahr 5DF TTV 4WS obejmuje 5 modeli. Mogą one mieć zamontowany silnik 3-cylindrowy FARMotion 35 lub 4-cylindrowy FARMotion 45 © Deutz-Fahr

Kierowanie w trybie manualnym

Czwartym możliwym sposobem pracy w ramach innowacyjnego układu kierowania czterema kołami ciągnika Deutz-Fahr, jest tryb manualny. – Po jego wyborze operator za pomocą pokrętła na desce rozdzielczej może manualnie sterować tylnymi kołami ciągnika. Dzięki temu jadąc w poprzek zbocza możliwa jest manualna kompensacja znoszenia tyłu traktora – podpowiada Jarosław Figurski.

Z silnikiem 3- lub 4-cylindrowym

Seria ciągników Deutz-Fahr serii 5DF TTV 4WS obejmuje 5 modeli. Mogą one mieć zamontowany silnik 3-cylindrowy FARMotion 35 lub 4-cylindrowy FARMotion 45. Dostępne są następujące moce maksymalne: 91 KM, 95 KM, 102 KM, 106 KM i 116 KM (126 KM z mocą dodatkową Boost). Ciągniki 3-cylindrowe mają rozstaw osi wynoszący 2044 mm, a 4-cylindrowe 2174 mm.

Przekładnia TTV i amortyzacja osi przedniej

Traktory Deutz-Fahr serii 5DF TTV 4WS posiadają bezstopniowy układ napędowy. Ta najwygodniejsza dla operatora skrzynia przekładniowa jest jednym możliwym wyborem. Pozwala ona korzystać z dwóch tempomatów w czasie jazdy do przodu i również z dwóch w czasie cofania. Możliwe do uzyskania prędkości jazdy wynoszą od 20 m/h do 40 km/h.

4WS – 

to oznaczenie innowacyjnego układ kierowania czterema kołami ciągnika Deutz-Fahr.

– Podobnie jak w pozostałych traktorach specjalistycznych marki Deutz-Fahr, oś przednia modeli 5DF TTV z układem kierowania czterema kołami posiada 100% blokadę mechanizmów różnicowych oraz prawdziwy układ hamowania czterema kołami. Dla zwiększenia komfortu prowadzenia, ciągnik może być wyposażony w układ wielowahaczowej, niezależnej amortyzacji kół osi przedniej – mówi Jarosław Figurski.

Kabina 4-słupkowa i podłokietnik MaxCom

Kabina 4-słupkowa z płaską podłogą może być wyposażona w fotel operatora z amortyzacją pneumatyczną. Dodając do tego zintegrowany podłokietnik MaxCom, obsługa tego małego ciągnika nie odbiega od traktorów serii większych.

Deutz-Fahr 5115DF TTV 4WS, czyli ze skrętnymi 4 kołami_wersja Warrior
Ciągniki Deutz-Fahr serii 5DF TTV dostępne są także w ekskluzywnej wersji wyposażenia Warrior © Deutz-Fahr

Podłokietnik wielofunkcyjny z joystickiem, zintegrowany z fotelem operatora to rozwiązanie unikatowe w tej klasie ciągników. Traktory oferują pełną integrację z rozwiązaniami w zakresie rolnictwa precyzyjnego SDF Smart Farming Solutions. Zarówno funkcje ciągnika, jak sterowanie maszynami mogą być realizowane przez iMonitor w kabinie – mówi Jarosław Figurski.

Czarna wersja Warrior

Traktory Deutz-Fahr serii 5DF TTV 4WS mają układ hydrauliczny typu Load-Sensing z pompą o wydatku 115 l/min. Maksymalna liczba wyjść hydraulicznych wynosi aż 21 w tym do dziewięciu obwodów o wysokim wydatku oleju. Tylny TUZ ma udźwig do 3400 kG i posiada w standardzie układ amortyzacji drgań. Opcjonalny przedni dźwiga do 1500 kG.

115 l/min. – 

tyle wynosi maksymalny wydatek układu hydraulicznego ciągnika Deutz-Fahr serii 5DF TTV 4WS.

– Specjalistyczne ciągniki Deutz-Fahr serii 5DF TTV 4WS opracowano do prac w sadach, winnicach, na terenach zielonych oraz w firmach komunalnych. Dla użytkowników pragnących wyróżniać się pośród innych – modele 5DF TTV dostępne są także w ekskluzywnej wersji wyposażenia Warrior – dodaje Jarosław Figurski.

Drukuj artykuł: print

Filmy @traktor24

Wszystkie >
Mzuri Pro-Til 4Tx – zobacz jak pracuje Horsch Maestro 6 TX. Zobacz jak pracuje Deutz-Fahr 5 Keyline. Zobacz jak pracuje Siewnik Lemken Solitair DT. Zobacz jak pracuje Test Steyr 4120 Multi. Zobacz jak pracuje Pielnik międzyrzędowy APV. Zobacz jak pracuje Kultywator Pöttinger Terria 5040. Zobacz jak pracuje Valtra T175e Mint Green okiem kobiety, czyli nietypowe spojrzenie na ciągnik w teście długodystansowym Ciągnik autonomiczny AgXeed. Zobacz jak pracuje Zbiór kukurydzy na kiszonkę z czujnikiem HarvestLab 3000