Partner serwisu: Trelleborg_Wheels

Ciągnik Deutz-Fahr 5 TTV 4WS ma wszystkie koła skrętne

Dodano: 07.07.2023
Deutz-Fahr 5115DF TTV 4WS, czyli ze skrętnymi 4 kołami
Innowacyjny układ kierowania czterema kołami pozwala operatorowi, zależnie od rodzaju wykonywanej pracy, wybierać pomiędzy jego różnymi trybami © Deutz-Fahr

Ciągnik skrętny niczym ładowarka. Tak pomyśleli i zrobili inżynierowie koncernu SDF. Efektem ich pracy są modele specjalistycznych traktorów serii 5 DF TTV 4WS. Zastosowano w nich innowacyjny układ sterowania czterema kołami, który pozwala zmniejszyć promień zawracania o 26%.

Traktory Deutz-Fahr serii 5DF TTV 4WS z układem kierowania czterema kołami mają więc, w porównaniu do klasycznych konstrukcji, zwiększoną zwrotność. – Nowy układ kierowniczy pozwolił zredukować promień zawracania, bez konieczności zwiększania szerokości ciągnika czy rozstawu osi – czytamy w komunikacie prasowym.

Budżetowe i wąskie 76 KM, czyli Deutz-Fahr 5080 DF/DS/DV Ecoline

Deutz-Fahr podaje, że jego najnowsze modele ciągników 5080 DF/DS/DV Ecoline to traktory budżetowe do prac w sadach, winnicach i komunalnych. Traktor oferowany jest w trzech wersjach szerokości z tym samym silnikiem. Norma emisji spalin Stage V spełniana jest bez płynu AdBlue.
Czytaj dalej

Innowacyjny układ kierowania czterema kołami pozwala operatorowi, zależnie od rodzaju wykonywanej pracy, wybierać pomiędzy trybem manualnym i trzema zautomatyzowanymi: proporcjonalnym, proporcjonalnym opóźnionym i kraba.

Kierowanie proporcjonalne

Po załączeniu trybu proporcjonalnego, tylne koła ciągnika skręcane są równomiernie z przednimi, ale w przeciwnym kierunku. To właśnie w tym trybie, w porównaniu do ciągnika tradycyjnego mającego kierowane „tylko” koła przednie, promień zawracania jest zmniejszony o ponad 1/4 (dokładnie o 26%).

Kierowanie proporcjonalne opóźnione

W trybie „proporcjonalnym opóźnionym”, jak wskazuje nazwa, tylne koła traktora skręcają celowo trochę później, ale nadal w przeciwnym kierunku. Dzięki temu pracując ciągnikiem Deutz-Fahr 5 DF TTV 4WS z maszyną przyczepianą, kopiuje ona ślady kół ciągnika na zakrętach. Rozwiązanie to jest więc jakby uszyte na miarę pracy w ścieżkach technologicznych lub uprawach rzędowych.

Kierowanie w trybie kraba

Załączenie trybu kraba będzie bliskie operatorom ładowarek teleskopowych. – Koła tylnej osi skręcają w tym samym kierunku co koła osi przedniej, dzięki czemu możliwa jest poprzeczna korekta pozycji ciągnika, bez potrzeby wykonywania dodatkowych manewrów czy zmian kierunku jazdy – wyjaśnia Jarosław Figurski, szef marketingu SDF Polska.

Deutz-Fahr 5115DF TTV 4WS, czyli ze skrętnymi 4 kołami w 4 trybach pracy
Seria ciągników Deutz-Fahr 5DF TTV 4WS obejmuje 5 modeli. Mogą one mieć zamontowany silnik 3-cylindrowy FARMotion 35 lub 4-cylindrowy FARMotion 45 © Deutz-Fahr

Kierowanie w trybie manualnym

Czwartym możliwym sposobem pracy w ramach innowacyjnego układu kierowania czterema kołami ciągnika Deutz-Fahr, jest tryb manualny. – Po jego wyborze operator za pomocą pokrętła na desce rozdzielczej może manualnie sterować tylnymi kołami ciągnika. Dzięki temu jadąc w poprzek zbocza możliwa jest manualna kompensacja znoszenia tyłu traktora – podpowiada Jarosław Figurski.

Z silnikiem 3- lub 4-cylindrowym

Seria ciągników Deutz-Fahr serii 5DF TTV 4WS obejmuje 5 modeli. Mogą one mieć zamontowany silnik 3-cylindrowy FARMotion 35 lub 4-cylindrowy FARMotion 45. Dostępne są następujące moce maksymalne: 91 KM, 95 KM, 102 KM, 106 KM i 116 KM (126 KM z mocą dodatkową Boost). Ciągniki 3-cylindrowe mają rozstaw osi wynoszący 2044 mm, a 4-cylindrowe 2174 mm.

Przekładnia TTV i amortyzacja osi przedniej

Traktory Deutz-Fahr serii 5DF TTV 4WS posiadają bezstopniowy układ napędowy. Ta najwygodniejsza dla operatora skrzynia przekładniowa jest jednym możliwym wyborem. Pozwala ona korzystać z dwóch tempomatów w czasie jazdy do przodu i również z dwóch w czasie cofania. Możliwe do uzyskania prędkości jazdy wynoszą od 20 m/h do 40 km/h.

4WS – 

to oznaczenie innowacyjnego układ kierowania czterema kołami ciągnika Deutz-Fahr.

– Podobnie jak w pozostałych traktorach specjalistycznych marki Deutz-Fahr, oś przednia modeli 5DF TTV z układem kierowania czterema kołami posiada 100% blokadę mechanizmów różnicowych oraz prawdziwy układ hamowania czterema kołami. Dla zwiększenia komfortu prowadzenia, ciągnik może być wyposażony w układ wielowahaczowej, niezależnej amortyzacji kół osi przedniej – mówi Jarosław Figurski.

Kabina 4-słupkowa i podłokietnik MaxCom

Kabina 4-słupkowa z płaską podłogą może być wyposażona w fotel operatora z amortyzacją pneumatyczną. Dodając do tego zintegrowany podłokietnik MaxCom, obsługa tego małego ciągnika nie odbiega od traktorów serii większych.

Deutz-Fahr 5115DF TTV 4WS, czyli ze skrętnymi 4 kołami_wersja Warrior
Ciągniki Deutz-Fahr serii 5DF TTV dostępne są także w ekskluzywnej wersji wyposażenia Warrior © Deutz-Fahr

Podłokietnik wielofunkcyjny z joystickiem, zintegrowany z fotelem operatora to rozwiązanie unikatowe w tej klasie ciągników. Traktory oferują pełną integrację z rozwiązaniami w zakresie rolnictwa precyzyjnego SDF Smart Farming Solutions. Zarówno funkcje ciągnika, jak sterowanie maszynami mogą być realizowane przez iMonitor w kabinie – mówi Jarosław Figurski.

Czarna wersja Warrior

Traktory Deutz-Fahr serii 5DF TTV 4WS mają układ hydrauliczny typu Load-Sensing z pompą o wydatku 115 l/min. Maksymalna liczba wyjść hydraulicznych wynosi aż 21 w tym do dziewięciu obwodów o wysokim wydatku oleju. Tylny TUZ ma udźwig do 3400 kG i posiada w standardzie układ amortyzacji drgań. Opcjonalny przedni dźwiga do 1500 kG.

115 l/min. – 

tyle wynosi maksymalny wydatek układu hydraulicznego ciągnika Deutz-Fahr serii 5DF TTV 4WS.

– Specjalistyczne ciągniki Deutz-Fahr serii 5DF TTV 4WS opracowano do prac w sadach, winnicach, na terenach zielonych oraz w firmach komunalnych. Dla użytkowników pragnących wyróżniać się pośród innych – modele 5DF TTV dostępne są także w ekskluzywnej wersji wyposażenia Warrior – dodaje Jarosław Figurski.

Drukuj artykuł: print

Filmy @traktor24

Wszystkie >
Siewnik Lemken Solitair DT. Zobacz jak pracuje Test Steyr 4120 Multi. Zobacz jak pracuje Ciągnik autonomiczny AgXeed. Zobacz jak pracuje Zbiór kukurydzy na kiszonkę z czujnikiem HarvestLab 3000 Traktorowy majstersztyk ukryty w ciągniku Fendt 209 F Vario Profi+ Deutz-Fahr 5 Keyline. Zobacz jak pracuje Film z testu kombajnu Deutz-Fahr C6305 TS Wyjątkowy Ursus. Imponuje trakcją i mocą Test Steyr Absolut 6280 CVT Test przystawki Emmarol EMH 4. W słoneczniku i kukurydzy